1718 ANCIENT DREROS HERAKLION KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  brak jakichkolwiek udogodnień
 • Typ obiektu
  Obiekt archeologiczny
 • Obciązenie
  znikome
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  nie
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  trudny
 • Otoczenie
  wysokie wzgórza
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  młodych

Opis

1718 ANCIENT DREROS HERAKLION KRETA

35.256344, 25.628849

Ancient Dreros (lub Driros) zostało zbudowanr na górze Kadistos, obok obecnego kościoła św Antoniego. Miasto było zamieszkane przez Eteocretanów i Dorów (którzy przybyli na Kretę w 1100 rpne). Miasto zostało odkryte w 1855 roku. Pierwsze systematyczne wykopaliska rozpoczęli w 1917 roku archeolodzy Xanthoudidis i Marinatos, a następnie w 1932 roku Demargne,a i Van Effenterre. Odkryto liczne budynki, z największą świątynią Apollo Delphinios.

Na jej terenie znaleziono w latach trzydziestych XX w. niewielkie brązowe posążki Apolla, Artemidy i Leto oraz ołtarz do składania ofiar z kóz. Posążki powstały ok. VII w. pne. Są wysokości ok. 80 cm i prezentowane są obecnie w Muzeum w Heraklionie. Te trzy statuetki są szczególnie ważne z technicznego punktu widzenia, ponieważ są one najwcześniej w Grecji wykonanymi z użyciem młotka - technologią kucia brązowych płytek na drewnianym rdzeniu. Rdzeń statuetek został obłożony metalowymi płytkami uzupełnionymi inkrustacjami w miejscach oczu. Główną postać, ubrana w chustę, jest identyfikowana jako łucznik Apollo. Dwie mniejsze figurki, które noszą wysokie, cylindryczne butle, długie ozdobne sukienki i płaszcze na ramionach, przedstawiają matkę Apollo, Leto i siostrę, Artemis. Te statuetki stały na jakieś podstawie i prawdopodobnie używane były jako posągi kultowe, ponieważ znaleziono je na ławce w świątyni Apollo. W porównaniu do wcześniejszych rzeźb z brązu statuetki są większe i lepiej oddają kształty anatomii człowieka.

Centralny plac (agora) znajdował się w pobliżu świątyni posiadał kształt niewielkiego teatru, w środku którego znajdowała się duża cysterna. Wewnątrz niej znaleziono inskrypcje z zapisami prawnymi (uznanymi za najwcześniejsze, zachowane prawodawstwo w języku greckim) oraz napisy w języku greckim i eteokreteńskim. Fakt znalezienia inskrypcji w zbiorniku można tłumaczyć przypadkowym osunięciem się ze świątyni lub celowym ukryciem przed najeźdźcami.

Dreros w okresie helenistycznym używał monety przedstawiające głowę Ateny i litery DR (ΔΡ)na rewersie. Miasto zostało zniszczone przez wojnę z Lyttos, która rozpoczęła się w 220 r. pne. Wojna spowodowała upadek miasta. Na terenie Dreros trwało osadnictwo także póżniej aż do okrsu bizantyjskiego.

 

Święte prawa Dreros zostały zapisane zapewne w celu zapewnienia publicznego i twałego dostępu. Inne ważne znaleziska z tego wykopu to wiele napisów z okresu geometrycznego i archaicznego, gdy Dreros był w rozkwicie. Analiza zapisów prawnych jest dość zaskakująca. Regulacje dotyczą zagadnień całkiem aktualnych w dzisiejszym świecie. Na pierwszy plan wybija się relacja człowieka i boga. Prawo mieści zapis o potrzebie uprzejmości boga wobec człowieka . Przypomina to oczekiwanie miłosierdzia w czasach współczesnych. Podejmuje się także kwestie odpowiedzialności cywilnej i ograniczeń władzy sędziego. Precyzuje odpowiedzialność sędziego jako zwielokrotnienie jej w stosunku do osób nie pełniących takich funkcji. Wykroczenia zaś będą karane dożywotnią utratą praw. Ograniczane są także możliwości powtarzania kadencji, przed upływem okresu 10 lat. Sądzi się, że powyższe ograniczenia miały stanowić ochronę przed tendencją do powstawania tyranii lub hegemonii rodzinnych. Prawo przewiduje składanie corocznej przysięgi i odnosi ten obowiązek do wskazanych z nazwy urzędników.

DOJAZD

Jadąc z Neapolis należy kierować się asfaltową drogą w kierunku Kourounes. Po 1 km w m. 35.260999, 25.621712 należy skręcić w boczną drogę, która biegnie w kierunku ogólnie południowym i kończy się po 2 km. Stąd pozostaje przejście 500 m. rozległymi tarasami w kierunku widocznego wzgórza.

Obiekty w poliżu