1623 PLAŻA KALIVES = KALYVES CHANIA KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  500 m /800 m
 • Szerokość:
  20 m /25 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek
 • Charakt. Dna:
  piasek
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  wysokie wzgórza
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  średnie warunki
 • Kiteserfing
  dobre warunki
 • Inne sport wodne
  dobre warunki

Opis

1623 PLAŻA KALIVES = KALYVES MAISTRALI APOKORNAS CHANIA KRETA

35.453078, 24.173697

35.451801, 24.176165

Kalives (gr. Chaty) jest nadmorskim kurortem usytuowanym 19 km na zachód od Chanii, na południowym wybrzeżu zatoki Souda. Nazwa wiąże się z powstałymi tu przed laty skromnymi zabudowaniami najpewniej arabskich najeźdźców lub rolników dozorujących uprawy w lecie.

Okolice zwane Apokornas stanowią żyzną dolinę z trzema rzekami Xydas, Mesopotamos i Koiliaris. Ta ostatnia jest jedną z niewielu rzek zasilaną wodami także w okresie letnim. Okolica to jeden z najbardziej zielonych terenów w zachodniej Krecie. Na tym terenie wspaniały krajobraz tworzą lasy, wzgórza, góry z widokiem na morze, a także budowle o ciekawej architekturze. W centrum miejscowości znajduje się kościół Agia Paraskevi 35.452937, 24.172431 zbudowany na charakterystycznej okrągłej skalistej podstawie. Na placu, przy tradycyjnym kafenionie rośnie 150 letnie drzewo, posadzone zgodnie z tradycją, przez Sava Pasza. Warto także przejść się starymi zaułkami Kalives. Dodać należy, że te okolice przeżywały wielki bum budowlany powstrzymany w dużym stopniu kryzysem ekonomicznym. Inwestorami byli dobrze zaopatrzeni emeryci z Europy północnej. Obecnie ich zainteresowania kierują się w wyższe partie regionu ponieważ jest tam spokojniej, łatwiej wykupić teren, klimat jest łagodniejszy.

W miejscowości znajdują się małe hotele, banki, bankomat, poczta, klinika, sklepy, tawerny itp.

HISTORIA

Obszar jest zamieszkały od czasów starożytnych. Na terenach Kalives istniało niegdyś miasto Amfimatrion lub Amfimatron. Bliskość starożytnego Aptera pozwala przypuszczać, że znajdowały się tutaj port Kissamos (nie mylić z Kissamos Kasteli) i stocznie. Wg tradycji stosunkowo korzystne warunki umożliwiały wykorzystanie rzeki jako basenów portowych także w okresie Bizancjum. Taka ilość wód powoduje, że tutejsze tereny były łakomym kąskiem piratów i innych najeźdźców.

W 1206 roku na wschodnich wzniesieniach Kalyves została wybudowana forteca Castel Apicorno. Jej usytuowanie na wysokim wzgórzu zapewniało kontrolę ruchu statków w całej zatoce Souda. Istotny był zwłaszcza dostęp do słodkiej wody, którą zapewniały opodal płynące rzeki. Fort był dość znaczny, ponieważ dokument inżyniera Monani (1631 r) wspomniał, że w twierdzy może koszarować znacznie więcej żołnierzy niż w innych twierdzach na Krecie. Pirat Barbarossa zniszczył twierdzę w 1538 r. W 1646 r. przed turecką okupacją Wenecjanie rozbroili i opuścili twierdzę. Turcy po jej zajęciu ją odbudowali. Miejsce to wielokrotnie było terenem zmagań Kreteńczyków z Turkami. Na początku rewolucji kreteńskiej w 1821 r. twierdza stała się celem rebeliantów, którzy ją prawie całkowicie zniszczyli. Dziś pozostało z twierdzy bardzo niewiele z wyjątkiem gruzów. Pozostała tylko część zbrojowni, która jest obecnie używana jako prywatny dom.

PLAŻE

Okolice Kalives dysponują dostępem do cudownych, piaszczystych plaż z krystalicznie czystymi, płytkimi wodami oznaczonymi Błękitną Flagą. Usytuowanie w zatoce powoduje, że wody są zaskakująco ciepłe i zazwyczaj spokojne. Dotyczy to tylko miejsc położonych z dala od ujść rzek ponieważ rzeki prowadzą zimne wody z odległych gór. W niektórych miejscach z dna morskiego wybijają źródła słodkiej wody dodatkowo schładzające wodę morską. Dlatego tylko niektóre fragmenty plaż nadają się dla rodzin z dziećmi. Plaże są zorganizowane. Są tu rozstawione parasole i leżaki. Można skorzystać z prysznica. Na plaży działają ratownicy. Można uprawiać sporty wodne, jest tu szkoła windsurfingu, można znaleźć boisko do gry w siatkówkę plażową. Wzdłuż plaży działają kafeterie i restauracje oferujące wyżywienie, napoje i bezpłatne parasole.

W niektórych miejscach można znaleźć ułatwienia dla niepełnosprawnych. Plaże nie są zbytnio zatłoczone, są w przewadze zorganizowane. . Podczas wietrznej pogody na morzu pojawiają się wysokie fale i wtedy kąpiel może być niebezpieczna.

