1656 PLAŻA KOKKINI CHANI ATRAKCJE HERAKLION KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  1500 m
 • Szerokość:
  20 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek i kamienie
 • Charakt. Dna:
  piasek i kamienie
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  średnie warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  dobre warunki

Opis

 

1656 PLAŻA KOKKINI CHANI ATRAKCJE HERAKLION KRETA

 35.331241, 25.239307

 PLAŻE

 W okolicy znajduje się wiele plaż, chronionych przez falochrony. Plaże są piaszczyste i mają płytkie, turkusowe wody. Wszystkie plaże są dobrze zorganizowane. Rozstawiono na nich parasole z łóżkami plażowymi. Plaże są nadzorowane przez ratowników. Można uprawiać sporty wodne. Większość plaż znajduje się przed hotelami, ale są dostępne powszechnie. (Szczegóły dot. plaż w odrębnych zakładkach)

 

Poniżej przegląd plaż w miejscowości:

 

Vathianos Kambos (Plaża Przy Hotelu Arina Sand) Heraklion Kreta

 

35.332273, 25.242233

 

35.331241, 25.239307

 

Jadąc od lotniska w Heraklionie, pierwsza plaża w Kokkini Hani stanowiąca całość z plażą Arina. To jest duża plaża przy hotelu Arina Sand. Plaża ma 500 m. długości i do 50 m szerokości. Na plaży leży miałki piasek. Plaża jest bardzo dobrze zorganizowana (parasole, leżaki). Przy plaży działają bary, w których bywa tłoczno, zwłaszcza w weekendy. Istnieje wiele bezpłatnych miejsc parkingowych.

 

400x50

 

Mała plaża za Cyplem (AG. Theodori)

 

35.332868, 25.243864

 

Plaża stosunkowo dobrze chroniona przed falami w dniach, kiedy wiatr wieje z północy. Stąd jest bardzo blisko do dużej, poprzednio przedstawionej plaży.

 

Kolejne plaże na wschód:

 

Knossos

 

35.332275, 25.245973

 

Na plaży piasek wody płytkie. Plaża dobrze osłonięta od wiatru.

 

150x40

 

Kokkini

 

35.332107, 25.256105

 

Plaża z piaskiem, dość wąska. Zaraz za betonowym murem ruchliwa droga.

 

200x15

 

Themis

 

35.332072, 25.262503.

 

Uważana za najlepszą plażę w Kokkini Hani. To jest dość długa, piaszczysta plaża przed Themis Hotel = Mitsis Rinellla. Wody normalnej głębokości, na dnie leży piasek. Na plaży olbrzymia ilość parasoli i łóżek plażowych tak gęsto, że trudno będzie znaleźć miejsce na rozłożenie swojego ręcznika.

 

300x30

 

Acqua Blue Beach

 

35.332222, 25.265685

 

Piaszczysta z kamieniami, niewielka plaża niezorganizowana. Dobry dojazd do plaży. Plaża polecana tym, którzy chcą się oderwać od tłumów.

 

120x20

 

DOSTĘPNE USŁUGI

 

W okolicy jest mnóstwo sklepów i restauracji. Życie nocne w Kokkini Chani nie jest szczególnie intensywne, porównując z Hersonissos a zwłaszcza Malia.

 

ODKRYCIA ARCHEOLOGICZNE

 

Po wschodniej stronie Kokkini 35.330973, 25.250634 blisko Vathianos Kambos tuż przy głównej drodze, znajdują się pozostałości Niros Willa. Została odkryta w 1918 r. Jej budowę datuje się na 16 w. pne. To był budynek dwukondygnacyjny zniszczony w pożarze i nigdy potem nie odbudowany. Ściany zewnętrzne zbudowano z dużych bloków kamiennych, natomiast wewnętrzne zostały wykonane z małych cegieł. Budynek składał się z różnych pomieszczeń, w centrum znajdował się utwardzony dziedziniec. Można wyróżnić przestrzeń do przechowywania produktów rolnych, pokoje z ławami gipsowymi i pokoje najpewniej służące odbywaniu jakichś rytuałów religijnych. Bogactwo występujących w tych miejscach przedmiotów wotywnych skłania do zdania, że był to dom arcykapłana, prawdopodobnie zarządzającego lokalnym portem. Znaleziono tu także dwustronne, brązowe topory eksponowane obecnie w Muzeum w Heraklionie. Wejście na teren wykopalisk od 8:30-15:00 codziennie, z wyjątkiem poniedziałków.

