1615 WYSPA ELAFONISI = ELAFONISSOS CHANIA KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  brak jakichkolwiek udogodnień
 • Typ obiektu
  Wyspa
 • Obciązenie
  znikome
 • Cień
  brak
 • Restauracja
  nie
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  brak dojazdu
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  otwarte
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  młodych
 • Nurkowanie
  średnie warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  brak warunków

Opis

1615 WYSPA ELAFONISI = ELAFONISSOS CHANIA KRETA

 35.270552, 23.534338

 Elafonisi (Elafonissi, Elafonissos) to nazwa niewielkiej plaży, wyspy i małej miejscowości, położonej na południowo-zachodnim krańcu Krety ok. 5 km za m. Chrissoskalitissa. Wyspy nie należy mylić z wyspą Elafonissi przy Peloponezie. Wysepkę z lądem łączy przepiękna laguna. To jest 150 m pas płytkich wód z piaszczystym dnem, umożliwiający przejście w bród na wyspę. Przejrzysta woda przybiera tu kolory od zielonego do różnych odcieni błękitu.

 

PLAŻA

 

Plaża jest bardzo duża, z delikatnego, biało-różowego piasku. Na brzegu rosną powyginane przez wiatr drzewa, chronione w ramach programu Natura 2000. Plaża jest dobrze zagospodarowana (leżaki, parasole, toalety, przebieralnie i niewielkie bary z przekąskami). Plaże przedstawiono w zakładce Nr 1511.

 

Nie ma tu hoteli i dużych ośrodków turystycznych. Plaża nie jest w zasadzie osłonięta więc trzeba się liczyć z chłodnymi powiewami nawet w gorące dni.

 

WYSPA

 

Wyspa Elafonissi ma długość 1500 m, i szerokość przeciętnie 300 m. W najwyższym punkcie ma wysokość niemal 40 m.

 

Część zachodnia jest skalista z klifami, pozostała piaszczysta. Na końcu wyspy stoi niewielki kościół Ekklisia Agia Irini. Jest także skromna latarnia morska. Na cyplu wyspy postawiono wielki krzyż upamiętniający śmierć pasażerów statku Austrian Lloyd który zatonął w 1907 r.

 

SPACERY

 

Warty wysiłku jest krótki spacer po wyspie. Można przez 20 minut dojść wyznaczonymi ścieżkami przez wydmy do skromnej latarni morskiej na zachodnim krańcu wyspy. Obszar ten nazywany jest Agia Irini (św. Irena) 35.268525, 23.524160. Nazwa przyjęła się od malowniczej kaplicy. Stąd są niezapomniane widoki na morze i małe zatoki. Wspomniana latarnia została zbudowana jeszcze przed wojną. Jej zasięg wynosi 30 mil. Budowa latarni wiąże się z tragicznym zatonięciem statku Imperatrix w lutym 1907. To był austriacki parowiec pasażerski ze 140 osobami na pokładzie płynący do Indii. Ze względu na silne północne wiatry statek został zepchnięty na skaliste rafy. 38 osób uratowali z łodzi ratunkowej bracia zakonni i kilku mieszkańców. Ciała utopionych rozbitków zostały pochowane na wyspie. Imperatrix wciąż leży na dnie morza przed klifami wyspy. Duży drewniany krzyż upamiętnia ofiary katastrofy.

 

WYCIECZKI

 

W niedużej odległości od drogi (3 km) prowadzącej do Elafonissi znajduje się malowniczy biały klasztor Chrissoskalitissa 35.311246, 23.533349 zbudowany na wysokiej skale, przypominający fortecę. Jego kościół znany jest głównie z legendy dotyczącej prowadzących do niego stopni. Legenda głosi że jeden ze stopni wiodących na szczyt klasztoru wykonany jest ze złota. Mogą się o tym przekonać bezgrzeszni ludzie. Jak dotąd nikt jeszcze nie zobaczył złotego stopnia.

 

Tereny na zachód od Kissamos = Kastelli to najbardziej odludne i najpiękniejsze fragmenty wybrzeża Krety.

 

Warto się udać na plażę Falassarna. Oprócz wyśmienitej plaży można zapoznać się z ruinami interesującego portowego miasta w Falasarnie (patrz odrębna zakładka).

 

Plaża Krios = Kriou 35.236523, 23.594083 znajduje się około 9 km na zachód od Paleochory i jest to jednocześnie ostatnia plaża na południowym zachodzie Krety, do której jest możliwy dojazd względnie dobrą drogą. Za Krios droga asfaltowa odchodzi od linii wybrzeża. Istnieje możliwość dotarcia pieszo z Elafonissos do Krios. Ścieżki prowadzą wzdłuż linii brzegowej, a odległość łączna nie przekracza 10 km. Po drodze można zatrzymać się na jednej z urokliwych plaż Kedrodassos 35.268478, 23.563562 lub idąc dalej zejść w pobliżu małego kościółka Agios Ioanis do plaży Kambi Lakkos 35.251526, 23.579272 lub Kokkino Amoutsaki 35.250076, 23.577723. Trasa od Kościoła wiedzie dobrze czytelną drogą gruntową.

 

FLORA I FAUNA

 

Omawiana plaża jest chroniona na zasadach Natura 2000. Przeważają obszary wydmowe. Można tu spotkać kilka endemicznych gatunków zwierząt oraz kilkadziesiąt unikalnych i endemicznych gatunków roślin. Żyją tu żółwie morskie niespotykane gdzie indziej, a także względnie popularne żółwie Careta careta.

