1532 KOKKINI HANI RAZEM HERAKLION KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  500 m /500 m
 • Szerokość:
  40 m /20 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek i kamienie
 • Charakt. Dna:
  piasek i kamienie
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  duże
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  średnie warunki
 • Kiteserfing
  dobre warunki
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

1532 KOKKINI HANI OGÓLNIE HERAKLION KRETA

35.332105, 25.246884

Kokkini Hani (nie mylić z Kokkini Gremna) znajduje się 15 km na zachód od Heraklionu. Okolice są gęsto zabudowane i jednocześnie prowadzi się tu uprawy rozmaitych owoców i warzyw.

PLAŻE

W okolicy znajduje się wiele plaż. Plaże są zazwyczaj piaszczyste i mają płytkie, turkusowe wody. Większość plaż znajduje się przed hotelami. Na szczęście plaże są powszechnie dostępne. W okolicy jest mnóstwo sklepów i restauracji. Prawie wszystkie plaże są dobrze zorganizowane (parasole, łóżka plażowe). Na plaży działają ratownicy. Istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych.

Życie nocne w Kokkini Hani nie jest szczególnie intensywne.

ROZWÓJ TURYSTYCZNY

Zainteresowanie Kokkini Hani zaczęło się na początku 20 w., gdy powstało kilka budynków przeznaczonych na karczmę podróżną. Początkowo zatrzymywali się tu rolnicy zdążający na rynek do Heraklionu z zamiarem sprzedaży oliwek, winogron i innych produktów. W latach 60. nastąpił rozwój turystyki kiedy to zbudowano kilka hoteli. Od tych czasów Kokkini Hani rozwijała się szybko, przede wszystkim ze względu na wspaniałe plaże i tawerny z kuchnią wykorzystującą owoce morza. Obecnie istnieje wiele hoteli, poczynając od dużych luksusowych do mniejszych oraz apartamentów turystycznych i pokoi do wynajęcia. W Kokkini Hani przy głównej drodze na odcinku ponad 2 km. usytuowały się wszelkiego rodzaju sklepy i punkty usługowe.

DOJAZD

Dojazd z Heraklionu do Kokkini Hani nie stanowi problemu. Trzeba zdecydować się na starą lub nową drogę krajową. Oczywiście stara droga prowadzi bliżej linii brzegowej i lepiej można poznać mijane miejscowości. Rozpoczyna się w Nea Alikarnassos krótko przed lotniskiem w Heraklionie, przebiega obok Karteros i plaż Amnissos i Tobruku. Następnie obiega wysoką górę Kako Oros po czym osiąga pierwszą dużą plażę tuż przed Kokkini Hani.

Nowa droga zapewnia szybszy dojazd i widoki ze względnie dużych wysokości.

Istnieje dobra komunikacja autobusowa Kokkini Hani z Heraklionem.

Jeżeli przyjeżdża się ze wschodu, trzeba skorzystać ze starej drogi krajowej poprzez Hersonissos, Gouves i Gournes do Kokkini Hani.

CO WARTO ZOBACZYĆ

Stocznia Minojska (St. Theodore)

35.333604, 25.243310

Stanowisko Archeologiczne Niros

35.330973, 25.250634,

Warto zwiedzić Pałac Minosa i Knossos, Muzeum Archeologiczne w Heraklionie, a także Gournes, Gouves, Analipsis.

Jeśli skierować się na południe będzie trzeba się wspiąć dobrze utwardzona krętą drogą. Podczas jazdy są piękne widoki na Kokkini Hani i morze. Dalej, po trzech kilometrach dojeżdża się do popularnej, tradycyjnej wsi Anopolis, z wieloma pięknymi sklepami w starym stylu oferującymi różne wyroby lokalnej sztuki i rzemiosła.

Na południowy wschód od wsi Anopolis, w pięknej dolinie, jest klasztor Moni Agiou Ioanni Theologou (św. Jana Teologa) 35.301520, 25.260129. Pierwotnie klasztor zbudowano blisko morza, ale został zniszczony podczas burzy. W 1896 r. klasztor został przeniesiony do Anopolis. Obecny Kościół jest zbudowany w czasach panowania Wenecjan. Znajduje się za niewielkim wzgórzem na wysokości 170 m. Koścół ma 33 m długości co odpowiada życiu Chrystusa na ziemi. Ma także 107 drzwi i okien co uważa się za wiek św. Jana.

Wypełniony jest freskami i mozaikami podłogowymi. W czasach panowania tureckiego (1840 r.) prowadził szkołę dla patriotów greckich. Kreta w czasach panowania tureckiego wstrząsana była częstymi zrywami wolnościowymi, które skutkowały krwawymi starciami Greków z Turkami, a także niszczeniem kościołów jako ostoi narodowej Greków (1866 r.).: W lipcu 1896 r. Turcy zabili wszystkich mnichów, w odwecie za ich działania na rzecz rewolucji. W1904 r Abbot Kallinikos Daskalakis ponownie zakłada klasztor. Klasztor zostanie odnowiony w 2007 r.

W pobliżu Knossos jest piękna miejscowość Archanes, która zwyciężyła w konkursie UE dla najlepiej odrestaurowaną tradycyjną wieś. W okolicach Archanes znajdują się wielkie kreteńskie winnice i winiarnie. Trzy z nich otwarte są dla publiczności, gdzie można dowiedzieć się wiele na temat produkcji wina.

PLAŻE KOKKINI HANI (odrębne zakładki)

Vathianos Kambos (Plaża Przy Hotelu Arina Sand);

Mała Plaża Za Cyplem;

Knossos;

Kokkini (Plaża);

Themis;

Acqua Blue Beach

 

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

 

Obiekty w poliżu