1554 GOURNES = GOURIOI HERAKLION KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  500 m
 • Szerokość:
  20 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek i kamienie
 • Charakt. Dna:
  piasek i kamienie
 • Udogodnienia plażowe:
  na średnim poziomie
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  malownicza mała zatoka
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  średnie warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

1554 GOURNES = GOURIOI HERAKLION KRETA

 

35.333497, 25.272599

 

3,5G

 

Gournes to ośrodek turystyczny położony 16 km na wschód od Heraklionu, między Kokkini Hani i Gouves. Gournes leży na dużej, żyznej równinie na której uprawach się warzywa i rosną gaje oliwne. Nazwa Gournes pochodzi od "gourna", czyli "basen" i uważa się, że wiąże się ze zbiornikami wody do podlewania upraw. Zbieranie wody jest podstawą efektów upraw. Rzeka przebiega przez centrum miejscowości więc w "mokrych" okresach ludność gromadzi się zapasy wody na lato.

 

W Gournes nie ma wielkich hoteli, ale jest kilka mniejszych, a także apartamenty i pokoje do wynajęcia.

 

Gournes była małą, spokojną wioską do późnych lat pięćdziesiątych, kiedy utworzono tu dużą amerykańską bazę lotniczą. Wiele z pierwszych hoteli i apartamentów zostało zbudowanych w Gournes, aby móc przyjmować rodziny wojskowych i odwiedzających bazę. Baza Gournes została zamknięta w 1993 r. Mieszkańcy przeżyli pewien wstrząs ponieważ ok. 1000 z nich utraciło zatrudnienie. Budynki byłej bazy zajmują obecnie oficerowie lotnictwa greckiego.

 

Od czasu likwidacji bazy Gournes zabiega o pozyskanie turystów, oferując to miejsce jako spokojny cel wakacji.

 

Uruchomiono szereg usług publicznych w tym centrum wystawiennicze, a także akwarium kreteńskie "Thalassokosmos" (Sea World), które jest jednym z najlepszych w Europie. (Sposób dojścia przedstawiono w zakładce Gouves).

 

PLAŻE

 

Podobnie jak większość plaż na północnym wybrzeżu Krety, plaże Gournes są podatne na północne wiatry. Przy plażach zbudowano niemal co 100 m falochrony, które chronią przed wiatrem ale także stabilizują piasek na plażach. W zachodniej części Gournes znajduje się długa, dobrze zorganizowana plaża z parasolami. Plaża jest duża, przed Hotelem Xenia. Ta plaża jest szeroka, z miałkim piaskiem, oferuje parasole z leżakami, a ponadto chroniona jest przez ratowników.

 

 Idąc na wschód, wzdłuż starej drogi z Heraklionu do Kokkini Hani, dociera się do skalistej części wybrzeża z którego zimą i wiosną wypływa mały potok. Przy plaży jest wiele miejsc gdzie można kupić napoje i dostać przekąskę z restauracji. Idąc dalej na wschód, za małym portem rybackim znajduje się teren dawnej bazy amerykańskiej i zaczyna miejscowość Gouves.

 

Na wschodnim końcu tego obszaru jest doskonała Miejska Plaża, która oferuje najtańsze leżaki i parasole.

 

Budynki dawnej bazy są obecnie używane jako rezydencje oficerów greckich sił powietrznych
DOJAZD

 

Aby dostać się do Gournes z lotniska lub z portu w Heraklionie, można skorzystać z autobusu lub taksówki, która nie będzie zbyt wiele kosztować ponieważ Gournes znajduje się jest tylko ok. 10 km od lotniska.

 

Jeśli ma się do dyspozycji samochód, należy jechać drogą krajową w stronę Agios Nikolaos i zjechać w kierunki Kokkini Hani w m. 35.323965, 25.287887. Gournes znajduje się w odległości nie większej niż 5 km od zjazdu.

 

Jeśli przyjeżdżasz do Gournes ze wschodu np.: Gouves, lub Hersonissos, najlepiej jechać starą drogą krajową ponieważ nowo wybudowana ma nieliczne możliwości zjazdu i przegapienie wyjazdu może kosztować 50 km dodatkowej jazdy. Istnieją trzy warianty dojścia na plaże, ze starej drogi, prowadzące do pięknej promenady przy plaży o długości kilometra.

 

INFORMACJE

 

W Gournes nie ma banków, bankomatów ani aptek. Najbliższy bankomat jest w pobliżu Cretarium a drugi przy drodze narodowej w m. 35.323814, 25.293516 . W Gournes nie ma zbyt wielu sklepów i nie ma w zasadzie głównej ulicy handlowej. Ludzie tutaj mieszkający korzystają z udogodnień sąsiedniego Kokkini Hani lub Gouves.
W Gournes jest kilka minimarketów, sklepy mięsne, piękne tawerny nadmorskie, wypożyczalnia rowerów i dwie stacje benzynowe.

 

WYCIECZKI

 

Ponieważ Gournes leży bardzo blisko Gouves dlatego wycieczki opisane z zakładce Gouves można zorganizować także z Gournes.

 

W dolinie Gournes znajduje się piękna, mała, stara kaplica św. Jana Bezetisa lub Pezetisa 35.298544, 25.284453 z wieloma dobrze zachowanymi freskami. (Trzeba uzyskać pomoc od mieszkańców aby zwiedzić.) Kaplica leży blisko Skotino więc można połączyć oba cele.

 

500X20

Obiekty w poliżu