 

Stocznia Minojska (St. Theodore)

 

35.333604, 25.243310

 

Na końcu długiej plaży Vathianos Kambos (Agii Theodori) jest skalisty cypel gdzie ciągle można zauważyć obrobione kamienie które służyły do budowy okrętów w okresie minojskim. Według naukowców można było tu produkować statki długości do 50 m. Do niedawna istniały zaledwie graficzne wyobrażenia floty minojskiej. Obecnie po odnalezieniu dwóch basenów stoczniowych i fundamentów innych zabudowań zyskuje się bliższe informacje na temat budowy floty minojskiej. Naukowcy podejmują wysiłki rekonstrukcji okrętów z tamtej epoki. Wydaje się że obecnie jest za mało podstaw, aby uważać, że próby te maja większe uzasadnienie.

 

Warto odwiedzić Pałac Minosa i Knossos, Muzeum Archeologiczne w Heraklionie, Gournes, Gouves, Analipsis.

 

WYCIECZKI

 

Amatorów pięknych widoków trzeba skierować się na południe. Będzie trzeba się wspiąć dobrze utwardzona krętą drogą. Podczas jazdy są piękne widoki na Kokkini Hani i morze. Dalej, po trzech kilometrach dojeżdża się do popularnej, tradycyjnej wsi Anopolis, z wieloma pięknymi sklepami w starym stylu oferującymi różne wyroby lokalnej sztuki i rzemiosła.

 

Na południowy wschód od wsi Anopolis, w pięknej dolinie, jest klasztor św. Jana Teologa.

 

ROZRYWKI

 

Życie nocne w Kokkini Hani nie jest szczególnie intensywne.

 

Zainteresowanie Kokkini Hani zaczęło się na początku lat 1900, gdy powstało kilka budynków przeznaczonych na karczmę podróżną. Początkowo zatrzymywali się tu rolnicy zdążający na rynek do Heraklionu z zamiarem sprzedaży oliwek, winogron i innych produktów. W latach 60. nastąpił rozwój turystyki kiedy to zbudowano kilka hoteli. Od tych czasów Kokkini Hani rozwijała się szybko, przede wszystkim ze względu na wspaniałe plaże i tawerny z kuchnią wykorzystującą owoce morza. Obecnie istnieje wiele hoteli, poczynając od dużych luksusowych do mniejszych oraz apartamentów turystycznych i pokoi do wynajęcia. W Kokkini Hani przy głównej drodze na odcinku ponad 2 km. usytuowały się wszelkiego rodzaju sklepy i punkty usługowe.

 

DOJAZD

 

Dojazd z Heraklionu do Kokkini Hani nie stanowi problemu. Trzeba zdecydować się na starą lub nową drogę krajową. Oczywiście stara droga prowadzi bliżej linii brzegowej i lepiej można poznać mijane miejscowości. Rozpoczyna się w Nea Alikarnassos krótko przed lotniskiem w Heraklionie, przebiega obok Karteros i plaż Amnissos i Tobruku. Następnie obiega wysoką górę Kako Oros po czym osiąga pierwszą dużą plażę tuż przed Kokkini Hani.

 

Nowa droga zapewnia szybszy dojazd i widoki ze względnie dużych wysokości.

 

Istnieje dobra komunikacja autobusowa Kokkini Hani z Heraklionem.

 

Jeżeli przyjeżdża się ze wschodu, trzeba skorzystać ze starej drogi krajowej poprzez Hersonissos, Gouves i Gournes do Kokkini Hani.

 

opracował

 

Krzysztof Krasiński

 

mail

 

krasin111@wp.pl

 

 

Obiekty w poliżu