1567 WĄWOZ ZAKROS SITIA LASSITHI KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  3000 m
 • Szerokość:
  100 m
 • Udogodnienia plażowe:
  na średnim poziomie
 • Typ obiektu
  Wąwóz
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  częściowy
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  trudny
 • Otoczenie
  zalesione
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  młodych

Opis

1567 WĄWOZ ZAKROS SITIA LASSITHI KRETA

35.104296, 26.231939

Wąwóz biegnie z miejscowości Zakros do Kato Zakros. Istnieje wiele wariantów przejścia przez wąwóz. Pierwsze wejście jest przy parkingu A w m. 35.104296, 26.231939. Daje ono możliwość pokonania całej trasy turystycznej (ponad 2 godz.). Drugie wejście przy parkingu B w m. 35.097003, 26.234982 umożliwia zapoznanie się z drugą połową wąwozu (ponad 1 godz.). Trasa jest fragmentem europejskiej drogi E4. Jest dość dobrze utrzymywana. W wąwozie jest znakowana czerwonymi kropkami. Istnieją także w ważniejszych miejscach odpowiednie tablice informacyjne. Można taką znaleźć np.: w centrum m. Zakros. Na trasie jest wiele rozgałęzień więc należy w odpowiednich miejscach sprawdzać oznakowanie. W kilku miejscach można rozpoznać pozostałości po istniejących tu budynkach. Trzeba pokonywać wąskie ścieżki domknięte ścianami skalnymi i gęstymi zaroślami. Droga niekiedy zmienia kierunek i zmusza do przekroczenia płynącej wody. Mniej więcej po godzinie trafia się punkt czerpania wody pod wielkim platanem. Dalej jest rozwidlenie, na szczęście dobrze oznakowane. Wkrótce rozpoczyna się odcinek z jaskiniami grobowymi w zwietrzałych ścianach skalnych. Niestety z poziomu dna wąwozu niewiele daje się zobaczyć. Wreszcie osiąga się koniec wąwozu. Tutaj rozwidla się droga i jej lewy wariant prowadzi do ruin Pałacu Minojskiego 35.097210, 26.260917 a dalej do miejscowości Kato Zakros i jej plaży.

Powrót z Kato Zakros można zapewnić sobie taksówką, autobusem (jeśli się trafi) lub przejść pieszo do parkingu B 5 km lub do Zakros 8 km.

Decyzja o podjęciu wędrówki jest dość trudna ponieważ jeszcze w poczatku lata wąwozem może płynąć sporo wody co bardzo utrudni marsz. Pod koniec lata wąwóz może być pozbawiony wody i wtedy jego urok zanika. Dlatego warto dowiedzieć się na miejscu jakie warunki aktualnie panują w wąwozie i podjąć stosowną decyzję.

Nazwa: Wąwóz śmierci nie jest spowodowana utratą życia przez nowożytnych turystów tylko zwyczajem Minojczyków umieszczania zmarłych w jaskiniach i pieczarach w trudno dostępnych miejscach wąwozu. Niektóre z jaskiń stwarzają poważne problemy aby do nich dotrzeć nawet dysponując nowoczesną technologią eksploracji gór. Jest zastanawiające jakie powody mogły być przyczyną wynoszenia zwłok w tak kłopotliwe miejsca. Mimo takich zabezpieczeń tylko jeden grób nie był penetrowany, pozostałe zostały obrabowane.

Obiekty w poliżu