1512 MIEJSCOWOŚĆ KASTELLI-KISSAMOS CHANIA KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Rodzaj plaży:
  piasek i kamienie
 • Charakt. Dna:
  piasek i kamienie
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Typ obiektu
  Miasto
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  średnie warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

1512 MIEJSCOWOŚĆ KASTELLI KISSAMOSCHANIA KRETA

35.495128, 23.651151

Kissamos-Kasteli to miejscowość, która uważa się niekiedy za cichą i spokojną. W rzeczywistości ww. cechy Kissamos miało zanim ogromna rzesza turystów nie odkryła tych okolic oraz zorientowała się, że oprócz dobrych plaż jest to dogodne miejsce jako punkt startowy do organizacji wycieczek do kilku rewelacyjnych plaż. Miejscowość stała się bardziej zatłoczona, głośniejsza i skomercjalizowana. Nie ubyło jej urokliwych widoków choć sama miejscowość robi wrażenie niezbyt zadbanej. Mimo to świetna atmosfera oraz urzekająca gościnność mieszkańców, powodują, że można tu czuć się swobodnie i mile spędzić czas.

Kissamos znajduje się 42 km od Chania, leży z zatoce Kissamos ograniczonej półwyspami Gramvousa i Rodopou. Nazwa Kastelli jest często stosowana ponieważ miasto powstało na terenie dawnego weneckiego zamku o tej samej nazwie. W centrum miasta i przy promenadzie jest wiele kameralnych tawern pięknie w nocy oświetlonych i z widokiem na morze. Istnieje bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa (hotele, apartamenty). Brak dyskotek i ograniczona możliwość uprawiania sportów wodnych niektórych turystów może ucieszyć. Także sami turyści wydają się mniej hałaśliwi niż w innych miejscach na Krecie.

PLAŻE

Zaraz po przybyciu do Kissamos uwagę większości turystów przyciąga bezkresna plaża z szarym piaskiem wraz ze skalistym wybrzeżem po zachodniej stronie. Ta plaża nazywa się Mavros Molos (Czarna Wybrzeże) (patrz zakładka Nr 1513). Na plaży jest ładny piasek. Wody są dość płytkie. Plaża jest zorganizowana, są tu parasole z leżakami, prysznice. Przy plaży jest wiele tawern, kawiarni i restauracji. Plaża jest strzeżona przez ratowników. Przy plaży rośnie sporo tamaryszku, a za nimi jest promenada i szereg dużych hoteli.

INNE PLAŻE

Kastelli posiada wiele plaż znajdujących się zarówno w samym mieście jak i na wschód i zachód od niego. Plaże są kamienisto-piaszczyste. Są miejsca z piaskiem i piaszczystym wejściem do wody. Plaże są niezbyt zatłoczone. Na wielu plażach rozstawiono parasole i leżaki, są dostępne prysznice. Przy plażach działają liczne tawerny oraz kawiarnie. W wielu miejscach można uprawiać sporty wodne.

Krystalicznie czysta woda morska oraz zazwyczaj piękna słoneczna pogoda zachęcają do spędzenia czasu na plaży i skorzystania z jej uroków.

Najbardziej wystawiona na wschód jest plaża Gallini 35.498195, 23.661552. Bardziej na zachód jest Telonio (patrz zakładka Nr 1855). Kolejne plaże na zachód przyjmują nazwy od stojących przy nich hoteli. Plaże aż do Mavros Molos są dość podobne do głównej plaży z tą różnicą, że wody są głębsze i mniej osłonięte od wiatru.

