1738 ANCIENT GOURNIA AGIOS NIKOLAOS LASSITHI SITIA KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Typ obiektu
  Obiekt archeologiczny
 • Obciązenie
  znikome
 • Cień
  brak
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  otwarte
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

1738 ANCIENT GOURNIA AGIOS NIKOLAOS LASSITHI SITIA KRETA

35.110481, 25.793079

Gournia znajduje się 17 km na wschód od Agios Nikolaos i 2 km na zachód od plaży Pachia Ammos, zaledwie 100 m od brzegu morza. Są tu ruiny starożytnego, minojskiego miasta, które zostało zbudowane na niewielkim wzgórzu. Miasto należało do znaczniejszych na Krecie. Dysponowało własnym portem. Zapewniało to możliwość wymiany handlowej i korzystanie z owoców morza. Jest jednym z lepiej zachowanych miast minojskich, dlatego stanowi dobry obiekt do badań archeologicznych pozostałości sprzed 3500 lat. To spowodowało, że archeolodzy ostatecznie podjęli prace na terenie całego miasta. Najpierw prace podjęto na kilka lat w r. 1901a po wielu latach uruchomiono badania kompleksowe. Daje to podstawy do pełnej analizy tej struktury łącznie z przebiegiem ulic i podziałem na dzielnice. Nazwa wywodzi się od kamiennych i drewnianych koryt lub poideł (weneckie słowo urna to koryto z wodą). Nie jest znana historyczna nazwa miasta. Tak jak pozostałe miasta na Krecie zniszczona została być może podczas katastrofalnego wybuchu wulkanu ok. 1450 r pne. Po kilkudziesięciu latach miasto się odrodziło, odbudowało i zamieszkało kilka tysięcy osób.

W trakcie badań archeologicznych znaleziono znaczne ilości narzędzi z brązu: (noży, igieł), a także naczyń, haczyków wędkarskich, a nawet zapisów z zastosowaniem pisma linearnego typu A. Ta różnorodność pozwala wysnuć wniosek, że miasto było znacznym ośrodkiem produkcyjnym. Budynki odznaczały się zaawansowaną technologią do tego stopnia, że przypominają współcześnie budowane górskie schronienia na Krecie. Parterowe kondygnacje stanowiły pomieszczenia magazynowe, natomiast znajdujące się na piętrze były mieszkalnymi lub warsztatowymi. Wejścia były zlokalizowane na piętrze do których dostęp był możliwy po zewnętrznych schodach. Zaskakuje duża liczba warsztatów i ich specjalizacja. Odkryto kompletny warsztat garncarski, fragmenty warsztatu tkackiego. Znaleziono pomieszczenia. które najprawdopodobniej służyły do wytapiania i obróbki metali. Brak znacznej ilości pitosów tłumaczy się faktem, że uprzemysłowione miasto nie wymagało gromadzenia i przechowywania dużych zapasów żywnościowych. Przypomina to współczesną sytuację jaka różni mieszkańców miast i wsi. Osoby w mieście nie gromadzą dużych zapasów żywności bo dostarczają je mieszkańcy wsi lub farm, którzy takimi zapasami dysponują. Obserwuje się w Gourni ślady urządzeń kanalizacyjnych. W górnej części miasta znajdują się pozostałości pałacu, który najprawdopodobniej był zajmowany, przez namiestnika Knossos. Jak przystało na rozwiązania architektonioczne tamtych czasów miasto dysponowało rynkiem i teatrem oraz przede wszystkim świątynią. Archeolodzy uważają, że późnominojska świątynia poświęcona była Bogini Wężów. Odnaleziono w niej rzeźby zwierząt, statuetki kobiet, tabliczki wotywne.

W pobliżu wybrzeża przy obecnej plaży zwanej Kamini doszukano się pozostałości budynków portowych 35.114648, 25.790793. Jest także znaczny obszar zajęty przez nekropolię.

DOJAZD

Istnieje możliwość dojazdu autobusem z Agios Nikolaos, który zatrzymuje się przed wejściem do ekspozycji. Wejście jest płatne.

SZCZEGÓŁY

http://www.crete.pl/wykopaliska/gournia.html

http://www.archaeology.org/issues/174-1505/features/3145-crete-minoans-gournia-excavations#art_page4

Obiekty w poliżu