1539 DIKTE DIKTEON ANDRON PSYCHRO JASKINIA HERAKLION KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Typ obiektu
  Jaskinia
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  całkowity
 • Restauracja
  nie
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  trudny
 • Otoczenie
  wysokie wzgórza
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  młodych

Opis

1539 DIKTE DIKTEON ANDRON PSYCHRO JASKINIA HERAKLION KRETA

35.163388, 25.445327

Na płaskowyżu Lashiti można zwiedzić jaskinię narodzin Zeusa. Jaskinia znajduje się na północnej stronie Dikti na wysokości 1025 m ponad wioską Psychro. Jaskinia ma 2200 m2, jest wystarczająco oświetlona, a zwiedzający może z łatwością nią obejrzeć, ponieważ jest poprowadzona ścieżka o długości 250 m.

Jaskinia składa się z pięciu komór różnej wielkości. Największą atrakcją jest jeziorko w dolnej części jaskini. Aby dotrzeć do jeziora, trzeba mieć odpowiednie buty. Jezioro ma najmniejszą głębokość we wrześniu, natomiast w zimie poziom podnosi się znacząco z powodu opadów deszczu. Nad jeziorem można zobaczyć "płaszcz Zeusa", czyli stalaktyty, które wiszą nad jeziorem jak żyrandol i którego kształt przy odrobinie wyobraźni, przypomina płaszcz. Przy końcowej części jeziora jest mała grota o której mówi się, że jest miejscem narodzin ojca bogów - Zeusa.

Po wejściu do jaskini można cieszyć się wyraźnie niższą temperaturą. wilgotność sięga 85%.

ZWIERZĘTA W JASKINI

Takie warunki sprawiają, że jaskinia jest chętnie wykorzystywana przez rozmaite gatunki zwierząt. Ze znanych zwierząt w Polsce rezyduje tu nietoperz gacek.

ODKRYCIA ARCHEOLOGICZNE

Jaskinia została odkryta przypadkowo w 1883 r. W 1886 roku włoski archeolog Federico Halbherr przeprowadził rozpoznawcze wykopaliska. Pierwsze systematyczne prace wykopaliskowe rozpoczął w 1899 r. brytyjski archeolog i dyrektora British School of Archaeology w Atenach, David Hogarth. Wykopaliska ujawniły starsze artefakty od tych które znaleziono w Jaskini Ideon.

W początkowej części jaskini odkryto fundamenty ołtarza i resztki palonych przedmiotów i zwierząt ofiarowanych (oliwa, miód, wino, pszenica). Popioły jako uświęcone nie były traktowane jak śmieci lecz skrzętnie gromadzone. Ta zasada pozwala obecnie na ustalenie przedmiotów ofiarnych. Na podstawie odkryć archeologicznych (muszle neolityczne, pochówki wczesnominojskie, oblacje z epoki minojskiej, gliniane statuetki, kamienne słoje, a także małe ołtarze z inskrypcjami z pismem linearnym A) można stwierdzić, że  w jaskini istniała ludzka obecność od końca neolitu przez 6000 lat. Prawdopodobnie była zamieszkana i wykorzystywany jako miejsce pochówku. Z pewnością funkcjonowała jako centrum kultu od wczesnego okresu minojskiego (2800-2300 pne) do okresu archaicznego (2000-700 pne). Kult Dikteon Andron trwał do czasów rzymskich (I w. ne.). Od 16 w. ne. była wykorzystywana przez miejscowych pasterzy i myśliwych.

Korzystający z jaskini często dewastowali pozostałości po poprzednikach i dlatego trudno jest rozpoznać zachowane szczegóły.

MITY

Według mitu w jaskini Rhea urodziła skrycie największego z bogów, Zeusa. Ukrywanie narodzin było konieczne ponieważ ojciec Zeusa Cronos obawiając się konkurencji do tronu zjadał kolejne narodzone dzieci. Kołyska Zeusa została zawieszona na drzewie tak aby Cronos nie mógł jej znaleźć ani na ziemi ani w morzu i na niebie. Nadto płacz dziecka zagłuszało dziewięciu hałaśliwych i wojowniczych kapłanów Curetes, którzy uderzając włóczniami o tarcze zagłuszali płacz niemowlęcia. Zeus dorastał pod opieką legendarnej kozy lub nimfy Amalthea i nimfy Melissa. Melissa była główną sprawczynią ukrycia Zeusa dlatego rozsierdzony Cronos zamienił ją w dżdżownicę. Zeus wdzięczny za uratowania zamienił Melissę w piękną pszczołę a jej róg stał się rogiem obfitości, który na życzenie właściciela napełniał się świeżymi owocami. Legenda mówi, że Zeus odradzał się ponownie każdego roku.

W  trakcie uroczystości śpiewano hymn - modlitwę o dobrobyt dla swoich rodzin, stad, pól i statków oraz o pokój i sprawiedliwość.

UWAGA: Uważa się, że zaszczyt bycia miejscem narodzin Zeusa przypada również jaskini Ideon na górze Ida lub Psiloritis.

LEGENDY INNE

Według innej legendy, śmiertelnikom nie wolno było wejść do świętej jaskini Dicte. Zakaz ten jednak postanowili złamać: Lajos, Cerberus, Keleos i Aegolius. Chcąc wejść do jaskini i zabrać miód pochodzący od świętych pszczół, założyli brązowe zbroje, aby uniknąć ukąszeń. Wewnątrz jaskini znaleźli małego Zeusa, który się rozgniewał i uderzył ich piorunem. Nikt nie mógł umrzeć w grocie narodzin Zeusa więc Temida i Los zamienili czterech intruzów w ptaki, w tym drozda, kukułkę i sowę.

MINOS ODBIERA PRAWA OD ZEUSA

Lokalna tradycja głosi również, że Minos jako jeden z trzech sędziów w Hadesie, spotykał się ze swoim ojcem Zeusem w jaskini Dikte. Odbywa się to co dziewięć lat, gdy kursy słońca i księżyca się zbiegają. W trakcie spotkania Minos otrzymywał prawa. Pozyskanie praw wyjaśnia źródła prawości Minosa i powierzenie jemu funkcji sędziego. Także jaskinia Ideon jest uważana za miejsce spotkań Minosa i Zeusa.

EPIMENIDES

Grecki kapłan, wieszcz, poeta i filozof, Epimenides, kiedyś usiadł na odpoczynek w jaskini i zasnął. Kiedy się obudził, wiele lat później, zyskał boską wiedzę i mądrość. Stąd w Atenach uchodził za cudotwórcę. Jest znany z paradoksu sformułowanego następująco: Kreteńczycy zawsze kłamią. Na pierwszy rzut oka nie ma w tym żadnego paradoksu. Jednak skoro Epimenides był Kreteńczykiem, to twierdząc, że wszyscy Kreteńczycy są kłamcami, sam także kłamał, czyli mówi prawdę.

DOJAZD

Dojazd do jaskini (m. Psychro) wymaga podjechania krętą, dobrej jakością drogą. Wejście do jaskini jest na wysokości 1025 m. dlatego osoby w gorszej kondycji mogą skorzystać z podwiezienia osiołkiem. Przy wejściu do jaskini warto spojrzeć na piękny krajobraz i rozkoszować się zapachem tymianku, szałwii i innych aromatycznych ziół.

 

Obiekty w poliżu