1710 ANCIENT MALIA MINOJSKI PAŁAC HERAKLION KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

Opis

1710 ANCIENT MALIA MINOJSKI PAŁAC HERAKLION KRETA

35.292954, 25.492067

Zbudowany przed 4000 laty, położony na północnym wybrzeżu Krety, na wschód od Heraklionu. Jest skromniejszy i trochę podobny do znanego minojskiego Pałacu Knossos. Przyjmuje się, że Malia była zależna od 1600 r. pne. od centralnej władzy w Knossos. Pałac najduje się on zaledwie 2 km na wschód od centrum miejscowości Malia. Stąd jest blisko do plaży Potamos.

Szczegóły na stronie:

http://www.minoancrete.com/malia.htm

HISTORIA ODKRYCIA

Początkowo pozostałości ukryte kilka metrów pod powierzchnią ziemi. Miejscowy pasterz odkrył w tym miejscu cienkie fragmenty złota. Informacja o znalezisku rozeszła się wśród mieszkańców pobliskiej wioski Malia. Podjęli oni próby znalezienia skarbów. Znaleźli oni jedynie cienkie blaszki ze złota, które prawdopodobnie stanowiły część pokrycia posągu bogini.

lokalizację Pałacu wskazał w swej pracy angielski badacz i podróżnik admirał Thomas Abel Brimage Spratt.

Po latach grecki archeolog i jeden z założycieli Muzeum Archeologicznego w Heraklionie, Joseph Chatzidakis. rozpoczął w 1915 prace wykopaliskowe. W krótkim czasie odnalazł południową część zachodniego skrzydła pałacu. Prace wykopaliskowe zostały szybko wstrzymuje. Prace wznowiono w 1922 roku przez French School of Archaeology z Aten pod kierownictwem F. Chapouthier i trwają z niewielkimi przerwami do dnia dzisiejszego.

ZNACZENIE ODKRYCIA

Znaleziska pozwalają na ustalenie wysokiego poziomu cywilizacyjnego mieszkańców ( koło garncarza, tabliczki z zapisami, wyspecjalizowana produkcja rzemieślnicza obejmująca obróbkę metali).

HISTORIA PAŁACÓW

Pierwszy Pałac został wybudowany około 1900 roku p.n.e. w miejscu gdzie znajdowała się całkiem okazała osada, której pozostałości zostały później przekształcone w środkową część miasta. O pałacu tym wiadomo bardzo niewiele ponieważ przykrywa go Nowy Pałac. Niektóre znaleziska z okresu Starego Pałacu świadczą o jego bogactwie.

Stary Pałac przetrwał do 1700 r. p.n.e. kiedy to został zniszczony zapewne przez trzęsienie ziemi.

NOWY PAŁAC

Nowy Pałac pod wieloma względami jest podobny do pierwszego. To właśnie jego ruiny można dziś podziwiać. Kres, jego nastąpił w r. 1450 p.n.e., kiedy to wszystkie ośrodki minojskie na Krecie zostały zniszczone.

Za czasów świetności pałac obejmował powierzchnię 7,5 tys m kw. a według mitów jego władcą był Sarpedon, brat Minosa władcy Knossos. Szacuje się, że stare miasto zasiedlało tysiące mieszkańców.

Charakterystyczną cechą Nowego Pałacu był centralny, duży dziedziniec (pełniącym rolę miejsca spotkań mieszkańców a być może teatru), sanktuariami, pomieszczeniami królewskimi, warsztatami oraz oczywiście magazynami, których fragmenty można oglądać. Wrażenie zrobią na zwiedzających też wielkie pitosy dawniej służące do przechowywania żywności.

ZACHODNIE SKRZYDŁO

Zachodnie skrzydło Pałacu, które prawdopodobnie miało dwie kondygnacje, zawierało czytelnie, pokoje kultowe i oficjalne apartamenty. Tutaj odkryty został kernos. Jest to okrągły kamienny obiekt o średnicy 90 cm z wydrążonym dużym zagłębieniu pośrodku i kolejnymi 34 małymi rozmieszczonymi wokół niego. Prawdopodobnie naczynie to używane było w celach rytualnych, aby zapewnić sobie dobre zbiory - w małych zagłębieniach umieszczano owoce i nasiona z pierwszych zbiorów, duże centralne zagłębienie było napełniane jakąś cieczą.

