1609 TWIERDZA FRAGOKASTELO = FRAGOKASTELLO SFAKIA CHANIA KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na średnim poziomie
 • Typ obiektu
  Forteca = twierdza
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  nieliczne zabudowania
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

1609 TWIERDZA FRANGOKASTELO = FRAGOKASTELLO SFAKIA CHANIA KRETA

35.181855, 24.234535

 Zamek zyskał wiele nazw. Jedną z nich jest Drosoulites (zjaw wydmowych). Wyjaśnienie nazwy w dalszej części opisu. Został zbudowany przez Wenecjan w latach 1371-1374.  Kolejna używana nazwa Fragokastello oznacza Zamek Cudzoziemców nie jak byśmy się domyślali Zamek Franków. Ta różnica znaczeń wynika, że po okresie panowania Franków ustaliło się pojęcie Frango jako każdego obcego. Zamek został zbudowany w celu ochrony przed piratami a także buntującymi się często Sfakianami.

 

LEGENDA

 

Wg legendy w czasach budowy Sfakianami rządziło 6. bracii Patsis. Byli przeciwni okupacji weneckiej i dlatego nie chcieli dopuścić do budowy twierdzy. Przyjęli metodę, że każdej nocy rozbierali to co udało zbudować się Wenecjanom w ciągu dnia. Budowa się nie posuwała do przodu. Wenecjanie podjęli działania w celu usunięcia braci. Stosując przekupstwo i doprowadzając do zdrady pozbyli się przeciwników.

 

BUDOWA

 

Wenecjanie używali do budowy twierdzy gotowe bloki kamienne z sąsiedniego Nikita - zrujnowanego starożytnego miasta. W miejscu dawnej Nikita, znajduje się obecnie kaplica Agios Nikitas 35.183380, 24.238061powstała w okresie budowy twierdzy. Każdego roku w dniu 15 września organizowane są gry i zawody sportowe dla uczczenia świętego.

 

OPIS TWIERDZY

 

Twierdze zbudowano na niewielkim wzniesieniu tuż przy znakomitej plaży. Mury obronne zbudowano na planie prostokąta na którego narożach ustawiono cztery wieże. Południowo-zachodnia wieża ma solidniejszą konstrukcję ponieważ miała zapewne służyć jako miejsce ostatecznej obrony. Istnieje wejście od strony wschodniej, i główna brama od strony południowej. Brama jest ozdobiona rzeźbionymi herbami rodów szlacheckich. Nad wejściem jest skrzydlaty lew św. Marka, godła Najjaśniejsza Republiki Weneckiej. Po wewnętrznej stronie murów zachowały się ściany prostokątnych budowli, które służyły jako stajnie, magazyny, koszary itp.

 

POCZĄTKI TWIERDZY

 

Twierdza początkowo nazywana była Castel św. Nikita, ale Sfakianie, uznając Wenecjan za Franków (obcych) jako okupantów zaczęli używać terminu Fragokastelo. Twierdza była modernizowana w latach 1593-1597 pod kierunkiem generała Nicolo Dona. W roku 1645 wydano 1000 funtów na prace konsolidacyjne związane z prawdopodobną konfrontacją z państwem osmańskim.

 

PRZEJĘCIE PRZEZ OSMANÓW

 

Pomimo strategicznego położenia i modernizacji oraz napraw twierdza nie odegrała istotnej roli w obronie Krety przed Turkami. W 1669 r. została porzucona przez Wenecjan.