 

HISTORIA

 

Historia wyspy sięga czasów starożytnych, kiedy Grecy zbudowali świątynię poświęconą Mousagetis Apollo na wysepce Mousagores (dzisiejszej Elafonisi). Mousagetis oznacza Władca Bóstw. Ów Apollo uspokajał bóstwa morskie i falujące morze. Naprzeciw wyspy znajdowała się świątynią Ino, córki Kadmos.

 

Wyspa była kiedyś zajęta przez piratów Znajduje to odzwierciedlenie w nazwie wyspy. Elafonisi oznacza Wyspa Skarbów w języku greckim. Nazwa sugeruje, że na wyspie znajdują się skarby, które piraci postanowili tutaj przechować.

 

Wiatr zwany livas wiejący znad Sahary potrafi wzniecać w tym rejonie Krety jedne z najwyższych fal na Morzu Śródziemnym. Przekonał się o tym kapitan austriackiego parowca Imperatrix (patrz opis katastrofy wyżej).

 

Inną tragiczną historią związaną z tą plażą jest rzeź 850 kobiet, dzieci i 40 mężczyzn dokonana przez wojska egipskie w Wielkanocny Piątek 1824 roku pod wodzą Paszy Ibrahima. Ofiary pierwotnie schroniły się na Elafonissos mając nadzieje, że uda im sie niepostrzeżenie przetrwać. Niestety zdradził je osioł, wiedziony instynktem podążał za swoim panem.Za nim postępowali egipscy siepacze. Istnieje mniej przyjemne wyjaśnienie odkrycia kryjówki uciekinierów. Informacja na temat ukrycia dotarła do dowódcy wojsk tureckich od zdrajcy Kamberis. Za tę przysługę Kamberis mógł w nagrodę wybrać sobie jedną z ukrywających się chrześcijanek. Po odkryciu schronienia uciekinierzy próbowali przedostać się do jaskini Xotikospilio (patrz odrębna zakładka). Niestety próba się nie powiodła i mieszkańcy zostali albo zgładzeni albo zniewoleni. Wydarzenia te upamiętnia pomnik ustawiony w pobliżu parkingu. widnieje na nim napis:

 

Dlaczego góry są czarne a pola bez życia?

 

Dlaczego ptaki nie śpiewają w dziewięciu wsiach ... W lasach?

 

To dlatego, że zabito Kreteńczyków na Elafonisi.

 

Zarówno starców, kobiety, dzieci ...

 

Po latach dzieci Kamberisa dowiedziawszy się, że ich matka była chrześcijanką. Postanowiły uczcić jej pamięć poprzez hołd w chrześcijańskich kościołach.

 

Podczas rewolucji 1866 roku, statek Arkadi, o nazwie identycznej jak sławny klasztor wsławiony w walkach o wyzwolenie podjął nierówną walkę z flotą turecką. Statek był utrapieniem Turków więc próbowali go odkupić za 20000 funtów Statek zaopatrujący powstańców został zatopiony 7 sierpnia 1867 (niedaleko Elafonissi) przez grecką załogę aby nie wpadł w ręce tureckie. Kapitan Galaxidiotis Kourentis i pierwszy oficer Pavlidis uciekli ze statku i dopłynęli do brzegu. Tam mieszkańcy Sklavopoula ukryli ich w jaskini. Zamieszkujący tę samą miejscowość niemal 100 lat później wsławili się ratowaniem alianckich żołnierzy podczas II Wojny Światowej. Wysiłki te upamiętnia skromny pomnik w ww. miejscowości.

 

LEGENDA

 

Wg legendy walki powstańców w 1824 r. przeniosły się w pobliże klasztoru Chrisoskalitissa. Znajdował sie tu mały kościół wykuty w skale. Turcy pacyfikując okolice starali się zetrzeć wszelkie punkty oporu. Wśród nich postanowili splądrować ów mały kościół. Gdy wdarli się na rzeźbione schody prowadzące do kościoła zaatakował ich rozwścieczony rój pszczół. To spowodowało, że napastnicy odstąpili od dalszego ataku, a kościół został uratowany. Obecnie co roku w dniu św. Ireny obchodzi się Lafonisia dla upamiętnienia ofiar z 1824.

 

DOJAZD

 

Istnieją dwa warianty dojazdu do Elafonisi. Niezależnie od wybranej trasy jadąc od strony Chanii trzeba jechać Nową Drogą Narodową w pobliże miejscowości Kissamos. Wybierając trasę wzdłuż zachodniego wybrzeża Krety należy przejechać Kissamos i kierować się na zachodnie wybrzeże przez Trachilos. W przypadku wyboru drogi przez wąwóz Topolia należy zjechać w Kokkino Metochi. Na końcowym etapie drogi się łączą w ok. m. Kefali. Obie prowadzą przez góry, są kręte i miejscami bardzo wąskie. To powoduje, że pokonanie stosunkowo niewielkich odległości wymaga sporo czasu. Tuż przy plaży znajduje się bardzo duży parking.

 

Warto skorzystać z obu możliwych tras dojazdowych ponieważ oba warianty są równie ciekawe i malownicze. Oznacza to, że należy zróżnicować wariant dojazdu i powrotu. Obie drogi są stosunkowo dobrze oznaczone.

 

Z Elafonissi utrzymują komunikację statki z Paleochory.

 

(Patrz zakładka Elafonisssi Plaża Nr 1511)

 

opracował

 

Krzysztof Krasiński

 

mail

 

krasin111@wp.pl

 

Obiekty w poliżu