1638 TOPLOU MONASTERY KLASZTOR LASSITHI KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Typ obiektu
  Klasztor
 • Obciązenie
  średnie
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Sklep
  tak
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  wysokie wzgórza
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

1638 TOPLOU MONASTERY KLASZTOR LASSITHI KRETA

35.221280, 26.215531

Klasztor Toplou jest jednym z najważniejszych klasztorów na Krecie. Poświęcony został Panagia (Marii Dziewicy) i Janowi Teologowi. Klasztor pierwotnie był nazwany Panagia Akrotiriani (Virgin Mary of Cape). Obecna nazwa klasztoru pochodzi najpewniej od tureckiego słowa top oznaczającego armatę. W trudnych okresach czasu klasztor mógł posiłkować się tego rodzaju argumentem w celu obrony. Klasztor pojawia się w tureckich dokumentach z 1673 roku. Faktycznie historia klasztoru sięga połowy XV w. Prawdopodobnie wzniesionego na ruinach wcześniejszego klasztoru.

Wysokie mury (10 m) które zapewniały minimum bezpieczeństwa w trakcie najazdów piratów. W 1530 r. został splądrowany przez Rycerzy Maltańskich. W 1612 r. nastąpiło trzęsienie ziemi które zrujnowało klasztor. Panujący na Krecie Wenecjanie postanowili odbudować klasztor doceniając jego strategiczne i gospodarcze znaczenie. W 1646 r. klasztor dostał się pod panowanie tureckie wraz z całą wschodnią częścią Krety. Klasztor przestał działać do 1704 r. kiedy na podstawie specjalnego pozwolenia wznowił swoją działalność. Doceniając lokalizację i znaczenie klasztoru zyskał on liczne przywileje (stauropigia). Grecka rewolucja z 1821 r. i buntownicze wystąpienia w 1866 r. spowodowały dewastację klasztoru. Klasztor został ponownie opuszczony aż do 1828

W trakcie II Wojny Światowej stacjonowali na jego terenie bojownicy ruchu oporu. Korzystali oni z łączności radiowej co naprowadziło Niemców do kryjówki partyzantów. W rezultacie mnisi po długich torturowani zostali wymordowani.

MUZEUM KLASZTORMNE

Dziś na terenie klasztoru działa małe muzeum, które podtrzymuje pamięć o historycznych wydarzeniach związanych z klasztorem. Znajduje się tu kolekcja ikon bizantyjskich, fresków. Oprócz wspaniałych ikon, prezentowane są stare Ewangelie, krzyże srebrzone i złocone, dekrety sułtana, pasy i szaty. Na dziedzińcu jest ostatnia rzeźba artysty Manolis Tzobanakis. Zachowany został cenny tekst z 132 r. pne. Jest to płyta z 80 początkowymi wierszami traktatu zawartego przez miasta Itanos i Ierapytna w ramach arbitrazu miasta Magnisia (Azja Mniejsza). Napis zawiera szczegółowy opis sporu dotyczący wyspy Koufonisi (Leuke). Spór wiązał się z pozyskiwaniem czerwonego barwnika z muszli mięczaków. Być może istotą jednak były prawa wykorzystywania portów stanowiących dogodne miejsce w południowo wschodniej części wybrzeża wyspy. Angielski podróżnik Robert Pashley, w 1834 r. zauważył, że kamienna płyta jest używana jako ołtarz w kaplicy cmentarza klasztornego. W wyniku tego odkrycia, mnisi ustawili płytę w zewnętrznej ścianie kaplicy, gdzie do dziś można ją obejrzeć.

BUDYNKI KLASZTORU

Klasztor jest wart obejrzenia. Obronna konstrukcja usytuowana jest na powierzchni 800 m2. Budynki mają 3 kondygnacje. W środku znajduje się ascetyczny dziedziniec. Ściany sali jadalnej "trapezaria" są ozdobione niezwykłymi freskami wykonanymi przez znanego malarza ikon Manolis Betinakis. Ponad klasztorem wznosi się 33m dzwonnica, która przerwała od 1558 r. Obecnie dzwonnica ma konkurencję w postaci licznych wiatraków energetycznych rozstawionych w niedużej odległości. Na terenie klasztoru znajduje się dwunawowy kościół.

FUNKCJONOWANIE KLASZTORU

Na terenie klasztoru żyje kilku mnichów. Dzięki wielkim posiadłościom ziemskim klasztor odgrywa ważną rolę gospodarczą. Mnisi zorganizowali rolników w grupę producentów ekologicznych wyrobów, które są eksportowane nie tylko do Włoch i Niemiec ale także do Korei. Aktywność i bogactwo spotyka się z krytyką niektórych mieszkańców Krety, którzy uważają, ze nie taka rola jest klasztoru. Ostatnio protesty wzmogły się w związku z planem budowy za 1,2 mln EURO infrastruktury turystycznej, która ma doprowadzić do zaktywizowania regionu. Zamyśla się budowę luksusowych hoteli na 7000 osób i 3 pól golfowych na obszarze 26 km2. Inwestycja ma powstać na terenie chronionym Natura 2000. Inwestor podpisał umowę dzierżawną na 80 lat. Nie jest jasne jakie będą dalsze losy tego przedsięwzięcia.

Promocja klasztoru odbywa się także dzięki bardziej przyziemnym produktom takim jak doskonałe wino, raki i oliwa z oliwek. Sprzedaje się kilkadziesiąt tysięcy butelek wina rocznie.

ZWIEDZANIE

Do klasztoru można wejść codziennie w godzinach od 9 do 18 z krótka południową przerwą. Bilet wstępu kosztuje ok. 3€. Obowiązuje właściwe ubranie i zakaz wykonywania fotografii.

DOJAZD

Moni Toplou jest położone na północno-wschodnim krańcu Krety, około 10 km na wschód od miasta Sitia .

Oprócz ciekawego klasztoru jest jeszcze jeden powód, aby tu przyjechać. Zaledwie kilka kilometrów dalej znajduje się słynna palża palmowa Vai.

Obiekty w poliżu