 

Fragokastelo objęli Turcy. Remonty i modernizacje kontynuował Mustafa pasha w trakcie trwania kreteńskiej rewolucji 1866 - 1869 r. Turcy umieścili swoją kwaterę główną w zamku podczas ostatniej fazy rewolucji wodza Daskalogiannisa (Nauczyciel Gianis). (szczegóły w zakładce Nr 2084)

 

W 1828 roku Hatzimihali Dalianis przywódca powstańców kreteńskich opanował zamek. Dalianis przybył na Kretę dla objęcia przywództwa kolejnej rewolucji. Towarzyszyło mu 100 jeźdźców i ok. 500 pieszych. Po uzyskaniu informacji o przybyciu Dalianis Mohamed Ali, generalny dowódca Krety, zebrał siły do walki z rebeliantami. 8 maja część pieszych i kawalerii dowodzona przez Hatzimichali, uderzyła zaskakująco w zgrupowanie Turków. Mustafa dysponował armią 8.000 żołnierzy. Początkowo bitwa była nierozstrzygnięta pomimo liczebnej przewagi sił osmańskich. Ostatecznie po zaciętej i nierównej walce trwającej kilka dni obrońcy opuścili zamek.

 

Dalianis z 385 powstańcami zostali straceni 17 maja tego roku. Mówi się, że Dalianis został pochowany przez zakonnicę w pobliskim klasztorze św. Charalambosa, zaś obrońców ponoć pogrzebano na jednej z pobliskich plaż. Żołnierze Passasa zostali wkrótce zaatakowani, w bliskim wąwozie, przez grupę rebeliantów. W wyniku starcia zginęło ok. 1000 Turków. W odwecie Mustafa pasha częściowo zniszczył zamek aby nigdy nie mógł być wykorzystany przez rebeliantów. Wkrótce okazało się, że twierdza jest przydatna i Turcy przystąpili do jej odbudowania. Zajmowali ją w latach 1866 - 1867. Ostatnia przebudowa została wykonana przez wspomnianego Passasa.

 

WIELKA POLITYKA

 

Niepowodzenia kolejnych zrywów rewolucyjnych na Krecie spowodowane były faktem, że państwa zachodnie nie były zainteresowane wspomaganiem bojowników na Krecie. Cała pomoc zachodnia była kierowana do Grecji kontynentalnej i na Peloponez. Tutaj powodzenie militarne Greków musiało powodować równoczesne osłabienie groźnej Turcji. Stopniowo opinia publiczna zwłaszcza w Angli zmieniła nastawienie rządów do kwestii Krety. Walki w o zamek Fragokastello wplatają się w wielką politykę tego okresu. Starcie Greków z Turkami zostało zainspirowane wielką pożyczką dla powstańców zaoferowaną przez Wielką Brytanię. Znaczną rolę we wznieceniu powstania miał lord Byron. Wprawdzie walki 1828 r. skończyły się dla Greków rzezią to wywołane powszechnie oburzenie doprowadziło do uzyskania niepodległości Grecji już w 1830 r.

 

BADANIA

 

Badania prowadzone wewnątrz twierdzy przyniosły istotne rezultaty. Odkopano weneckie wazy z 16 w. a także ostrza, monety z wizerunkiem doży Leonardo Donato.

 

UROCZYSTOŚCI

 

Mieszkańcy upadek twierdzy obchodzą uroczyście i uważają, że tego dnia Drossoulites (cienie rosy-duchy obrońców) pojawiają się w noc majową na wydmach. Zjawisko jest autentyczne i nawet było badane. Racjonalnie wydaje się, że poranne parowanie wydm i znajdującej się na nich roślinności tworzy mgły, które wraz ze wschodem słońca przemijają robiąc wrażenie, że przenoszą się w kierunku morza.

 

DZISIEJSZA TWIERDZA

 

Dziś twierdza zachowała swoją pierwotną postać. Zachowały się mury i wieże. W znacznym stopniu zniszczone są ściany pomieszczeń znajdujących się wewnątrz twierdzy.

 

PLAŻE

 

Poniżej zamku znajduje się wspaniała plaża z tawerną (patrz zakładka nr 1792). Również w pobliżu znajduje się spektakularna plaża Orthi Ammos, gdzie złoty piasek osiada na wydmach, które wypełniają całe wybrzeże.

 

opracował

 

Krzysztof Krasiński

 

mail

 

krasin111@wp.pl

 

http://greckirelaks.pl/

 

 

 

Obiekty w poliżu