1568 FORT KAZARMA SITIA LASSITHI KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na średnim poziomie
 • Typ obiektu
  Forteca = twierdza
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  trudny
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  młodych

Opis

1568 FORT KAZARMA SITIA LASSITHI KRETA

35.211074, 26.107621

Fort zbudowano w 13 w. na wysokim wzgórzu ponad portem. Nazwa fortu Kazarma pochodzi od weneckiego Casa di Arma, co oznacza koszary wojskowe. Były to koszary weneckiego garnizonu miasta Sitia. Mury obronne Sitia zostały zbudowane w tym samym czasie co Kazarma. Zachował się sztych wenecki na którym wschodnia część miasta Sitia została umocniona poprzez budowę Castello. Zamek został zniszczone podczas trzęsień ziemi w 1303 i 1508 roku. Miasto ucierpiało także znacznie przez bombardowanie dokonane przez pirata Barbarossę w 1538 r. W połowie 16 w. Wenecja podjęła budowę szeregu umocnień w systemie bastionowym dostosowanym do nowych możliwości współczesnej artylerii. Ponieważ Sitia w tym czasie była bezbronna dlatego Wenecja w 1554 roku wysłała pieniądze na naprawę fortu.

W opinii Sforza Pallavicini i Giulio Savorgnan, wenckich specjalistów d.s obrony republiki w 1571r., przedstawionej Senacie odbudowa twierdzy nie miała uzasadnienia. Wenecjanie próbowali podjąć jakieś prace remontowe ale ale nie udawało się zapobiec kruszeniu murów. W wyniku tureckiej inwazji w 1645 r. i sukcesach osmanów na kontynencie wenecki generał Mocenigo uznał, że obrona Sitia będzie nieskuteczna i zdecydował przenieść armaty w 1651 r. do Khandax (Candia -= Heraklionu) a twierdzę w Sitia zbużyć. Na szczęście zniszczenia twierdzy były niewielkie i pozwoliły Turkom przeprowadzić remonty i nieznaczną rozbudowę.

Przez dwa wieki Sitia przestała istnieć jako miasto, aż do 1869. Wtedy miasto ponownie zbudowano wg planów Avgi Pasha. Nowe przedsięwzięcie nie usunęło na szczęście resztek starej zabudowy weneckiej.

Dziś daje się rozróżnić fragmenty twierdzy weneckie i kopulaste, tureckie wartownie na murach twierdzy. Dwie klatki schodowe prowadzą do głównego wejścia przez które wchodzi się na przestronny dziedziniec. Wewnątrz znajduje się dziedziniec. Na wschodniej stronie twierdzy stoi budynek z trzema pokojami. Na zachodniej znajdują się pozostałości mniejszego, jednopokojowego budynku, najpewniej kuchni.

Teren fortu był używany przez wiele lat przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, aż do1966 r. W środku znajdowały się baraki i budynki gospodarcze. W 1963 roku został uznany za pomnik historii. Od 1966 r. rozpoczął starania o przywrócenie fortu do możliwie oryginalnego stanu. Po 1970 roku było usunięto baraki. Kazarma jest warta odwiedzenia, zarówno dla tych, którzy chcieliby sobie wyobrazić jak miasto wyglądało w średniowieczu jak i tych, którzy poszukują wspaniałego widoku na miasto i zatokę Sitia.

Latem istnieje dodatkowy powód, dla którego należy podjąć stromą drogę do twierdzy. Kazarma jest jednym z miejsc w którym odbywają się spektakle festiwalu kulturalnego Kornaria (koncerty, wystawy, przedstawienia teatralne itp.) 

Obiekty w poliżu