CENTRALNY PLAC

Na wschodzie znajduje się Central Court, który istniał już w czasach Starego Pałacu. Ma on wymiary 48 m x 23 m. i otoczony był pomieszczeniami magazynowymi oraz zadaszonymi kolumnadami. Pośrodku znajdował się ołtarz służący do składania ofiar ze zwierząt oraz innych rytualnych czynności. Północne i zachodnie części centralnego dziedzińca były wyłożone portykami, co stanowi wspólną cechę architektury pałaców Minojskich. Często filary byłyby na przemian drewniane i kamienne. W środku budynku centralnego znajduje się niezwykły ołtarz, który powstał w okresie Nowego Pałacu.

WSCHODNIE MAGAZYNY

Na wschód od centralnego placu znajdują się wschodnie Magazyny. Jest to 6 pomieszczeń, w których znajdowały się pitosy. Pośrodku tych pomieszczeń znajduje się kanał, który kończy się otworem w ziemi. Przyjmuje się, że te kanały i otwory mogły mieć zastosowanie jako zlewnia nieużytecznych produktów w trakcie produkcji wina, oliwy.

WIELKIE SCHODY

Naprzeciw magazynów, na północnej stronie skrzydła zachodniego, znajdował się duży budynek, w środku którego była "Loggia". Przyjmuje się, że odbywały się tu obrzędy religijne, które mogły być widoczne z placu centralnego. Na południe od Loggia znajdują się wielkie schody, które pierwotnie prowadziły do pomieszczeń na pierwszym piętrze. Po lewej stronie, na południe, prowadziły do korytarza prowadzącego do holu głównego, miejsca przeznaczonego na cele religijne, które znajdowało się dokładnie naprzeciwko ołtarza centralnego. Tutaj pałac nawiązuje do tradycyjnego projektu pałaców, ponieważ w Knossos zachodnia część centralnego dziedzińca także mieściła budynki o funkcji religijnej, w tym sanktuarium.

KRYPTA FILAROWA
Z korytarza z filarami można było przejść do głównej sali. W pomieszczeniu można zobaczyć dwa duże filary, z których jeden ma grawerunek podwójnego topora. Krypty filarowe istnieją również w innych pałacach iw innych budynkach, a ich wykorzystanie jest uważane także za religijne. Na zachód od tego obszaru prowadził długi korytarz, do którego przylega wiele magazynów.

POŁUDNIOWE SKRZYDŁO

Południowe skrzydło Pałacu stanowiło niezależne mieszkanie, z dostępem z zewnątrz pałacu. W mieszkaniu znajdowała się niewielka kaplica z ławeczką. Znaleziono tutaj różne przedmioty rytualne.

POMIESZCZENIA ROBOCZE

W części południowej pałacu, podobnie jak w Pałacu Zakros, znajdowały się na parterze różne sale robocze. Pomiędzy tym skrzydłem a skrzydłem wschodnim znajdowało się południowo-wschodnie wejście do pałacu, przejście, które prowadziło bezpośrednio do placu centralnego.

SPICHLERZE KUKURYDZY

Poza południowo-zachodnim rogiem pałacu znajdują się dwa rzędy czterech dużych wgłębień, z których każdy posiada centralny słupek. W każdym rzędzie wgłębienia są tak blisko, że dotykają się nawzajem. Podobne struktury, zwane "kouloures", zostały znalezione w Knossos. Początkowo uważano je za zbiorniki wodne, biorąc pod uwagę problemy z zaopatrywaniem pałaców w wodę w klimacie takim jak na Krecie. Obecnie uważa się, że były one wykorzystywane jednak do przechowywania zboża. Możliwe, że ich położenie na zachodzie pałacu mogło wiązać się z ceremoniami religijnymi.