Z kolei plaże na zachód są zwykle kamieniste, położone w niewielkich zatoczkach. Pierwsza z nich to Maria 35.501775, 23.643713 (patrz zakładka Nr 1516), następna przy starym porcie rybackim niezbyt ciekawa 35.504496, 23.641344 i znacznie lepsza za portem, nazywan niekiedy Trachilos 35.506055, 23.639782 (patrz zakładka Nr 1517). Dalej są dwie plaże w kamienistych zatoczkach Delfini 35.507532, 23.638736 (patrz zakładka Nr 1518)i wreszcie duża piaszczysta plaża Viglia 35.513095, 23.629648 (patrz zakładka Nr 1519). Ta ostania plaża jest znakomita dla dzieci ponieważ wody są płytkie, a duże skały zamykają otwarte morze tworząc naturalne baseny z ciepłą, spokojną wodą. Ta plaża nie jest zorganizowana, pozostaje na uboczu więc można się spodziewać braku tłoku i spokoju. Pobliski hotel Gramvousa Bay nie zapewnia wyżywienia. Dalej ciągną się plaże Kalivani, a przy nich biegnie trasa do Balos.

Warto zwrócić uwagę na hotel Balos Beach 35.521985, 23.611425 Plaża wspomniana w odrębnej zakładce. Oprócz ładnych widoków, korzystnej lokalizacji i nienajgorszej plaży zaletą hotelu jest fakt, że w recepcji jest polska obsługa. Tu można otrzymać sporo informacji (współwłaścicielką jest Polka mieszkająca na Krecie od wielu lat).

PRZYRODA

Kissamos słynie z uprawy drzewek oliwnych, winogron oraz wina o tej samej nazwie.

W wysokich partiach gór żyje nieliczna populacja orłosępa. Ten ogromny ptak żywi się najczęściej kośćmi, Aby dobrać się do szpiku zrzuca kości z bardzo dużej wysokości. Jeśli kość nie pęknie wykonuje tę czynność wielokrotnie. Po zjedzeniu szpiku połyka strzaskane kości co mu nie szkodzi ponieważ jego układ trawienny przystosował się do takiego pokarmu. Największym zagrożeniem dla orłosępa jest brak pokarmu oraz wykładane trutki. Także rezygnacja z wypasu kóz i owiec pogorszyła warunki bytowania orłosępa. Wydaje się, że zaledwie jedna z kilku par tego rzadkiego ptaka na Krecie tu mieszka. Te ptaki są chronione w ramach programu zachowania gatunku Unii Europejskiej.

MIASTO

W zachodniej części Kissamos (przy głównej ulicy) znajduje się wiele sklepów i supermarkety. Życie koncentruje się natomiast w czasie sezonu na samym wybrzeżu miasta, w pobliżu Kastelli Square i Placu Tzanakaki gdzie jest wiele tawern, restauracji i sklepów z pamiątkami.

W mieście można zwiedzić nowe Muzeum Archeologiczne przy Platia Eleftheriou Venizelou zlokalizowane w historycznym budynku Dikitirio, czynne od wtorku do niedzieli, koszt wstępu wynosi ok. 2 Euro. Znaleźć tam można artefakty z Nopigia z okresu geometrycznego (9-8 w. pne) i Polyrhenia oraz Falassarna które rozkwitły w okresie hellenistycznym (4-1 w. pne). Prezentuje się posągi, sarkofagi, ceramikę, monety. Są też znaleziska ceramiki z mniejszych miast regionu, Wśród pozostałości hellenistycznych z terenu Kissamos (67 r. pne - 4 w. ne) zobaczyć można inskrypcje, rzeźby, mozaiki. Obejrzenie zbiorów Muzeum stanowi znakomite uzupełnienie wrażeń jakie można zyskać podczas zwiedzania ww. miejscowości zwłaszcza Falasarny.

Uważne oko dostrzeże w wielu miejscach historyczne pozostałości z przeszłych wieków. Przeważnie wtopiły się one w nowożytną zabudowę. Ale niekiedy można zobaczyć bardziej wyraźne akcenty np. fragmenty budynków z okresu weneckiego, stare grobowce itp.

PORT

35.517211, 23.636771

Ok. 3 km na zachód od centrum miasta znajduje się port M. Kissamos (Kavonisi), do którego przypływają promy z Peloponezu i wyspy Kithira. Od kwietnia do października regularnie (w godzinach od 10:00 - 12:00) wypływają z tego miejsca statki wycieczkowe na całodzienne rejsy na wyspę Gramvousa i plażę Balos. Bilety nabywa się w kasach usytuowanych w porcie. Koszt wycieczki to ok. 22 Euro w sezonie i ok. 10 Euro poza nim.

