1644 SARAKONIKO GAVDOS WYSPA CHANIA KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  600 m
 • Szerokość:
  50 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek
 • Charakt. Dna:
  piasek
 • Udogodnienia plażowe:
  na średnim poziomie
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  trudny
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  malownicza mała zatoka
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  średnie warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

1644 SARAKONIKO GAVDOS WYSPA CHANIA KRETA

34.859128, 24.111363

Gavdos jest zamieszkana od neolitu. Uważa się, że Gawdos to opisana wOdyseiwyspaOgygia, na którejOdyseuszbył siedem lat więziony przezKalipso, nimfę morską. WDziejach Apostolskich wyspa jest wspominana pod nazwą Kauda lub Klauda. Wyspa była gęsto zaludniona w czasach rzymskich i bizantyjskich. Podczas weneckiego panowania na Kretcie, piraci saraceni zajęli wyspę Gavdos. Korzystali oni z wyspy jako bazy do organizowania licznych ataków. W tych latach, praktycznie wszyscy stali mieszkańcy opuścili Gavdos. Gavdos była kluczowym miejscem w czasie walk o Kretę podczas II wojny światowej. Gdy wojska hitlerowskie nacierały na Krecie z północy w kierunku południowej części wyspy, aliantom udało ewakuować się do Afryki Północnej korzystając Gavdos jako swoistego miejsca tranzytu.

PLAŻA

Plaża Sarakiniko Gavdos znajduje się zaledwie 1,5 km na północ od portu Gavdos, Karave w północno-wschodniej części wyspy. Jej nazwa pochodzi od ww. wspomnianych piratów Saracenów. Sarakiniko, jak wszystkie plaże na Gavdos, należy do najlepszych plaż w Grecji. Plaża znajduje się nad dużą zatoką Cove Bay.

Jest to wymarzona, jasna, piaszczysta, szeroka plaża z krystalicznie czystymi, płytkimi, zwykle spokojnymi wodami. Woda jest zazwyczaj chłodniejsza niż przy południowych plażach Krety. Ponad plażą wznoszą się dzikie wydmy porośnięte jałowcem i cedrami. Plaża zapewnia podstawowe udogodnienia (prysznice, tawerny, mini market).

OBOZOWANIE NA GAVDOS

Wielu odwiedzających Gavdos woli dzikie obozowanie, zamiast wynajmowanie pokoi. Takie rozwiązanie spotyka się najczęściej w okolicy plaży Sarakiniko, ponieważ jak dotąd nie zorganizowano kempingu. Nie oznacza to, że obozowanie jest legalne. Należy przyjąć, że rozbijanie namiotów lub mieszkanie w kamperach jest tolerowane o ile nie przekracza się racjonalnych norm pobytu. W szczególności dotyczy to palenia ognia, zanieczyszczania wody, pozostawiania śmieci itd. Zwraca się uwage na takt, że tutejsza roślinność latem wygląda jak martwa, tymczasem przyjmuje ona taką formę przetrwania do okresu opadów jesienią. Należy więc upewnić się, że zbierane gałęzie są naprawdę martwe zanim się je będzie brać na ognisko. Drugim zleceniem jest powstrzymanie sie od używania mydła, szamponu itp. ponieważ plażowe prysznice zlokalizowane są blisko morza i środki czystości szybko mogą przedostać się do otaczających wódy.

W pobliżu jest punkt wynajmu samochodów.

ODKRYCIA ARCHEOLOGICZNE

Wiele fragmentów ceramiki i kamiennych narzędzi znaleziono na wschód od plaży, na Kavos Hill. Co więcej, odkryto dwa starożytne rzymskie domy i urządzenia do wyciskania oleju.

KOLONIA KARNA

Gavdos było niegdyś miejscem wygnania. W pobliżu plaży, można zobaczyć budynek, gdzie mieszkał Aris Weluchiotis (z wieloma wygnanymi) założyciel greckiej Armii ELAS. W okresie dyktatury Metaksasa został zesłany na Gavdos. Zwolniony z więzienia po wyrzeczeniu się działalności rewolucyjnej. Po inwazji niemieckiej, rozpoczął organizowanie komunistycznego ruchu oporu. W tym czasie przyjął przydomek Arisâ (od boga wojny), a później Velouchiotisâ. W 1942 roku utworzył armię partyzancką, która 25 listopada 1942 r. wraz z oddziałami konkurencyjnej partii EDES wzięła udział w brytyjskiej operacji wojskowej której zadaniem było zniszczenie mostu Gorgopotamos w centralnej Grecji. Skuteczny atak spowodował znaczne utrudnienia w zaopatrzeniu wojsk niemieckich w Grecji i Afryce Północnej. Velouchiotis prowadził ze zmiennym szczęściem działania partyzanckie do czerwca 1945. Siły jego stopniowo się kruszyły a poparcie partii komunistycznej ustało i w końcu został ujęty przez grupy bojowe podporządkowane rządowi w Atenach. Śmierć jego nastąpiła w niejasnych okolicznościach a po niej zwycięscy oprawcy zastosowali makabryczny rewanż. Opinia publiczna Europy uznała makabrę za niedopuszczalną w cywilizowanym świecie na co strona grecka odparła, że jest ona zgodna z długowieczną tradycją w ich kraju. Budynek powinien być uznany jako historyczna pamiątka miejsca wygnania komunistów ale kłóci się to z bieżącymi potrzebami uprawianej turystyki.

DOJAZD

Istnieją regularne połączenia promowe pomiędzy Kretą a Gavdos. Promy odchodzą z Hora Sfacion, Paleochora. Promy odchodzą zwykle w godzinach rannych z Krety i popołudniowych z Gavdos.

Już od dziś turyści będą mogą skorzystać z nowego połączenia umożliwiającego dostanie się na wyspę Gavdos. Rejs trwający nieco ponad godzinę, jest organizowany przez lokalnego rybaka kapitana Kostasa. W chwili obecnej rejsy organizowane będą tylko w wyznaczone dni, jednak w szczycie sezonu od czerwca do września wycieczki będą dostępne codziennie.

Po przybyciu do portu Karave plaza Sarakiniko jest osiągalna autobusem lub pieszo w ciągu 30 minut.

Obiekty w poliżu