1588 KLASZTOR MONI ARKADIU (ARKADI) RETHYMNO KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Typ obiektu
  Klasztor
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  częściowy
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  wysokie wzgórza
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

1588 KLASZTOR MONI ARKADIU (ARKADI) RETHYMNO KRETA

35.310123, 24.628767

Klasztor znajduje się 23 km na południe od m. Rethymnon. Klasztor wybudowany w barokowym stylu. Data budowy nie jest dokładnie znana ale wiąże się ją z cesarzem Arkadiuszem, który ponoć ufundował klasztor.

HISTORIA

Jest to jeden z najsłynniejszych klasztorów na Krecie, który wsławił się dzielną walką przeciw Turkom podczas rewolucji 1866-1869. Nastąpiło oblężenie klasztoru ponieważ był siedzibą sił powstańczych i stał się jednym najważniejszych celów wojsk tureckich tłumiących powstanie. Oprócz 1000 powstańców w klasztorze schroniło się 700 kobiet z dziećmi. Klasztor został oblężony. Turcy dysponowali w 30. działami do niszczenia murów. Kiedy 15000 Turków pod dowództwem Mustafy Paszy przypuściło decydujący atak Konstantinos Giamboudakis zdecydował się podłożyć ogień w prochowni klasztoru do której schroniły się kobiety z dziećmi. Nastąpił wybuch. Nie cały proch eksplodował ponieważ jego część była wilgotna. Nie mniej prawie wszystkie kobiety i dzieci zginęły, a także kilkuset obrońców i tyluż nacierających Turków. Wybuch przeżyło 114 osób, według legendy w samej prochowni ocalało jedno dziecko, które zawinięte w zawiniątko ze szmat siłą wybuchu wyrzucone zostało w pobliskie zarośla. Na pamiątkę tego zdarzenia dzień 8 listopada jest świętem narodowym Kreteńczyków.

Klasztor stał się symbolem bohaterstwa Kreteńczyków. Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w Europie i miało duże znaczenie dla powstania republiki Krety w 1898.

MUZEUM KLASZTORNE

W klasztornym kościele znajduje się muzeum upamiętniające walkę na terenie klasztoru. Znajdują się w nim płaskorzeźby, ikony, naczynia i szaty liturgiczne, tureckie szable i działo, a także portrety poległych obrońców. Jest tu ornat przeora Gabriela oraz nadpalony sztandar obrońców. W dawnym wiatraku przechowywane są czaszki poległych powstańców.

KLASZTOR DZISIAJ

Obecnie zabudowania klasztoru jest w dużym stopniu rekonstrukcją z końca XIX wieku. W środku centralnego placu stoi dwunawowy kościół Przemienienia Pańskiego i św. Konstantyna i Heleny. Pień cyprysu przechowywany nieopodal bramy nosi nadal ślady tureckich pocisków.

ZWIEDZANIE

Bilet wstępu na teren klasztoru kosztuje ok. 3 EURO. Warto pamiętać, aby ubrać się w stosowny strój lub zaopatrzyć się w chustę lub inne nakrycie. Zwiedzać można w godzinach 9-19.
W kilku miejscach obowiązuje zakaz fotografowania.
DOJAZD

Jadąc samochodem do klasztoru najlepiej skręcić na południe w kierunku miejscowości Arkadii lub też jechać kierując się bezpośrednio według drogowskazów wskazujących drogę. Przed klasztorem znajduje się żwirowy parking.

Obiekty w poliżu