1581 MARTSALO (SPOKOJNY PORT) HERAKLION KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  80 m
 • Szerokość:
  20 m
 • Rodzaj plaży:
  kamienie, piasek, żwir
 • Charakt. Dna:
  piasek, kamienie, skały
 • Udogodnienia plażowe:
  brak jakichkolwiek udogodnień
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  nie
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  trudny
 • Otoczenie
  wysokie strome klify
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  młodych
 • Nurkowanie
  dobre warunki
 • Kiteserfing
  brak
 • Inne sport wodne
  brak warunków

Opis

1581 MARTSALO (SPOKOJNY PORT) HERAKLION KRETA

34.930187, 24.770287

Plaża Martsalo znajduje się na zachodzie gór Asterousia, w jednym z najbardziej niedostępnych obszarów Heraklionu.

Odosobniona, mała plaża położona jest u wyjścia wąwozu Martsaliotiko Gorge. Plaża jest otoczona klifami. Na plaży jest piasek z drobnym żwirem i kamykami. Wody są chłodne, zwykle spokojne i czyste. Dno morza jest kamieniste z głazami. Przy plaży jest kilka drzew tamaryszku i palm Theophrastus. Odwiedzenie tej plaży jest warte wysiłku ponieważ plaża jest niezwykła. Kojarzy się z bardziej egzotycznymi okolicami.

W środku plaży znajduje się prymitywne molo, do którego przybijają łodzie przybywające tu z Pięknych Przystani lub z odległej Matala.

Plaża była używana jako port już w okresie minojskim. Zachowały się ślady portowej wioski z 1800-1600 r. pne.. Mówi się, że apostoł Paweł zatrzymał się Martsalo aby nauczać, podczas jego podróży do Rzymu.

DOSTĘP

Dostęp jest stosunkowo trudny. Aby tu dotrzeć należy jechać drogą asfaltową do Moni Odigtria 34.973666, 24.798691. Następnie trzeba skierować się w prawo drogą gruntową zgodnie ze znakiem Martsalo. Droga prowadzi do wejścia wąwozu Martsaliotiko Gorge. Tutaj trzeba zostawić samochód 34.941343, 24.770142. Dalsza droga wymaga przejścia dnem wąwozu pieszo (ok. 2 km).

Trasa przez wąwóz jest stosunkowo łatwa i interesująca o ile lubi się wędrówki wśród nieskażonej cywilizacją przyrody. Po drodze znajdują się małe skupiska palm. Na dnie wąwozu rosną stare drzewa oliwne, chleb świętojański i duże oleandry.

Na początku wąwozu znajdują się rozrzucone kościółki, z których jeden Panagia Martsaliani zbudowany jest w jaskini. Poświęcony został Zwiastowaniu NMP, święto obchodone jest 25 marca. Jest to niezwykły kościół, wykuty w litej skale. Najprawdopodobniej pierwotnie został wykonany jako miejsce pochówku w okresie minojskim. Później został powiększony i był wykorzystywany jako wczesne katakumby w okresie prześladowań chrześcijan. Ściany groty pokryte są freskami. W górnej części znajduje się pionowy szyb, zapewniający dobrą wentylację. Kościól został dostrzeżony przez przypadek kilka wieków temu przez pasterza. Znalazł on ikonę Zwiastowania obecnie przechowywaną w klasztorze Odigitria. Gdy Kościół obchodzi święto w dniu 15 sierpnia, wiele osób przybywa z okolic Mesara.

Wielu mnichów w dawnych czasach decydowało się na życie w gardzieli wąwozu. To nadawało szczególny charakter tej okolicy. Idąc wąwozem  można spotkać jaskinie, które niegdyś służyły jako mieszkania pustelników. W środku wąwozu znajduje się zbiornik z kamienia do zbierania wody z opadów wiosennych. Z wody w zbiorniku, korzystają pustelnicy do zraszania upraw.

Ze względu na bliskość kościoła i uświęconych miejsc nudyzm nie jest dozwolony na plaży.

Można dostać się na plażę bezpośrednio od strony morza płynąc z Agia Galini, Kokkino Pyrgos i Matala.

Na wschód od Martsalo jest plaża Aghiofarango.

CAPE LITHINO

Cape Lithino jest najbardziej wysuniętym na południe punktem Krety. Najwyższym szczytem Lithino jest Kefali 34.927937, 24.756038, skąd pionowe klify opadają 390 m. do morza. Widok z Kefali jest zawrotny i wywołuje zachwyt. Aby dostać się do Kefali trzeba podążać kamienistą, polną drogą, która zaczyna się przy klasztorze Odigitria. Po drodze można zauważyć niezbyt czytelne znaki wskazujące drogę. Posiadając samochód terenowy istnieje możliwość pokonania trasy bez wysiłku. Na Kefali widać ruiny niemieckiego wojskowego bunkra z 2 wojny światowej. Stanowisko zapewniało znakomitą kontrolę południowego wybrzeża Krety. Jest też mały kamienny kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża.

INNE PLAŻE

Jeśli zapytać mieszkańców czy istnieją plaże między Martsalo i Vathi, odpowiedzą zapewne że nie. Faktycznie jest inaczej. Tuż poniżej Kefali, istnieje mały cypel, zwany Platys Poros lub Trahili. Po jego zachodniej stronie są dwie zatoczki z plażami z grubym żwirem. Często nazywane są Maragou Limani co oznacza Ciesielski Port (Carpentera Harbor). Według legendy, nazwa wiąże się dziećmi stolarza, które rzucały kamieniami z Kefali. Dalej 200 m. na zachód jest plaża Poros 34.924932, 24.752713. Plaże są najbardziej wysunięte na południe Krety i są dostępne tylko łodzią. Morze w okolicy jest dość niespokojne zwłaszcza gdy wieją zachodnie wiatry. Tak więc wycieczka do tego miejsca ma sens tylko w dni bezwietrzne. Wybrzeże w pobliżu plaż jest pełen jaskiń, które warto obejrzeć.

Zaledwie 600m na zachód od Martsalo znajduje się mała plaża Kounenos 34.927349, 24.761899, która dostępna jest ścieżką z Martsalo. Otaczający krajobraz z jaskiniami, wysokie klify Kefali i fantastyczne formacje skalne robią niezapomniane wrażenie. Plaża ma małe kamyki i głębokie wody.

NAJBLIŻSZE CIEKAWE MIEJSCA:

Klasztory Odigitrias (14 w), Koudouma i Apezanon (16 w wąwozy Marsalo i Agiofarago

Ciekawe tradycyjne osady: Śiwa, Vreli, Apolihnos, Monohoros, Manousana, Rogdiana.

Jaskinia Camaron, jedna z trzech jaskiń na Krecie wykorzystana jako miejsce wielbienia starożytnych bogów.

Obiekty w poliżu