1537 PLAŻA THEMIS KOKKINI HANI HERAKLION KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  300 m
 • Szerokość:
  30 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek
 • Charakt. Dna:
  piasek i kamienie
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  duży hotel przy plaży
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  średnie warunki
 • Kiteserfing
  brak
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

1537 PLAŻA THEMIS KOKKINI HANI HERAKLION KRETA

35.332182, 25.262360

Kokkini Hani (nie mylić z Kokkini Gremna) znajduje się 15 km na zachód od Heraklionu. Okolice są gęsto zabudowane i jednocześnie prowadzi się tu uprawy rozmaitych owoców i warzyw.

PLAŻE

W okolicy znajduje się wiele plaż. Plaże są zazwyczaj piaszczyste i mają płytkie, turkusowe wody. Większość plaż znajduje się przed hotelami. Na szczęście plaże są powszechnie dostępne. W okolicy jest mnóstwo sklepów i restauracji. Prawie wszystkie plaże są dobrze zorganizowane (parasole, łóżka plażowe,) Na plaży działają ratownicy. Istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych.

PLAŻA THEMIS

Uważana za najlepszą plażę w Kokkini Hani. To jest dość długa, piaszczysta plaża przed Themis Hotel = Mitsis Rinellla. Zejście do wody jest łagodne. Wody normalnej głębokości, na dnie leży piasek. Plaża jest dobrze zorganizowana. Na plaży działają ratownicy. Istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych . Na plaży rozstawiono olbrzymią ilość parasoli i łóżek plażowych tak gęsto, że trudno będzie znaleźć miejsce na rozłożenie swojego ręcznika. Pobliski hotel jest zadbany, urządzony w greckim stylu, posiada przestronne pokoje z dużymi balkonami.

W okolicy jest mnóstwo sklepów i restauracji.

300x30

ACQUA BLUE BEACH HERAKLION KRETA

35.332222, 25.265685

Piaszczysta z kamieniami, niewielka plaża niezorganizowana. Dobry dojazd do plaży. Plaża polecana tym, którzy chcą się oderwać od tłumów.

120x20

CO WARTO ZOBACZYĆ

STOCZNIA MINOJSKA (ST. THEODORE)

35.333604, 25.243310

Na końcu długiej plaży Vathianos Kambos (Agii Theodori) jest skalisty cypel gdzie ciągle można zauważyć obrobione kamienie które stanowiły zręby stoczni służącej do budowy okrętów w okresie minojskim. Według naukowców można było tu budować statki długości do 50 m. Do niedawna istniały zaledwie graficzne wyobrażenia floty minojskiej. Obecnie po odnalezieniu dwóch basenów stoczniowych i fundamentów innych zabudowań zyskuje się bliższe informacje na temat budowy floty minojskiej. Naukowcy podejmują wysiłki rekonstrukcji okrętów z tamtej epoki. Wydaje się że obecnie jest za mało podstaw, aby uważać, że próby te maja większe uzasadnienie.

STANOWISKO ARCHEOLOGICZNE NIROS

35.330973, 25.250634,

znajdujące się przy głównej drodze w Kokkini Hani. W 1918 r. została odkryta dość dobrze zachowan fundamenty Villi minojskiej, zbudowanej w 16 w. pne. To był budynek dwukondygnacyjny zniszczony w pożarze i nigdy potem nie odbudowany. Ściany zewnętrzne zbudowano z dużych bloków kamiennych, natomiast wewnętrzne zostały wykonane z małych cegieł. Budynek składał się z różnych pomieszczeń, w centrum znajdował się utwardzony dziedziniec. Można wyróżnić przestrzeń do przechowywania produktów rolnych, pokoje z ławami gipsowymi i pokoje najpewniej służące odbywaniu jakichś rytuałów religijnych. Bogactwo występujących w tych miejscach przedmiotów wotywnych skłania do zdania, że był to dom arcykapłana. Znaleziono tu także dwustronne, brązowe topory eksponowane obecnie w Muzeum w Heraklionie.

Wejście na teren wykopalisk od 8:30-15:00 codziennie, z wyjątkiem poniedziałków.

Warto odwiedzić Pałac Minosa i Knossos, Muzeum Archeologiczne w Heraklionie, Gournes, Gouves, Analipsis.

Jeśli skierować się na południe będzie trzeba się wspiąć dobrze utwardzona krętą drogą. Podczas jazdy będą piękne widoki na Kokkini Hani i morze. Dalej, po trzech kilometrach dojeżdża się do popularnej, tradycyjnej wsi Anopolis, z wieloma pięknymi sklepami w starym stylu, oferującymi różne wyroby lokalnej sztuki i rzemiosła.

Na południowy wschód od wsi Anopolis, w pięknej dolinie, jest klasztor świętego Jana Teologa.

W pobliżu Knossos jest ładna miejscowość Archanes, która zwyciężyła w konkursie UE dla najlepiej odrestaurowaną tradycyjną wieś. W okolicach Archanes znajdują się wielkie kreteńskie winnice i winiarnie. Trzy z nich otwarte są dla publiczności, gdzie można dowiedzieć się wiele na temat produkcji wina.

KOKKINI HANI

Życie nocne w Kokkini Hani nie jest szczególnie intensywne.

Zainteresowanie Kokkini Hani zaczęło się na początku lat 1900, gdy powstało kilka budynków przeznaczonych na karczmę podróżną. Początkowo zatrzymywali się tu rolnicy zdążający na rynek do Heraklionu z zamiarem sprzedaży oliwek, winogron i innych produktów. W latach 60. nastąpił rozwój turystyki kiedy to zbudowano kilka hoteli. Od tych czasów Kokkini Hani rozwijała się szybko, przede wszystkim ze względu na wspaniałe plaże i tawerny z kuchnią wykorzystującą owoce morza. Obecnie istnieje wiele hoteli, poczynając od dużych luksusowych do mniejszych oraz apartamentów turystycznych i pokoi do wynajęcia.

W Kokkini Hani przy głównej drodze na odcinku ponad 2 km. usytuowały się wszelkiego rodzaju sklepy i punkty usługowe.

DOJAZD

Dojazd z Heraklionu do Kokkini Hani nie stanowi problemu. Trzeba zdecydować się na starą lub nową drogę krajową. Oczywiście stara droga prowadzi bliżej linii brzegowej i lepiej można poznać mijane miejscowości. Rozpoczyna się w Nea Alikarnassos krótko przed lotniskiem w Heraklionie, przebiega obok Karteros i plaż Amnissos i Tobruku. Następnie obiega wysoką górę Kako Oros po czym osiąga pierwszą dużą plażę tuż przed Kokkini Hani.

Nowa droga zapewnia szybszy dojazd i widoki ze względnie dużych wysokości.

Istnieje dobra komunikacja autobusowa Kokkini Hani z Heraklionem.

Jeżeli przyjeżdża się ze wschodu, trzeba skorzystać ze starej drogi krajowej poprzez Hersonissos, Gouves i Gournes do Kokkini Hani.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

 

 

Obiekty w poliżu