1550 KARTEROS k HERAKLION KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  1000 m
 • Szerokość:
  30 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek
 • Charakt. Dna:
  piasek
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bardzo łatwy
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  średnie warunki
 • Kiteserfing
  dobre warunki
 • Inne sport wodne
  dobre warunki

Opis

1550 KARTEROS k HERAKLION KRETA

35.331935, 25.199601

Zatoka Karteros znajduje się przy wyjściu z wąwozu o nazwie jak plaża, 7 km na wschód od Heraklionu. Nazwa pochodzi od generała bizantyjskiego, Krateros, który w 824 r.u ne. wylądował na plaży ze swoją flotą, aby uwolnić Kretę od Saracenów. Misja sie nie powiodła. W rozległej zatoce znajdują się dwie osady: Karteros i Amnissos. Miejscowości rozrosły się tak bardzo, że obie są teraz złączone. Głównym powodem szybkiego rozwoju jest niewielka odległość od Heraklionu i rozległej plaży.

PLAŻA

W środku zatoki, jest główna plaża Karteros 35.332109, 25.197883, rozciąga się na wschód 3-4 km. Na plaży leży drobny piasek. Plaża jest otwarta na północne wiatry, morze jest zwykle wzburzone. Najbardziej osłonięta od wiatru część plaży jest ta zbliżona do półwyspu zajętego przez lotnisko Nikos Kazantzakis. Ta część nazywa się Floryda 35.333255, 25.192549. Nazwa pozostała po starej tawernie o takiej nazwie. Nad półwysep nadlatują ze wschodu samoloty lądujące w Heraklionie. Różnie można odbierać ten fakt. Lądując nie są zbyt głośne więc osoby tolerancyjne uznają tę okoliczność jako niezbyt istotną. Zapewne będą i tacy, którzy możliwość obserwacji rozmaitych samolotów uznają za atrakcję, tym bardziej, że samoloty muszą obniżyć bardzo wysokość dolatując nad wysoki półwysep.

Na Florydzie należy odwiedzić stary kościół św. Jana i św. Nikona Metanoite, który jest zbudowany w dużej jaskini. Znajduje się tuż obok głównej drogi więc dostęp jest bardzo łatwy.

Wody są płytkie i nie ma skał, z wyjątkiem bardzo niewielu miejsc. Plaża otrzymała Błękitną flagę, co oznacza, że wody są czyste i bezpieczne do pływania.

Plaża jest dość dobrze zorganizowana. Dostępne są podstawowe udogodnienia (leżaki i parasole). Wschodni kraniec plaży nazywany jest tradycyjnie Xenia 35.332085, 25.202266. Nazwa pochodzi od nazwy hotelu, który tutaj funkcjonował. Przy plaży działa kilka barów. Tu można popływać i zrelaksować się przy drinku. Na wschód od Xenia jest duże wzgórze Paleohora, gdzie archeolodzy zidentyfikowali ruiny starożytnego miasta Amnisos. Wykopaliska ujawniły minojski port, kilka budynków i starożytną świątynię, w której czczono Zeusa.

Na plaży mogą pojawić się konie na plaży, ponieważ w pobliżu znajduje się Klub Jeździecki.

WYCIECZKI

Na wschodzie, w minojskiej willi z 1600 pne. znaleziono wspaniałe freski przedstawiające lilie podobne do odkrytych w Knossos. Wydaje się, że mieszkał tu oficer floty minojskiej. Duża liczba elementów sakralnych sugerowałaby, że willa była siedzibą arcykapłana.

Na południe od Amnissos można zwiedzić tajemniczą jaskinię Ejlejtyja 35.324435, 25.205282.

Na wschód od wzgórza Paleohora jest cudowna plaża Amnisos.

Od plaży Karteros zaczynają się dwa wąwozy, które są łatwe do pokonania, ale dość długie (12,5 km). Wycieczka rozpoczyna się w Astrakoi 35.231045, 25.218432 skąd przechodząc przez zrujnowaną wioskę Kato Astraki, (została opuszczona w 1930 r.) dochodzi się do ścieżki prowadzącej do wąwozu. Po drodze mija się ruiny Bazylikę Aghios Georgios. 100 metrów dalej mija się pozostałości innego bizantyjskiego kościoła Panagia. W wąwozie znajdują się drugie co do wydajności źródła wody zaoptrującej Heraklion. Podczas wędrówki mija się stare młyny, ruiny bizantyjskich domów i stary kościół św. Mikołaja. Przyroda jest oszałamiająca. W lecie wąwóz jest prawie całkiem suchy.

LEGENDA

Według miejscowej legendy mała wysepka, leżąca na przeciwko Amnissos, była niegdyś szczytem małego półwyspu, na którym kiedyś rozwinęło się najpotężniejsze miasto Krety, rządzone przez króla Kourkoumelis. Pewnego dnia król zawołał: Bóg nie może zburzyć takiego wielkiego Kourkoumelis i nagle miasto zniknęło, a jedyną pozostałością jest niewielka wysepka.

HISTORIA

Faktem historycznym jest to że grecki generał Karteros wraz ze swoją flotą przybył w tym miejscu na Kretę z zamiarem wyzwolenia jej mieszkańców spod panowania arabskiego. Niestety misja sie nie powiodła i wyspa nadal pozostawała w rękach arabów.

DOJAZD

Do plazy łatwo dojechać autobusem zarówno od zachodu jak i wschodu. Utrzymywane są połączenia autobusowe zazwyczaj dość częste w sezonie wakacyjnym. Można także dojechać taksówką z Heraklionu. Nie ma problemu z zaparkowaniem

1000X30

Obiekty w poliżu