1566 PAŁAC MINOJSKI W ZAKROS LASSITHI SITIA KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na średnim poziomie
 • Typ obiektu
  Ruina
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  zalesione
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  młodych

Opis

1566 PAŁAC MINOJSKI W ZAKROS LASSITHI SITIA KRETA

35.097209, 26.260811

Zakros zostało odkryte przez brytyjskiego archeologa David George Hogartha. Prace wykopaliskowe prowadzone były na przełomie XIX i XX. Odkryto ruiny 12 budynków w pobliżu portu. Jenak brak spektakularnych wyników spowodował, że prace przerwano. Nie zdawano sobie sprawy, że kilka metrów dalej znajdują się mury pałacu a w nim cenne skarby. Badania podjął w 1961 roku grecki archeolog Nikolaos Platon. W rezultacie odkryto górną część pałacu, w której znaleziono wiele pięknych naczyń, narzędzi rzemieślniczych i glinianych tabliczek z pismem linearnym A. Najcenniejsze znaleziska prezentowane są w muzeum w Heraklionie. Odkryto tzw. labirynt nieco przypominający te zKNOSSOS I fAJSTOS..

HISTORIA PAŁACU

Pałac został wybudowany ok. 1900 r. p.n.e. Podobnie jak w przypadku innych ośrodków minojskich na Krecie uległ zniszczeniu w wyniku trzęsień ziemi. Na jego miejscu zbudowano nowy pałac ok 1600 r. pne.

PAŁAC i PORT

Pałac zajmuje ok 8000 m 2, Na terenie pałacu było nie mniej niż 200 pokoi, pewna liczba pomieszczeń gospodarczych oraz dziedziniec o wymiarach 30 x 12 metrów. Apartamenty władcy znajdowały się we wschodniej części, natomiast duże pomieszczenia reprezentacyjne, być może sanktuarium, w zachodniej części. Badacze dopatrzyli się resztek konstrukcji, które obrotowo podtrzymywały ściany dzielące duże pomieszczenia. Wydaje się, że rozwiązanie to mogło służyć zapewnieniu przepływu powietrza w gorące dni lub konieczności dostosowania wymiarów pomieszczeń w bieżącym momencie. Jedynym pomieszczeniem, które nie zostało obrabowane okazał się świątynny skarbiec. Stąd pochodzą najcenniejsze odkrycia. Ostatecznie ok. 1450 r. p.n.e. pałac uległ zniszczeniu najpewniej z powodu wybuchu wulkanu na Santorini.

Dobre warunki geograficzne powodowały, że port w Zakros był dobrze osłonięty od wiatru. W wielu miejscach Krety porty zostały wyniesione ruchami skorupy ziemskiej nawet na 10 m. W przypadku Kato Zakros nastąpiło obniżenie terenu i port znacznie opadł i został zatopiony. Ten fakt budzi nadzieję, że także pod wodą mogą być nieodkryte antyczne artefakty.

MIASTO

Otaczające pałac domy mieszkalne były duże, niektóre z nich mieściły nawet do 30 pokoi. Ich konstrukcja zdaje się potwierdzać, że mogły być wielokondygnacyjne. Zbudowane je na dość podmokłym terenie toteż miasto posiada znaczną liczbę urządzeń służących do doprowadzania i odprowadzania wody. Można więc dostrzec cysterny, baseny, fontanny.

Bezpieczny port umożliwiał to utrzymanie szerokich kontaktów handlowych. Dzięki temu miasto stało się głównym ośrodkiem handlowym na wschodzie Krety utrzymującym kontakty z miastami wschodniej części Morza śródziemnego. Potwierdza to bogactwo znalezionych tu towarów importowanych. Do znalezisk tych należą złote liście, inne metale, wyroby z kości słoniowej i cennych kamieni. Odkryto tu najstarszy piec hutniczy w Europie.

Obiekty w poliżu