1530 PLAŻA SWEET WATER = GLYKA = GLIKA NERA CHANIA KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  500 m
 • Szerokość:
  50 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek i kamienie
 • Charakt. Dna:
  piasek i kamienie
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  duże
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  brak dojazdu
 • Dostęp
  trudny
 • Otoczenie
  wysokie strome klify
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  dobre warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

 

1530 PLAŻA SWEET WATER = BEACH GLYKA NERA

 

35.201852, 24.107615

 

e4

 

Plaża znajduje się 43km na zachód od Chora Sfakion i 75km na południe od Chania. Dosłowne tłumaczenie greckiej nazwy tej plaży (a także popularnej angielskiej “sweet water”) oznacza słodka woda.

 

PLAŻA

 

W pobliżu plaży ujście mają podziemne górskie strumienie. Właśnie to sprawia, że poza krystaliczną przejrzystością wody plaża ta nawet w szczycie wakacyjnych upałów charakteryzuje się dosyć niską temperaturą morza.

 

Na plaży leżą ładne kamyki. Wody są błękitne, dość głębokie i raczej zimne ze względu na wypływające tu źródła. Na plaży rośnie kilka drzew cedrowych zapewniając trochę cienia. Drzewa zapewne korzystają z podziemnych cieków wodnych i dlatego trwają przy plaży bez problemów. Sceneria jest imponująca. Skaliste klify wznoszą się do 500 m ponad brzegiem. Zaleca się nie zbliżać do urwisk ponieważ zbocza są bardzo strome, a skały łatwo się od nich odrywają. Ostrzeżenie to należy traktować poważnie ponieważ zdarzył się tutaj śmiertelny wypadek spowodowany osunięciem zbocza. Dociera tu relatywnie niedużo osób, które na tę plażę dostają się łodzią lub pieszo. Popularny London Times w 2003 roku uznał tę plażę za jedną z 20 najciekawszych w Europie. Jak na tak odosobnione miejsce, jest stosunkowo dobrze zorganizowana.

 

Plaża jest niejednolita pod względem pokrycia. W różnych miejscach występują kamienie, a w innych drobny, szary piasek. Uroda plaży sprawia, że jest to popularna plaża mimo trudnego dostępu. Popularność nie powoduje przepełnienia plaży ponieważ jest wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich. To także zapewnia spokojną i wyluzowaną atmosferę. Kamieniste dno powoduje że są tu idealne warunki do nurkowania.

 

TAVERNA

 

Przy plaży jest skromna, ciekawie usytuowana tawerna. Położona jest ona na zachodnim krańcu plaży, w miejscu które nazywane jest wyspą Mermaid (Syrena). W istocie wyspę stanowi oddalona o 3 metry od brzegu gigantyczna skała, która odpadła z klifu górującego nad plażą. Na górnej powierzchni głazu zbudowano ww. tawernę. W tawernie można otrzymać żywność, napoje zimne, dania gorące i wynająć parasol z łóżkami plażowymi. Tutaj można także zamówić taksówkę morską. W pobliżu jest dobrze utrzymany WC.

 

ŹRÓDŁA

 

Nie trzeba zabierać ze sobą wody do picia, ponieważ zgodnie z nazwą woda jest dostępna po odszukaniu źródła, zwykle okolonego dużymi kamieniami lub wykopaniu w odpowiednim miejscu własnego dołka. W tym miejscu Góry Białe opadają do morza dzięki czemu plaża zawdzięcza zasilanie świeżą wodą.

 

NATURYŚCI

 

Na wschodnim krańcu plaży przebywają zwykle naturyści.

 

KOZY

 

Na plaży pojawiają się kozy poszukujące czegoś do zjedzenia. Jeżeli dać im coś smacznego mogą pozostać w pobliżu przez cały dzień, oczekując nachalnie oprócz jedzenia także pieszczot.

 

DOSTĘP

 

Łodzią, taksówką z Chora Sfakion lub z Loutro. Z Loutro. statek odpływa o 10:00 i wraca o godzinie 16:00. Łodzie rybackie zabierają pasażerów z Chora Sfakion codziennie rano i wracają po południu. Wybór taksówki powoduje, że nie ma konieczności oczekiwania na ustalony termin rejsu łodzi. Oczywiście koszt taksówki jest znacznie większy niż biletu w łodzi.

 

Można dotrzeć także pieszo trudną ścieżką z Chora Sfakion (30 minut) ew. z Loutro (60 minut). Ścieżka miejscami jest prowadzona blisko krawędzi klifu co może rodzić problemy osób mniej odpornych. Jest jednak dość dobrze utrzymana bo część stanowi element trasy wycieczkowej E4.

 

Istnieje możliwość częściowego pokonania drogi samochodem.

 

Najkrótszy odcinek dzieli plażę Glyka Nera od asfaltowej drogi łączącej Chora Sfakion oraz miejscowość Annopoli. Samochód proponuje się zostawić na szerokim zakręcie 35.201852, 24.107615 znajdującym się na początku słynnych serpentyn. Wyraźny kierunkowskaz Sweet Water Beach wskazuje w którym miejscu trzeba zejść z drogi. Szlak do Glyka Nera stanowi część szlaku prowadzącego do Loutro. Stąd pozostaje do plaży ok 1km dość dobrze czytelną ścieżką. Należy przestrzec, że na trasie nie ma miejsc zacienionych i brak dostępu do wody. Dlatego wędrówka w południe może być powodem poważnych problemów.

 

500X 50

 

opracował

 

Krzysztof Krasiński

 

mail

 

krasin111@wp.pl

 

http://greckirelaks.pl/

 

 

 

 

 

Obiekty w poliżu