1723 AGIOS NIKOLAOS LASSITHI KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Typ obiektu
  Miasto
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  tak
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  całkowicie osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

1723 AGIOS NIKOLAOS LASSITHI KRETA

35.190868, 25.718977

Agios Nikolaos jest stolicą regionu Lasithi. Miasto leży na północnym cyplu zatoki Mirabello, we wschodniej części wyspy, rozłożone jest na niewielkich wzgórzach, łagodnie opadających w kierunku morza. Jest jednym z największych centrów turystyki na Krecie. Jeszcze 100 lat temu była to niewielka wioska rybacka, a obecnie jest to kwitnący kurort, którego centrum zajmuje port oraz połączone z nim w r. 1871 małe jezioro Vulismeni. Miasto i port osłania przed wiatrami i sztormami pobliska wysepka Agioi Pantes. Obecnie wyspa jest schronieniem dla jednego z tutejszych gatunków kóz (Gattung Agrimi), któremu grozi wyginięcie. Obok portu ciągnie się romantyczna promenada zachęcająca do spacerów. W porcie kotwiczy wiele stateczków, które zapraszają turystów na rejsy wycieczkowe. Czasem do przystani portowej przypływają ekskluzywne promy wycieczkowe. Warto udać się na spacer po malowniczym śródmieściu i poddać się niespotykanej atmosferze. Co roku, latem, organizowane są tutaj imprezy muzyczne, kulturalne, taneczne, zawody pływackie, a także wystawy i pokazy.

LEGENDA I HISTORIA

Obecność greckich mitów jest tu nadal wyczuwalna, a legendy o bóstwach, słodkiej ambrozji i boskim nektarze - ciągle żywe. W wodach jeziora Voulismeni jak głosi legenda, brała kąpiele grecka bogini Atena.

Od III wieku p.n.e. znajdował się tu port o dużym znaczeniu, noszący nazwę Lató Etéra. Jego pozycja utrzymywała się aż do okresu bizantyńskiego. W wieku XIII do miasteczka przybyli Wenecjanie, którzy na wzgórzu Kefali zbudowali twierdzę Mirabello (piękny widok, do dziś pozostały niewielkie fragmenty). Wenecjanie zmienili też nazwę miasta na Porto San Nicolae. W okresie tureckiej okupacji miejscowość pozostawała bez znaczenia. Tą samą nazwę w greckiej wersji (Agios Nikolaos) nadali miastu osadnicy ze Sfakii w zachodniej Krecie, którzy przybyli tu z zachodniej Krety za zgodą władz tureckich ok r. 1870. Oni nazwali miasto od kościoła Agios Nikolaos (św. Mikołaja) z X w. znajdującego się w północno-wschodniej części miasta. Kościół ten jest jednym z najstarszych kościołów na Krecie. Od 1905 r. Agios Nikolaos staje się stolicą małego dystryktu.

JEZIORO I CENTRUM

W jeziorze pod koniec ostatniej wojny niemieckie wojska miały zatopić czołgi i armaty. Jednakże do chwili obecnej nurkom nie udało się natrafić na zatopione uzbrojenie. Innym ciekawym wydarzeniem było pojawienie się dalekomorskich ryb podczas trzęsienia ziemi w r. 1956 na Santorini. Dało to podstawę do spekulacji że jezioro jest połączone podwodnym kanałem z tą odległą o ponad 100 km wyspą. Malownicze położenie niewielkiego ale głębokiego na 64 metry jeziorka, otoczonego z jednej strony wysokim klifem, sprawiło, że u drugiego, niższego z jego brzegów umiejscowiło się wiele tawern, kawiarenek i restauracji. Serwują one specjały kuchni greckiej spragnionym wrażeń smakowych turystom.

Głębokie wody jeziora i jego strome ściany sprawiły, że jezioro otrzymało również nazwę Avithos (bezdenne). Nad jeziorem znajduje się mały amfiteatr oraz scena, na której odbywają się koncerty

Także w innych częściach miejscowości sporo jest ogródków i kawiarni chętnie odwiedzanych zarówno przez turystów, jak i samych Greków. W ciągu dnia kolorowe łodzie rybackie wypływają w morze, natomiast wieczorami życie towarzyskie kwitnie, a bary, puby i knajpki zapełniają się gośćmi. Lokalne tawerny, dyskoteki i kawiarnie czynne są często do ostatniego gościa. Jest to doskonałe miejsce dla osób, które w czasie wakacji lubią się dobrze bawić.

Przechadzając się wzdłuż uliczek miejskich mija się położone obok siebie sklepiki z pamiątkami. Znaleźć tu można również szereg sklepów między innymi ze złotą biżuterią, wśród której niezmiennie przewijają się motywy pszczoły, minotaura czy kamienia z pismem linearnym. Może zaskakiwać duża liczba salonów oferujących futra. Wśród turystów, zwłaszcza tych, którzy przybywają z zimnych krain te sklepy cieszą się wielką popularnością a obrazki gdy w upale damy kroczą w porcie lotniczym z futrzanymi nabytkami są dość powszechne. Są tu także sklepiki z ceramiką i tradycyjnymi, cenionymi produktami spożywczymi, bez których nie wypada wracać z Krety, jak oliwa z oliwek, miód, orzechy czy migdały w miodzie, ouzo, rakji.

MUZEA

W pobliżu jeziora Vulismeni znajduje się Muzeum Folkloru, prezentujące wyroby kreteńskiego rzemiosła z kolekcją wyrobów tkackich, strojów ludowych i drzeworytów a także kolekcję starych fotografii, monety oraz broń.