PÓŁNOCNE SKRZYDŁO - SALA HIPOSTYLU

Głównym wejściem do Pałacu jest północna brama, z której droga z północy miasta kończy się, rzędem małych prostokątnych pokoi, które były używane jako magazyny i stanowiska pracy. Ściana południowa tych pomieszczeń znajdowała się na północnym dziedzińcu. Zauważa się brak wyszukanego wejścia, tak jak w Knossos. Z przedsionka wchodzący trafiał bezpośrednio do północnego dziedzińca w samym centrum dużego, północnego skrzydła pałacu.

Ważnym budynkiem, który znajduje się na północ od pałacu i na południowy zachód od Agory, jest Hypostyle. Ustalenie jego funkcji utrudnia fakt, że większość jego powierzchni była podpiwniczona. W budynku znajduje się posadzka, kolumny i ściany są gipsowane. Archeolodzy sugerowali, że budynek był wykorzystywany jako miejsce spotkań "rady miejskiej", podczas gdy na Agorze odbywały się masowe spotkania ludności.

BUDYNEK PÓŁNOCNY

Budynek północny umożliwiał dostęp do północnego skrzydła w każdym kierunku, w tym do obszarów składowania i stanowisk pracy, do schodów na wyższe piętro, do północno-zachodniego dziedzińca i hali minojskiej lub przez wybrukowany korytarz w północno-zachodnim rogu głównego budynku.

Portyk utworzył północną stronę centralnego dziedzińca, ale w przeciwieństwie do wschodniego portyku, ten miał tylko kolumny. Podstawy były kamienne, ale same kolumny były drewniane. Średnica kolumny była większa u szczytu mniejsza na dole. Za portykiem znajdowała się duża hala hipostylu. Sądzi się, że na pierwszym piętrze, była sala uroczystości lub bankietów, która była dostępna po przejściu podwójnych schodów.

Po zachodniej stronie hali znajdował się dostęp przez korytarz do północnego budynku. Północno-zachodni narożnik pałacu jest uważany za apartamenty królewskie. W tym obszarze stwierdzono płytki z pismem linearnym A.
ŁAŹNIE RYTUALNE

Uważano, że są to łazienki, które miały funkcję religijną. Zdania co do roli tzw. łazienek są podzielone. Uważa się nawet, że nie były ona napełniane wodą. Fakt, że ten fragment budowli miał bardziej publiczny charakter pozwala z kolei sądzić, że baseny jednak stanowiły miejsce ogólnodostępnych rytuałów.

TEATR

Malia nie miała obszaru teatralnego, takiego jak Knossos i Phaistos, chyba dlatego, że teren był zbyt płaski, aby zapewnić dużą powierzchnię dla widzów. Zamiast tego, wykopaliska sugerują, że istniał obszar odpowiadający greckiej Agorze, który mógł zastępować funkcje teatru. Ten plac mierzy 30 m x 40 m. Wokół dziedzińca znaleziono fundamenty, które uważa się za podstawy siedzisk dla publiczności ustawionych na podwyższeniu do którego prowadziło kilka stopni.

MINOJSKIE MIASTO

Wokół pałacu francuscy archeolodzy odkryli różne części miasta Minojskiego. Na północnym zachodzie od pałacu, zwanym Quartier Mu, został wykopany i otwarty znaczny obszar dla zwiedzających. Ten obszar, zdawał się odgrywać rolę niezależną od Pałacu w produkcji różnych przedmiotów, takich jak ceramika, itp. Największy budynek w Quartier Mu był bardzo ważny, ponieważ zawiera sanktuarium, basen rytualny i inne elementy architektury użyteczności publicznej. Wydaje się, że również pełnił funkcję administracyjną.

Najwcześniejsze domy poza pałacem to proste budowle. Dopiero w późniejszych okresach minojskich zaczęły pojawiać się w mieście większe budynki. Jednym z najcenniejszych odkryć jest złoty wisiorek z dwiema, pszczołami trzymającymi ciasto miodowe.

DOJAZD

W pobliże pałacu dojeżdżają autobusy z Heraklionu.

Obiekty w poliżu