1676 GAVDOS WYSPA OGÓLNIE

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na niskim poziomie
 • Typ obiektu
  Wyspa
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  trudny
 • Otoczenie
  zalesione
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  młodych
 • Nurkowanie
  średnie warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

1676 GAVDOS WYSPA OGÓLNIE

34.848378, 24.118169

Wyspa Gavdos znajduje się 45 km na południe od Chora Sfakion na Krecie. Jest długa na 9 km i 4.5 km szeroka. Najwyższe wzniesienie ma 345 m. npm. Ponieważ na wyspie nie ma wody dlatego mieszkańcy zbierają wodę deszczową nawet z przeznaczeniem do picia.

MITOLOGIA

Gavdos uważa się za homerycką Ogygia, u wybrzeży której rozbił się Odyseusz (Ulysses) i został pojmany przez Calypso, która więziła go przez siedem lat.

HISTORIA

Gavdos ma bogatą historię. Ostatnie znaleziska obejmują narzędzia, które pochodzą z okresu Paleolitu (100 000 lat temu). Obfite archeologiczne dowody wskazują, że wyspa zamieszkała jest od co najmniej 6 tysięcy lat. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że na wyspie nie prowadzono szerokich badań i zapewne wiele pozostaje do odkrycia. Nazwa wyspy ulegała zmianom wielokrotnie na przestrzeni lat. W starożytności wyspa nazywa Ogygya, później Cavdos, Clavdos, Clauda i Clavdi. Wenecjanie nazwali ją Gotzo, prawdopodobnie po maltańskiej wyspie Gozo.

W Biblii wyspa nazywana jest Claude, na której to nauczał św. Paweł.

Rzymianie opanowali wyspę między I i IV w. ne. i zbudowali kopalnię rudy żelaza i ogołocili wyspę z drzew. Skutki erozji są trwałe do dzisiaj.

Później arabscy piraci zdobyli wyspę i wszystkich mieszkańców sprzedali jako niewolników.

Populacja osiągnęła szczyt w okresie bizantyjskim (około 1200 r.ne.), gdy mieszkało tu około 8000 osób.

Za panowania Wenecji wyspa została porzucona, a piraci szukali schronienia na Gavdos (Barbarosa używał wyspę jako bazy ok.1539 r.).

Od 1600 r. do 1895 r. Turcja kontrolowała wyspę, a populacja spadła do 500 osób.

W latach trzydziestych wyspa była miejscem zesłania komunistów.

Dzisiaj wyspę zamieszkuje oficjalnie poniżej 200.osób. Jednak w ukryciu pozostaje tu nieokreślona liczba ludzi. Ukrywający się są to osoby, które z różnych powodów postanowiły zmienić dotychczasowe życie. Ponoć wśród nielegałów są rosyjscy naukowcy, którzy uciekli z Czarnobyla, aby obozować tutaj i szukać sposobów na nieśmiertelność. Wyspa przyciąga swoją urodą ale także strategicznym położeniem. Przybył tu George Bush razem z emerytowanym Colinem Powellem niby w celach relaksu, ale wizyta wypadła akurat w okresie kiedy Turcja zabiegała o przejęcie wyspy.

WODA NA GAVDOS

Na Gavdos nie ma jezior ani rzek całorocznych. Właściwie istnieją dwa miejsca gdzie można napotkać wodę. W centralnej części wyspy jest pewna jej ilość nazywana niekiedy jeziorem. Głównym elementem wyróżniającym owo jezioro z krajobrazu wysypy są kwiaty, różowe, bujne, niektóre dorównujące wzrostem. człowiekowi.

DRZEWA NA GAVDOS

Tutejsze cedry to drzewka małe, bardzo rzadko wielkością przewyższające człowieka, zwykle mające kilkadziesiąt centymetrów. Gałęzie pokryte igłami wyrastają z nieproporcjonalnie potężnych pni. Drzewa często są poskręcane w dziwaczne formy. To, co jest ich główną cechą charakterystyczną, a jednocześnie pozwala im funkcjonować w klimacie Gavdos, to żywotność. Drzewo może wyglądać na całkowicie wyschnięte przez kilka lat, a następnie jakby nigdy nic odbić zielonymi pędami w porze mokrej. Lokalne cedry są pod całkowitą ochroną.

PLAŻE NA GAVDOS

Korfos,

Sarakiniko,

Agios Ioannis,

Pyrgos,

Potamos,

Bo, Mpo,

Lavrakas,

Lakoudi,

Diana,

Tripiti.

Stavrolimni

POKOJE DO WYNAJĘCIA

Kilka pokoi do wynajęcia jest w porcie Karave, w Sarakiniko i w Kastri. Na plaży Korfos znajduje się również tawerna wynajmująca pokje.

SKLEPY

W Sarakiniko istnieje supermarket.

ODKRYCIA ARCHEOLOGICZNE

Znaleziska archeologiczne wykazały, że Gavdos był zamieszkany już 3000 lat przed Chrystusem

EKSPRESYJNY OBRAZ WYSPY

https://www.theguardian.com/travel/2008/jul/05/greece.beach

DOJAZD

Istnieje tylko kilka połączeń promowych z wyspą. Połączenia z Paleochory utrzymywane są do końca października, a z innych portów tylko w lecie (Chora Sfakion, Sougia). Stolica wyspy nazywa się Kastri. Gavdos ma port Karabe i dwie maleńkie osady, Ambelos i Vatsiana. Jedyną pocztę można znaleźć w Kastri. Istnieją również budki telefoniczne na karty oraz małe centrum medyczne. Jeśli chce się poznać harmonogram kursów promów z Paleochora, Sougia lub Chora Sfakion na wyspę Gavdos (i z powrotem) można sprawdzić na stronie internetowej http://www.anendyk.gr/pages/en/timetable.php?lang=EN

(Tel .: + 30 28230-42272)

Zazwyczaj większość ruchu promowego z Chora Sfakion odbywa się podczas wykendu, a z Paleochora także w ciągu tygodnia.

Obiekty w poliżu