1721 KLASZTOR MEGA SPILEON k ZACHLOROU PELOPONEZ

WP

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Typ obiektu
  Klasztor
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  wysokie strome klify
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

1721 KLASZTOR MEGA SPILEON k ZACHLOROU PELOPONEZ

38.089547, 22.174918

Według legendy mnisi Symeon i Theodoros, poinformowani przez pasterkę Euphrisine, przybyli do jaskini strzeżonej przez smoka. Zabili go, zdobywając dostęp do ikony Matki Boskiej (Panagia), która pojawiła się w ich wizji.

Założyli klasztor w pobliżu jaskini. Klasztor zbudowany został w szczelinie pionowej ściany Góry Helmos,. Zbudowany został na wysokości 900 m npm., na klifie rzeki Vouraikos. Figurki umieszczone wewnątrz jaskini przypominają moment znalezienia ikony.

HISTORIA

Klasztor jest uważany za najstarszy w Grecji. Z bogatym klasztorem wiążą się rożne legendy w tym o córce Zeusa Eufrosyne. Klasztor wielokrotnie ulegał pożarom. Klasztor został zniszczony po raz pierwszy w 840 r. przez ikonoklastów. Został przebudowany w 1285 r. przez cesarza Andronika Paleologosa, ale doznał wielu niszczących pożarów w trakcie wielu lat istnienia Został odbudowany i ponownie zniszczony w 1460 r. Pożar w 1600 r. strawił cenną bibliotekę klasztoru, która zawierała wiele rzadkich manuskryptów. W 1640 r. zniszczony został przez Turków. Ponownie świątynia została zniszczona w 1934 roku z powodu pożaru, a kilka lat później, w 1937 r zbudowano nową. W czasie II wojny światowej w n1943 r. Niemcy wymordowali 12 mnichów z powodu współpracy z partyzantami. Budynki klasztoru zostały spalone do fundamentów. Kilku mnichom udało się przeżyć dzięki ukryciu w bliskich jaskiniach. Z nimi przetrwały zabrane cenne ikony.

Każdego roku 15 sierpnia klasztor świętuje Wniebowzięcie Marii Panny (wstęp wolny do zachodu słońca).

ARCHITEKTURA i ZABYTKI

Budynek klasztoru składa się z 8 pięter, a jego catholikon znajduje się w jaskini. W klasztorze przechowuje się ponad 3000 wartościowych książek (manuskryptów), cenne krzyże, rzadkie Ewangelie, ikony dużej wartości historycznej, relikwiarze i wiele innych eksponatów. Ikona Panagia Chrysopolitissa (Matki Bożej ze Złotej Groty) nadal znajduje się w klasztorze. Jest ona wykonana z wosku, substancji wonnych oraz żywicy mastic. Ikona uważana jest za jedną z czterech ikon wykonanych przez Łukasza Ewangelistę. Kościół zdobią niezwykłe freski sprzed 1600 r.

ZWIEDZANIE

Klasztor jest otwarty codziennie od świtu do zmierzchu (wstęp wolny). Jest zamykany w porze lunchu, czyli w od 12.00 do13.00 zimą i od 13.00 do 14.00 w okresie letnim. Aby dojść do kościoła, trzeba wejść do głównego budynku i wspiąć się po schodach na pierwsze piętro. W przeciwieństwie do nowoczesnych sal klasztoru, kościół jest skromny i bardzo nastrojowy. Tutaj znajduje się wspomniana, bajeczna ikona Czarnej Madonny wykonana z wosku i żywicy mastyksowej. Mówi się, że Matka Boska pobłogosławiła ikonę osobiście. W XVII-wiecznym kościele znajdują się niezwykłe freski, mozaikowe podłogi i brązowe drzwi z reliefowymi dekoracjami. W klasztorze znajduje się również muzeum z rzeźbionymi, drewnianymi krzyżami, zabytkowymi rękopisami i świętymi Ewangeliami.

DOJAZD

Stacja kolejki Mega Spileon znajduje się bardzo blisko miejscowości Zachlorou, gdzie pociąg przejeżdża dosłownie pomiędzy stołami restauracyjnymi. Można przyjechać tu także samochodem. Zazwyczaj daje się znaleźć miejsce parkingowe powyżej restauracji Grand Chalet a nawet przed klasztorem 38.089547, 22.174918.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

 

Obiekty w poliżu