1577 PLAŻA TSOUTSOURAS HERAKLION KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  2000 m
 • Szerokość:
  2o m
 • Rodzaj plaży:
  piasek
 • Charakt. Dna:
  piasek i kamienie
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  otwarte
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  dobre warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

 1577 PLAŻA TSOUTSOURAS HERAKLION KRETA

 34.986033, 25.293421

 Plaża pisana także Tsoutsouros (pochodzące od weneckiego słowa Zuzzuro) znajduje się 63 km na południe od Heraklionu, przy wyjściu z wąwozu Mindris. Miejscowość jest zbudowana na miejscu starożytnego miasta Inatos, które było wykorzystywane jako port Priansos (znajduje się w pobliżu wsi Kasteliana). (szczegóły dot. Inatos patrz zakładka Acient Inatos). Miejscowość Tsoutsouros ma dostęp do niewielkiego portu Tsoutsouras.

 

Tsoutsouras składa się z dwóch osiedli: Pera Tsoutsouros i Tsoutsouros. Dziś z plaży korzystają chętnie mieszkańcy miasteczka Arkalohoripołożonego w górach w odległości ok. 30 km.

 

PLAŻE

 

W okolicy m. Tsoutsoras jest kila plaż. Oprócz plaży Tsoutsoras wyróżnia się na jej wschodnim krańcu plażą Aliori 34.985751, 25.298811. W pobliżu portu jest odcinek zwany Evanti 34.985299, 25.286683. Za portem zaczyna się druga co do wielkości plaża Pera Tsoutsoras 34.984207, 25.282194. Łącznie plaże mają długość ok 2 km.

 

Zasadnicza plaża Tsoutsoras jest dobrze zorganizowana, a mimo to jest to miejsce spokojne gdzie można wypocząć. Na plaży leży gruboziarnisty piasek. Wody są krystaliczne dość płytkie. Miejsce jest chętnie wykorzystywane, przez nurków. Można tu spróbować polowania na ryby. Rozstawiono parasole i łóżka plażowe. Rośnie kilka drzew tamaryszku. Jest to idealne miejsce na rodzinne wakacje, ponieważ wszystkie niezbędne usługi dostępne są w pobliżu.

 

Niektóre z plaż na wschodzie dostępne są pieszo, a inne na zachodzie, takie jak Maridaki czy Agios Nikitas, a dalej "Las palmowy" (jeszcze mało znany) dostępne są łodzią.

 

Jest też mała rzeka Midris, która kończy się na plaży. Rzeka ma znacznie większy przepływ jesienią i wiosną.

 

TERAPIE

 

Warto wspomnieć, że kąpiel w Tsoutsouras jest uważana skuteczny zabieg terapeutyczny ponieważ występuje tu wysokie stężenie soli i jodu. Lekarze zalecają kąpiel w Tsoutsouras dla osób które mają problemy mięśniowo-kostne i ortopedyczne.

 

LEGENDY

 

Tsoutsouras to jest obszar, w który nadal są obecne mity i legendy ludowe o smokach, dzikich bestiach i zakopanych skarbach.

 

HISTORIA

 

W starożytnym Inatos położonym na północ w niewielkiej odległości od portu, czczona była Ejlejtyja bogini macierzyństwa i porodu. Można odwiedzić jaskinię w której czczono tę boginię. Znaleziono w niej wiele artefaktów potwierdzających wykorzystywanie tej jaskini jako miejsca kultu. (figurki mężczyzn i ciężarnych kobiet z brązu i gliny, motywów seksualnych, biżuterii, toporów, modeli statków i egipskich statuetek fajansowych). Zwłaszcza te ostatnie świadczą o szerokim znaczeniu sanktuarium. Archeolodzy przypuszczają, że także w tym miejscu mogła być prowadzona produkcja miedzianych, kultowych przedmiotów na co wskazywałyby nieobrobione pozostałości tego metalu.

 

Obecnie pojawiają się doniesienia o nadprzyrodzonych zjawiskach w tym miejscu. Uważa się, że miejsce to emituje specjalną i niepowtarzalną energię, a znajdowane przedmioty wykazują cechy wysokiej technologii. Sprawę tę wyjaśniały tajne służby amerykańskie i izraelskie. Przebywał tu także Erich Daeniken, który nie odniósł się do tej kwestii, (co uważa się, że jest znaczące). Krążą opowieści o zapieczętowanych jaskiniach pełnych drogocennych przedmiotów. Wspomina się, ze jeden z ubogich mieszkańców z Krety przeniósł się do Republiki Południowej Afryki gdzie w krótkim czasie okazał się bardzo bogatym. Być może w niedalekiej przyszłości pojawią się udokumentowane informacje o tym niezwykłym obszarze.

 

MITOLOGIA

 

Według mitologii, król Asterion wychował w tych górach synów Zeusa, a mianowicie Minos, Radamantys i Sarpedon. Wg legendy panowali oni w Knossos, Pheastus i Malia, tworząc pierwszą wielką cywilizację europejską.

 

Na zachód od Tsoutsouras można zobaczyć dwie góry, które miejscowi nazywają Zeus i Hera. Nazwa powstała, ponieważ góry przypominają dwa leżące obok siebie ciała.

 

OKUPACJA

 

Tsoutsoras odgrywało znaczna rolę podczas II Wojny Światowej. Stąd pomagano angielskim żołnierzom w przeprawie do Egiptu.

 

WYCIECZKI

 

Z Tsoutsoras można zrobić wycieczki w Góry Asterousia, zaczynając od przejścia przez żyzną doliną Messara.

 

Na zachód od portu w okolicach Kerkelos (lub łapa Zeusa), 34.969576, 25.272280 znajdują się ślady starożytnego Inatos. Na południe od Kerkelos, wybrzeże pełne jest pięknych i unikalnych jaskiń krasowych. Pojawiła się informacja, że w jednej z nich, zwanej Drakospilia, znaleziono szkielet smoka, który został spalony w celu umożliwienia bezpiecznego poszukiwania starożytnych skarbów. Informacja wydaje się fantastyczna, ale wiele ludzi, widziało tego smoka.

 

Osada minojska została wykopana w obszarze Aliori, niedaleko wschodniej plaży.

 

DOJAZD

 

Dojazd do plaży nie jest łatwy. Zarówno dojazd z Ierapetra jak i pokonanie gór w okolicach Kato Kasteliana jest dość żmudnym przedsięwzięciem. Dość trudny dojazd powoduje, że ten odcinek wybrzeża jest stosunkowo mało obciążony.

 

ZALECENIA

 

Najlepszym czasem, aby odwiedzić to miejsce jest wiosna i jesień, gdy temperatura jest bardziej umiarkowana a zieleń bardziej soczysta.

 

Naturalne piękno tego miejsca zaprasza do podziwiania wspaniałych plaż, po obu stronach Tsoutsouros, małych dolin i wąwozów z rzadkimi odstępami flory i fauny kreteńskiej. Obszar jest miejscem zatrzymania ptaków wędrownych, niektóre z nich spędzają tu znaczną część roku

 

2000x20

 

opracował

 

Krzysztof Krasiński

 

mail

 

krasin111@wp.pl

 

 

Obiekty w poliżu