1555 PLAŻA GOUVES KATO PLAŻE HERAKLION KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  300 m
 • Szerokość:
  40 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek i kamienie
 • Charakt. Dna:
  piasek i kamienie
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  średnie warunki
 • Kiteserfing
  dobre warunki
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

 

1555 PLAŻA GOUVES KATO HERAKLION KRETA

35.334617, 25.298926

 Kato  Gouves: (lub po prostu Gouves) to popularny kurort położony 18 km na wschód od Heraklionu, u podnóża Mount Ederi 35.315543, 25.322972. Kato Gouves jest znaną miejscowością turystyczną, pozostając wierną swoim rolniczym tradycjom. Oprócz Kato Gouves (dolne Gouves) istniej jeszcze tradycyjna wioska Pano Gouves (Górne Gouves), która jest zbudowana na zboczu Mt. Ederi, 300 m wzgórza.

 

W przeciwieństwie do zatłoczonych miejscowości północnej Krety, Gouves oferuje nieco spokojniejsze wakacje. Tutejsze plaże wybierają jak dotąd głównie rodziny z dziećmi, które lubią piękne piaszczyste plaże, w pobliżu wszystkich niezbędnych udogodnień.

 

PLAŻE

 

Plaże Gouves są bardzo dobrze zorganizowane. Rozstawiono parasole, leżaki. Na plaży działają ratownicy. Funkcjonują ośrodki nurkowe, sportów wodnych. Dostępne są natryski, przebieralnie itp. Na plażach leży drobny piasek. Wody są płytkie, otwarte na północne wiatry z wyjątkiem basenów portowych i innych osłoniętych miejsc. Tutaj przychodzą głównie rodziny, które lubią piękne piaszczyste plaże, zapewniające wszystkie niezbędne udogodnienia. Wzdłuż nadmorskiej promenady funkcjonuje się wiele tawern i kilka interesujących miejsc, w tym przystań jachtowa i piękna kaplica, która jest zbudowana na skałach przylegających do morza. w pobliżu można wynająć sprzęt do uprawiania sportów wodnych lub skuter. Działają dwie chińskie restauracje, bary i kawiarnie, sklepy z pamiątkami i sklepy z odzieżą. Są też markety, wypożyczalnie samochodów i motocykli, apteka, centrum medyczne i mini golf.

 

PLAŻA PRZY CENTRUM GOUVES WATTERSPORT

 

35.334617, 25.298926

 

Mała plaża chroniona falochronem znajduje się na zachód od przystani. W osłoniętym miejscu można pływać nawet przy silnych wiatrach. Rozstawiono gęsto parasole, leżaki pokrywają każdy fragment piasku. Wynajęcie parasola z 2 leżakami kosztuje 6 do 8 euro. Przy plaży są natryski, szatnie i toalety. Aby uzyskać lepsze ceny, warto przejść na wschód, gdzie ceny mogą być niższe.

 

Korzystając z usług Centrum można uprawiać sporty wodne, takie jak: narty wodne, kajakarstwo, spadochroniarstwo, jazdę na rowerze, paralotniarstwo, przejażdżki łodzią bananową, skuterem wodnym.

 

PLAŻA ASTERAS

 

Zaraz za ww. molem znajduje się plaża Asteras lub Astir tuż przy hotelu o tej samej nazwie. Plaża jest uważana za jedną z najlepszych w okolicy.

 

PLAŻA MARINA

 

35.336520, 25.303667  

 

Plaża naprzeciw hotelu Marina jest dobrze chroniona falochronami. Plaża jest piaszczysta. Wody są płytkie. Nie jest zbyt duża ale jest dość dobrze zorganizowana. Jest bardzo popularna i w sezonie mocno zatłoczona.

 

40x20.

 

Poza plażami piaszczystymi są na zachodzie skaliste zatoczki zapewniające więcej prywatności.

 

SPACERY I WYCIECZKI

 

Można przejść do nadmorskiego kościoła św. Konstantego i Heleny 35.335240, 25.312673, otoczonego kilkunastoma drzewami. W niedzielę rano, można uczestniczyć w Mszy św., a jeśli ma się szczęście, to można zobaczyć w sobotę po południu ślub lub chrzest.

 

Warto udać się do dużego akwarium w pobliżu Gournes, słynnego Akwarium Kreteńskiego 35.332245, 25.283122. Gournes znajduje się zaledwie pół godziny spacerem od Gouves. Należy kierować się wzdłuż wybrzeża na wschód, minąć kemping. Na koniec trzeba skręcić w lewo i przejść przez opuszczone tereny byłej bazy amerykańskiej.

 

Jednym z pierwszych celów wycieczek powinna być góra Ederi. Oprócz wyjątkowego widoku na Gouves i morze, zobaczyć można z bliska duże "uszy" amerykańskich radarów, nieczynnych już od wielu lat. Droga jest stroma, ale dobrej jakości, ponieważ stanowiła ciąg komunikacyjny amerykańskiej bazy.

 

Warto udać się do starej miejscowości Pano Gouves 35.310792, 25.313487 z małymi kaplicami, tradycyjnymi kawiarniami i tawernami, a także wieś Skotino z popularną jaskinią 35.304750, 25.297620. Jaskinia jest jedną z największych na Krecie. Ma głębokość 160 metrów i znajduje się na czterech poziomach. Podobnie jak wiele innych jaskiń, okazało się, że miała znaczenie religijne, a niektórzy nawet niesłusznie uważali, że to był labirynt legendarnego Minotaura.

 

Można dzieciom zaproponować dzień zabawy i gier w Anopolis Water Park lub Hersonissos Park.

 

HISTORIA
W Vlychada znajdują się pozostałości dużej osady okresu późnego minojskiego. Jest częściowo odsłonięta przez archeologa D. Vallianou na brzegu turystycznego kurortu Gouves. Położona jest na skalistej platformie 7 m nad poziomem morza i zajmuje powierzchnię 400 m na południe.
ŚRODOWISKO
Trochę na wschód od miasta Kato Gouves, ujście rzeki Aposselemis, tworzy lagunę, która jest bardzo ważnym miejscem dla ptaków wędrownych i gniazdujących.

 

OKOLICE

 

ważne zabytki, piękne klasztory, takie jak Kyra Eleousa i Theologos, tajemnicze jaskinie jak Ilithia i Skotino w Aghia Paraskevi,

 

 

 

DOJAZD

 

Dojazd do Gouves nie stanowi problemu ponieważ przez miejscowość przebiega stara droga narodowa zaś nieco dalej nowa droga narodowa. Regularne połączenia autobusowe łączą Gouves z Heraklionem, Malią i Hersonissos.

 

Przy plaży jest dużo miejsc parkingowych.

 

Przybrzeżna droga Possidonos biegnie wzdłuż wybrzeża od hotelu Amirandes, Grecotel Exclusive Resort na wschodzie do kempingu Gouves na zachodzie. Droga ułatwia dostęp do ulubionej plaży! Wieczorem można spacerować promenadą i cieszyć się widokiem zachodu słońca. Przy promenadzie działa wiele kawiarni i restauracji, marketów, sklepów, aptek, bankomatów.

300X40

 

opracował

 

 

Krzysztof Krasiński

 

mail

 

krasin111@wp.pl

 

 

Obiekty w poliżu