Najbardziej popularną jest wschodnia plaża Maistrali = Kalivon 35.451831, 24.176182 położona tuż przy miejscowości, pomiędzy portem a ujściem rzeki Xidas. To jest najdłuższa plaża (500 m). Dużą zaletą plaży Maistrali są rosnące na niej pokaźne drzewa tworzące cień, z którego można skorzystać chroniąc się przed zbyt intensywnym działaniem słońca.

Plaża na zachód od ujścia rzeki nazywana jest Xidas = Xydas 35.452986, 24.173805. Plaża Xidas jest mniejsza oraz słabiej zagospodarowana. Podział plaż wyznacza mały falochron. Przejście z jednej plaży na drugą ułatwia malowniczy most. W ujściu rzeki pojawiają się kaczki. W rzece utrzymują się słodkowodne pstrągi.

Plaże są otwarte na północne wiatry. Plaże nie są zbytnio zatłoczone..

Kilometr za Kalyves, w kierunku Chania (na zachód), znajduje się plaża Kyani Akti ("Côte dAzur"). Nie jest szczególnie zatłoczona. Przy plaży działa tawerna i stołówka. Jej wschodni odcinek nazywany jest Kolatos = Glaros 35.461584, 24.160904.

KARAVOS

Krótko za Kalyves, zaraz za przylądkiem Akra Kakoperatos, na drodze do Almyrida (wschód) znajduje się mała piaszczysta plaża Kera, idealna dla osób, które nie lubią zorganizowanych plaż. Plaża znajduje się poniżej stromego zbocza i nie widać jej z drogi. To jest piaszczysta plaża. Do plaży można dotrzeć zjeżdżając z głównej drogi w m 35.449453, 24.182310 wąską, krętą i bardzo stromą drogą gruntową. Łatwo rozpoznać tę plażę ponieważ na wprost znajduje się skalista wysepka "Karavos" (gr. statek), która może kojarzyć się z okrętem.

SPACERY

W zasięgu krótkiego spaceru znajduje się wiele małych tawern i barów.

W miejscowości warto obejrzeć budynek weneckiego młyna, który był najbardziej skomplikowanym na Krecie. Młyn jest zbudowany z kamienia i zaprawy kourasani (mieszanki minerałów), która znana jest ze swojej odporności, a obecnie uważana za znakomite, ekologiczne tworzywo do zastosowania w nowoczesnym budownictwie. Młyn dokumentowany jest na kilku weneckich mapach. Posiadał cztery sekcje z poziomymi wirnikami i był eksploatowany do mielenia ziarna i tłoczenia oleju aż do początku 20 wieku. Potem zastosowano go jako generator energii elektrycznej, która była dostarczana do więzienia Itzedin. Trwają prace zmierzające do przywrócenia jego działania dla celów edukacyjnych.

PORT

W porcie można zobaczyć niemieckie stanowiska artyleryjskie ukryte w jaskini. Wejście do tunelu dostępne jest z drugiej strony góry. Na końcu tunelu jest mały otwór przez który jest ciekawy widok na klify i morze.

ZAMEK

W Kalives można obejrzeć pozostałości weneckiego zamku Apicorno Castelli 35.450827, 24.180259 (Bicorna). To jest ciekawe miejsce pod względem archeologicznym, a także roztaczają się stąd ładne widoki na wioskę i morze.

KOŚCIÓŁ

Ponadto warto przejść się po nastrojowych, wąskich, malowniczych uliczkach wioski i siąść na centralnym placu z dużym drzewem platana, w pobliżu kościoła Agia Paraskevi. Kościół został zbudowany w czasie okupacji niemieckiej i ozdobiony nowoczesnymi freskami. Duże wrażenie robi postać Chrystusa Władcy i Sędziego (Pantokrator) z surowym spojrzeniem.

WYCIECZKI

Do starożytnego miasta Aptera (5 km) i osmańskiego fortów Intzedin i Palekastro (patrz odrębne zakładki).

Wioska Du Liana 35.428351, 24.191271 została w ciągu ostatnich 10 lat całkowicie odremontowana. Jest to jedna z najpiękniejszych wiosek na zachodzie Krety.

Vamos  35.410576, 24.196421 jest dawną stolicą regionu. Migracja z Vamos została zatrzymana w ostatnich latach po renowacji miejscowości. W Vamos zbudowano wiele wysokiej jakości domów w stylu wiejskim dla tych, którzy szukają cichej alternatywy dla zgiełku miejscowości położonych na wybrzeżu.

DOJAZD

 Kalives ma połączenie autobusowe z Chania. Utrzymywanych jest 7 kursów w dni powszednie i 3 w dni wolne od pracy. Dodatkowe możliwości dają kursujące na szybkiej trasie VOAK autobusy w relacji Chania - Rethymno. Te autobusy zatrzymują się w odległości 2 km od plaży.

Oczywiście istnieje możliwość dojazdu samochodem lub motocyklem. Dojazd z Chanii wymaga kierowania się do portu Souda. Tuż przed dotarciem do portu należy skręcić w prawo w kierunku skrzyżowania z nową drogą krajową E75 w stronę Rethymno. Stąd trasa jest dobrze oznakowana. W sąsiedztwie największej plaży jest wielki parking, który mieści setki pojazdów. Zależnie od miejsca z którego zmierza się na plażę może się okazać, że trzeba będzie przecisnąć się przez tłum zmierzający w różnych kierunkach, pozostawione samochody w najbardziej zagadkowy sposób i rozstawione stoliki kawiarniane uniemożliwiające wygodne przejście.

500x20

800x25

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

 

Obiekty w poliżu