1569 SITIA BEACH CITY LASSITHI KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Rodzaj plaży:
  piasek i kamienie
 • Charakt. Dna:
  piasek i kamienie
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  średnie warunki
 • Kiteserfing
  dobre warunki
 • Inne sport wodne
  dobre warunki

Opis

1569 SITIA BEACH CITY LASSITHI KRETA

35.210564, 26.109453

Sitia jest najdalej na wschód wysuniętym miastem na Krecie i znajduje się 64km na wschód od Agios Nikolaos. Najpewniej obecne miasto zostało zbudowane na miejscu minojskiej Itii.

Przetrwała czasy greckie, rzymskie, bizantyjskie i weneckie. Wśród obecnej zabudowy można zauważyć tylko fragmenty muru obronnego. Bardzo dobrze zachował się fort Kazarma na wzgórzu (patrz odrębna zakładka),

PLAŻA

Plaża Siteia przylega w znacznej części do miasta. To jest długa plaża (3 km). Plaża ciągnie się od portu do obszaru Petras. Plaża jest piaszczysta z drobnymi kamykami na niektórych odcinkach. Wody są czyste i płytkie. Plaża jest dobrze zagospodarowana (parasole, łóżka plażowe, prysznice). Na plaży działają ratownicy. Można uprawiać na plaży różne sporty, a także sporty wodne. Przy plaży jest wiele barów i restauracji. Można znaleźć miejsca wyciszone i mniej obciążone, zwłaszcza na wschodnim krańcu plaży.

ZWIEDZANIE

Warte obejrzenia są kościół Analipsis od Sotira, Muzeum Archeologiczne, i ew. Muzeum Etnograficzne.

WYCIECZKI

Można zwiedzić ruiny starożytnego miasta Presos ( 15 km. na południe), okolice Hamezi 35.167524, 26.018350 gdzie został zlokalizowana eliptyczna struktura z okresu minojskiego, klasztory Faneromeni i Toplou.

Na wschód od obszaru Petras, można zwiedzić ruiny starożytnego miasta na Trypitos Cape 35.198706, 26.129917, które jest uważane niekiedy za starożytną Itia, miejsce narodzin mędrca Myson. Przewaga źródeł historycznych uznaje Myson jako jednego z 7-miu mędrców, ale lokuje jego miejsce urodzenia i życia niekoniecznie w Itia. Ponadto w Petras Archeolodzy zidentyfikowali pozostałości budowli z różnych okresów epoki minojskiej. Na zachód od stanowiska archeologicznego, jest maleńka plaża Karavopetra. Karavopetra oznacza statek kamienny, nazwany tak od wielkiego głazu wystającego z morza 20 m od linii brzegowej. Plaża Karavopetra jest piaszczysta ze skałami. Jej zaletą jest dogodny dojazd ale liczba miejsc do parkowania jest bardzo ograniczona. Dlatego warto pojechać 600 m na zachód gdzie jest zjazd na szeroką i większą plażę.

NA TRASIE DOJAZDOWEJ

Trasa dojazdowa zwykle jest dość długa więc warto się zatrzymać z różnych powodów. Poleca się tawernę Bogazi w Mochlos 35.184795, 25.904963 choć warto ostrzec przed cenami najbardziej wykwintnych dań. Z tawerny jest piękny widok na morze z wyspą Ag. Nikolaos i plażę.

MIASTO SITIA

Miasto Sitia to najdalej na wschód wysunięte miasto na Krecie. Miasto ma wiele uroku, ciekawą zabudowę i położenie nad zatoką z bardzo długą plażą. Małe wąskie uliczki zachęcają do wieczornych spacerów. Liczne tawerny zapraszają na świetne regionalne dania. Jeśli chce się wczuć w ducha miasta należy znaleźć miejsce w restauracji ok. szóstej wieczorem przy stole przylegającym do nabrzeżnej ulicy. W sierpniu (16- 20 sierpnia) odbywają się Sultanina, kiedy to zaczyna się okres winobrania i festiwalu teatru - na Kornaria

GDZIE JEŚĆ I PIĆ

Sitia słynie z dobrego jedzenia i raki. W Sitia należy odwiedzić małe tawerny serwujące mezedes rakadika. Można wybrać się na degustację lokalnych win, piwa lub nawet ouzo.

W niektórych tradycyjnych lokalach można dostać omaties (flaczki wieprzowe faszerowane ryżem, z posiekaną wątrobą, rodzynkami), xygalo (biały, kremowy ser w smaku kwaskowaty, lekko słony o charakterystycznym zapachu produkowany z mleka koziego lub owczego uzyskiwanego na wschodniej Krecie), a przede wszystkim znane słodkie ciasta. Sitia słynie z xerotigana (spirale chrupiące ciasto z miodem), kalitsounakia (słodki smażony ser na zakwasie z drożdżami w postaci małych kwadratów).

Dobrze podane ryby z grilla można otrzymać w Remetzo, Zorbas, Kastro, Balkon.

Obiekty w poliżu