WYCIECZKI

Falasarna

Warto wybrać się do Falasarna (patrz zakładka Nr 1508), gdzie dokonano znalezisk archeologicznych, a także znajduje się kilka doskonałych plaż (szczegóły w odrębnej zajkładce).

Polyrinnia

Ruiny starożytnego miasta Polyrinnia leżą 7 km na południe od Kastelli, powyżej miejscowości Ano Paleokastro. Wzgórze, na którym znajdują się ruiny jest strome. Można zobaczyć budynek z ogromnymi łukami weneckimi, cmentarz oraz ładną kaplicę. Ze wzgórza jest fantastyczny widok. Miasto zostało założone przez Dorów w 6 w. i prowadziło wojny z m. Kydonia. Później, pod rzymską okupacją Polyrinnia stała się najlepiej ufortyfikowanym miastem Krety i administracyjnym centrum wyspy aż do okresu bizantyjskiego. Zostało ponownie zdobyte przez Wenecjan, którzy używali je jako twierdzę. Można rozpoznać akwedukt zbudowany przez Hadriana. Najbardziej imponująca konstrukcją jest akropol zbudowany w okresie Bizancjum.

Półwysep Rodopou – dzikie i malownicze miejsce, prawie niezamieszkałe, po drodze można odwiedzić klasztor Moni Gonias (patrz zakładka Nr 1786). Na półwyspie jest kilka wsi skupionych u podstawy półwyspu. Utwardzona droga biegnie do m. Afrata (patrz zakładka Nr 1787). Dalej na północ drogi są gruntowe. Można nimi dotrzeć na północny kraniec półwyspu gdzie w odległości ponad 20 km znajdują się resztki Sanktuarium Diktynna (patrz zakładka Nr 1596). Niestety jakość drogi wymaga samochodu z napędem 4x4, a na dojazd poświęcić będzie trzeba ponad godzinę. Tu znajdowało się za czasów panowania Rzymian najważniejsze sanktuarium w tym regionie. Niestety obecnie zaledwie kilka kamiennych, zrujnowanych ścian może świadczyć o roli tego miejsca. Więcej zachowało się pozostałości po umocnieniach obronnych zbudowanych w okresie II wojny światowej.

Menies

W pobliżu jest plaża Menies = Diktynna (patrz odrębna zakładka Nr 1470)

Półwysep Gramvoussa

Półwysep Gramvoussa jest dziki, a dojazd jest uciążliwy. W pobliżu znajdują się wyspy Gramvoussa a na nich duża wenecka twierdza (patrz zakładka Nr 1467).

Balos

Gramvoussa mogła by być rajem, ale niestety zdarzało się, że na pobliskiej plaży Balos (patrz zakładka Nr 1466) pojawiały się smoliste resztki po płukaniu zbiorników tankowców i inne śmieci. Innym problemem jest rosnąca liczba odwiedzających. Mimo to plaża jest warta odwiedzenia ze względu na niepowtarzalne widoki. (szczegóły patrz Twierdza Gramvousa)

Ennia Horia – na drodze do Elafonisos

Jest to górzysty region, w języku greckim oznacza 9 miejscowości (Amigdalokefali, Kambos, Elos, Koutsomatados, Milia, Papadiana, Perivolia, Topolia (patrz zakładka Nr 1610) i Vlatos). Są to najbardziej malownicze wsie na zachodniej Krecie. Warto się tu przyjechać, zrobić zdjęcia. Wioska Milia skorzystała z finansowania europejskiego by odnowić stare kamienice w tradycyjnym stylu. Można tu znaleźć nocleg w pięknej scenerii. W tym rejonie rosną słynne kasztanowce.

DOJAZD DO KISSAMOS

Region ten jest połączony z resztą Krety przez nadmorską drogę. Istnieje regularne połączenie autobusowe z Chania. Można także skorzystać z połączenia promowego z Peloponezem.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

 

 

Obiekty w poliżu