1589 JASKINIA SFENDONI CAVE RETHYMNO KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  150 m
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Typ obiektu
  Jaskinia
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  całkowity
 • Restauracja
  nie
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  wysokie wzgórza
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

1589 JASKINIA SFENDONI CAVE RETHYMNO KRETA

35.298232, 24.838734

Nazwa jaskini wywodzi się najpewniej od przebywającego w niej partyzanta. Dziś pozostały jedynie zaczernienia świadczące o tym, że niegdyś tu palono otwarty ogień.

LEGENDA O POTWORACH Z 3 OCZAMI

Z jaskinią wiąże się legenda w której złodziej wszedł do jaskini  aby przygotować do zjedzenia wątrobę i inne wnętrzności. Gdy zaczął jeść pojawił się nagle młody człowiek, który przysiadł na kamieniu i poprosił o wątrobę. Złodziej spojrzał uważnie na niego ale w nikłym świetle nie mógł dostrzec szczegółów. Wydawało mu się, że widzi ranę na czole gościa. Dał więc kawałek i zapytał go: Jak masz na imię. Uzyskał odpowiedź: Sfentonis. Kiedy skończył jeść się wątrobę młody człowiek poprosił o trochę wnętrzności. Złodziej dał i włożył pusty przyrząd do prażenia w ogniu. Ogień na chwilę rozbłysnął i złodziej zobaczył, że w miejscu gdzie wydawało się że jest rana było trzecie oko. Złodziej odruchowo pchnął rozżarzony pręt w trzecie oko i podjął ucieczkę, ale kiedy był przy wyjściu jaskini usłyszał tętent z zewnątrz. Ukrył się za skałą i zobaczył grupę innych ludzi z trzema oczami. Odczekał chwilę i pobiegł do wsi tak szybko jak to było możliwe. W międzyczasie oślepiony młody człowiek jęczała z bólu. Pozostali ludzie pytali go, co się z nim stało, a on powiedział im, że złodziej nie oślepił go. W tym czasie złodziej dotarł do początku wsi. Pianie koguta było słychać z dalszego miejsca we wsi. Słońce zaczęło wstawać i ludzie z trojgiem oczu musieli opuścić powierzchnię ziemi.

Archeolog dr Paul Faure w książce Ulysses Krety, (1980), przytacza legendę o ludziach z trojgiem oczu w jaskini Sfentoni

CZARODZIEJKA Z SKAFIDIA

150 m od jaskini znajduje się fontanna zwana Skafidia. Niewiele wody z niej wypływa, ale jest zdrowa i może być bezpiecznie pita. Grecy uznają korzystne działanie tej wody niemal w każdych okolicznościach. Starożytni mieszkańcy Axos zbudowali mur z rynnami zaczynający sie przy fontannie a kończący się w Axos (1 km). Część murów dopiero obecnie zostało odkrytych i nazwano je tichio (ściana w kreteńskim dialekcie). Kavalomichalis był przejazdem i o świcie, zobaczył wróżkę, która zdjęła szaty i myła włosy. Jak tylko zorientowała się, że jest obserwowana próbowała ukryć swoje nagie ciało i błagała go: Jeśli mnie zostawisz w spokoju, dam ci motek wełny jedwabnej których dzieci twoich dzieci nie będą w stanie go rozplątać. Ale on się nie powstrzymał. Wtedy przeklęła go: Przeklinam ręce twojego potomstwa i życzę aby ich ręce tak się trzęsły przez wieki, tak jak ja drżę w tej chwili.

JASKINIA

Zwiedzający mogą zobaczyć 7 z 14 komnat jaskini, dzięki wykonanym przejściom i specjalnemu oświetleniu. Jest to dość duża jaskinia o maksymalnej długości 145 m. i powierzchni ok. 3.500 m2. Poszczególne pomieszczenia zyskały nazwy (harmonie, sanktuarium fairy, kaplica, pałac, partenon, panorama, metropolis, lost child = zagubione dziecko, fossilized wavess = kamieniałe fale). W jaskini jest wiele stalagmitów i stalaktytów a przy końcu znajduje się kilka skamieniałych fal. Wewnątrz jaskini usłyszeć charakterystyczny dźwięk spadających kropel wody, które przez wieki tworzą niepowtarzalne kształty wystroju jaskini.

Terminy otwarcia: od 10 kwietnia do 31 października, od godziny 10:00 do 17:00 w dni powszednie.

Obiekty w poliżu