1693 MIASTO SPETSES

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Typ obiektu
  Miasto
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

1693 MIASTO SPETSES

37.269055, 23.155079

Jedyne duże miasto na wyspie nazywa się Spetses. Rozciąga się ono na długości dwóch kilometrów wzdłuż wybrzeża. Ponieważ na wyspie zabronione jest korzystanie z samochodów, nastąpiła koncentracja rozwoju i miasto się rozrosło jako jedyna miejscowość. To spowodowało zahamowanie wzrostu wiosek, które pozostały małe, ponieważ nie można było do nich dotrzeć samochodem. W Spetses nadal używa się tradycyjne powozy konne i rowery. Najlepszym sposobem, aby zobaczyć miasto jest spacer lub wynajęcie jednego z powozów oczekujących na turystów przy nabrzeżu portowym.

Miasto jest malownicze, z czerwonymi dachami przebijającymi zieleń sosnowych drzew. Miasto rozłożyło się nad zatoką Kounoupitsa, w której kotwiczy niezliczona ilość jachtów i łodzi. Architektura Spetses zachowała wiele z finezji weneckiego stylu, który miasto zawdzięcza wieloletniemu panowaniu Wenecjan. Dbałość o szczegóły pochodzi z okresu panowania osmańskiego. Piękno wyspa zawdzięcza dobroczyńcy, Sotirios Anargyros,który w latach 1913-1923 wykupił ponad 45% powierzchni wyspy, i spowodował że posadzono na niej ok. 100 000 drzew.

Piękne stare domy miasta można zobaczyć najlepiej od strony morza. Na wschodzie stoi wysoka dzwonnica św. Mikołaja wynosząc się ponad stare domy kapitanów.

Stary port = Palio Limani patrz odrębna zakładka nr 1679, jest ukryty za zatoką Faros. Tutaj można zaleźć większość barów i klubów, które zapewnią rozrywkę do rana. Są także rozmaite sklepy, od tradycyjnych do nowoczesnych butików. Jest to również obszar, w którym znajdują się najpiękniejsze domy w stylu weneckim.

W centrum Spetses warto odwiedzić plac Clock Tower 37.266655, 23.156163, dobrze utrzymane rezydencje kapitanów poniżej klasztoru Agios Nikolaos 37.263577, 23.162009.

Do ważniejszych zabytków należy Dwór Hatzigianni Mexi w którym mieści się Muzeum Spetses

37.264378, 23.155919

http://www.z-level.gr/?portfolio=spetses-island-museum

Właścicielem dworu był jeden z najpotężniejszych na Spetses mężów stanu, pierwszy gubernator wyspy. Król Otton, pierwszy król niepodległej Grecji, przebywał jako gość w tej posiadłości w okresie, gdy stolicą było Nafplio. Imponujący budynek został uznany w 1924 r. za pomnik historyczny. Muzeum Spetses gromadzi zbiory archeologiczne i folklorystyczne kolekcje. Zbiory obejmują ponad 4000 lat historii kultury na wyspie.

Eksponowane są:

ceramika pierwszej epoki hellenistycznej,

kamienie grobowców,

posągi rzeźby epoki rzymskiej,

ceramika europejska i pochodzenia orientalnego,

kolekcja ikon bizantyjskich i rosyjskich.

Są także pamiątki z okresu rewolucji z 1821 r. broń i elementy okrętów (drewniane figury umieszczane na dziobach okrętów)

Muzeum otwarte: 08: 30-14: 00 codziennie, z wyjątkiem poniedziałku

Telefon: (+30) 22980 72994

 

Drugim budynkiem do którego warto zmierzać jest Dwór Bouboulina mieszczący Muzeum Bouboulina

37.267675, 23.154527

Dwór został przeznaczony na siedzibę Muzeum w 1992 r. Dwór wyróżnia się unikalnym rzeźbionym sufitem w dużym salonie., Organizowane jest zwiedzanie z przewodnikiem, w trakcie którego odwiedzający uzyskują informacje o życiu i czynach  Laskarina Bouboulina patrz zakładka 1677 WALKI O WYZWOLENIE SPETSES. W muzeum można zobaczyć osobiste przedmioty należące do bohaterki i inne pamiątki. Na dziedzińcu Muzeum zwiedzający mogą kupić książki historyczne, filmy i inne akcesoria.

Muzeum otwarte jest: 08: 30-14: 00 codziennie, z wyjątkiem poniedziałku

Telefon: (+30) 22980 72416 / Faks: (+30) 22980 72077

E-mail: bouboulina@aig.forthnet.gr

 

Poseidon to budynek otwarty w 1914 roku z inicjatywy Sotirios Anargiros, który był odpowiedzialny za początkowy rozwój miasta. Budynek gościł rodziny królewskie, polityków i przemysłowców. Po dłuższej przerwie Poseidon ponownie otwarty został w 2009 roku po trwającej pięć lat, starannej renowacji. Obecnie znajduje się w nim renomowany hotel. Wyspa Spetses zawsze była ulubionym miejscem spotkań elit greckich. Dla nich otwierano wspaniałe lokale, sklepy z artykułami sztuki i stylowe butiki, które zlokalizowane są w Starym Porcie. Zabytkowe pomosty i romantyczne tarasy, smakowite potrawy i dobre wino, z subtelną muzyką umożliwia miłe spędzenie czasu.

 

Wlla Niith Sotirios Anargyros

37.267200, 23.154666

Dom tego dobroczyńcy wyspy znajduje się za Dapia. Został zbudowany w 1904 r. wg projektu Zizilasa. Jest to jeden z najpiękniejszych, klasycystycznych domów Grecji. Budynek w zaskakujący sposób łączy tradycyjne elementy Greckie, styl amerykańskiego południa i detale egipskie, np.: sfinksy i palmy. Właściciel nazwał swój dom Niith, starożytnej bogini egipskiej. W czasach budowy styl egipski był bardzo popularny. Pod elegancką fasadą z drobnymi klasycznymi zróżnicowanymi detalami, fryzami i kolumnami, uwydatnionych przemyślaną, subtelną kolorystyką, znajduje się szkielet stalowo-betonowy - pierwszy tego typu na wyspie. Jest więc ten budynek pierwszym, który właścicielowi daje wysokie bezpieczeństwo w trakcie prawdopodobnych trzęsień ziemi. Po śmierci Anargyrosa budynek służył jako ratusz, a następnie jako siedziba niemieckiej służby bezpieczeństwa podczas II Wojny Światowej.

Od 1929 r. Rezydencja jest własnością szkoły Anargyrios i Korgialenios.

 

Imprezy na Spetses

Spetses Classic Yacht Race regaty odbywają się co roku w czerwcu. Meta zwykle wyznaczona jest na linii między Spetses i Kosta.

Anargyri Art Festival Festiwal Sztuki Anargyri odbywa się w sierpniu na Spetses, z naciskiem na performing i sztuki wizualne.

Festiwal Armata (Armada) odbywa się w drugi sobotni wieczór września, począwszy od ok. 22:00. Szczególnym wydarzeniem jest rekonstrukcja wielkiej morskiej bitwy z roku 1822 między flotą grecką a okrętami osmańskimi, algierskimi i egipskimi . Bitwa miała miejsce na wschód od głównego portu Dapia Spetses.

Spetses Mini Maraton odbywa się w październiku. Bieg odbywa się na dystansie 26 kilometrów. W 2014 roku dodano dodatkowe konkurencje: bieg 10 km, pływanie 2,5 km i 5 km, a także 1000 m dla dzieci.

Obiekty w poliżu