Miasto posiada również Muzeum Archeologiczne, w którego siedmiu salach wystawiono przedmioty pochodzące z czasów od epoki neolitycznej do końca okresu grecko-rzymskiego. Najstarsze eksponaty datowane są na okres minojski. Eksponaty są pogrupowane chronologicznie. Jednym z najciekawszych eksponatów jest sławna czaszka mężczyzny, najprawdopodobniej atlety, ze złotym wieńcem laurowym oraz srebrną monetą przeznaczoną na opłatę za przepłynięcie rzeki Styks w drodze do Hadesu.

WYCIECZKI

Z Agios Nicolaos niedaleko jest do uroczej miejscowości Elounda gdzie znajduje się wiele hoteli oraz renomowane plaże. Zarówno z Agios Nikolaos jak i z portu w Eloundzie organizowane są wycieczki statkiem na uroczą wysepkę Spinalonga (patrz odrębna zakładka).

Agios Nikolaos jest też doskonałym punktem wypadowym w głąb wyspy. Można tu wypożyczyć samochód i udać się w okolice obfitujące w malownicze krajobrazy. Warto zobaczyć bizantyjski kościół Panagia Kera znajdujący się w odległości 10 km od miasta. Tuż obok znajduje się urocze górskie miasteczko Kristsa, tradycyjna grecka miejscowość, w której warto zobaczyć głównie kościół Panagia Kera z XIV i XV wiecznymi freskami

Z Agios Nicolaos można też wybrać się samochodem lub nawet lokalną komunikacją do położonej na południu Ierapetry, skąd kursuje prom na wyspę Hrissi. Sama Ierapetra - to czwarte co do wielkości miasto wyspy, które stanowi połączenie wakacyjnego kurortu (z długą plażą) z zabytkami różnych epok i kultur.

Można także udać się do:

 • Olous - ruiny starożytnego, doryckiego miasteczka zatopione pod wodą

 • Lato - starożytne, doryckie miasto z wykopaliskami archeologicznymi z VII-IV w p.n.e. - ruinami niewielkiego teatru, agory i ruinami świątyni i budynków mieszkalnych

 • Gournia - miasteczko minojskie i wykopaliska archeologiczne sprzed 3,5 tys lat

 • Dreros - starożytnego miasta w którym znaleziono najstarsze zapisy prawa w języku greckim (patrz odrębna zakładka)

 • Płaskowyż Lasithi- bujna roślinność i charakterystyczne wiatraki przyciągają tu niezmiennie dużą ilość turystów. Po drodze znajduje się niewielka wioska Krassi z licznymi źródłami

 • Neapoli (Neapolis) - tradycyjna, kreteńska wioska, znana z wyrobu oliwy i migdałowego napoju zwanego Soumada. Warto zobaczyć Muzeum Archeologiczne i Muzeum Folkloru

  Hotele

  Poleca się czterogwiazdkowe położone tuż przy plaży Hotel Blue Palace, Hotel Miramare Resort z bogatym zapleczem sportowym,

  Ariadne Beach z ofertą all inclusive. Warto również wspomnieć o pięciogwiazdkowym Iberostar Mirabello Beach & Village, który cieszy się dużym uznaniem wśród turystów. Poleca się także Palazzo Archontiko Apartments usytuowany przy plaży Kitroplateia, zaledwie kilka minut spacerem od centrum miasta oraz Creta równie blisko centrum i plaży z widokiem na morze.

  Aktywny wypoczynek

  Okolica to wspaniałe miejsce zarówno na piesze wędrówki, bardziej profesjonalny treeking jak i rowerowe wyprawy w góry.

  Piękne plaże zachęcają do uprawiania rozmaitych sportów wodnych np.: pływania kajakiem lub żaglówką, w pobliżu plaży Ammoudara panują jedne z lepszych warunków do windsurfingu. Także wędkarze znajdą interesujące miejsca dla siebie.

  Istnieje możliwość skorzystać z oferty Exploring Club, który daje m in. możliwość odbycia safari jeepami 4x4 lub skuterami po Wyżynie Lassithi

  W pobliżu znaleźć można centrum nurkowe Happy Divers, gdzie można pobrać lekcje tego sportu, a także wypożyczyć sprzęt

  Plaże

  W okolicy dostępnych jest kilka plaż (opisanych w odrębnych zakładkach):

 • Kitroplatia - miejska, mała dostępna z centrum miasta z tawernami i barami,

 • Havania z zapleczem barów i wypożyczalni leżaków i parasoli,

 • Almyros, położoną w pięknej okolicy, pełnej flory i fauny - idealna dla rodzinnego wypoczynku

 • Ammoudara  piękna, długa piaszczysta plaża

 • Listi Spilos i Vathi Kritsas piękne plaże położone w niewielkich zatokach,

 • Karavostasi najbardziej spokojna, wspaniała plaża z piaskiem i kamieniami

 • Voulisma popularna plaża położona w pięknej zatoce z rozległym parkingiem

 • Gournia = Frousis kamienista plaża w uroczej zatoczce

 • Pachia Ammos na płd. przy drodze do Sitii o nieco mylącej nazwie

  CO zjeść

Warto spróbować tutejsze specjały: Plaki (ryba z piekarnika) i Youvetsi (mięso z makaronem). Poleca się restaurację Paradosiako w m. 35.193502, 25.715174 na przeciw Muzeum Archeologicznego.

Obiekty w poliżu