1511 PLAŻA ELAFONISI = ELAFONISSOS CHANIA KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  500 m
 • Szerokość:
  50 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek
 • Charakt. Dna:
  piasek
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  brak
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  wysokie wzgórza
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  rodzin z dziećmi
 • Nurkowanie
  średnie warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

 

1511 PLAŻA ELAFONISI = ELAFONISSOS CHANIA KRETA

 35.271107, 23.541482

4G

 Elafonisi (Elafonissi, Elafonissos) to nazwa plaży, wyspy i małej miejscowości, położonej na południowo-zachodnim krańcu Krety ok. 5 km za m. Chrissoskalitissa. Wyspa została opisana w odrębnej zakładce. Wyspy nie należy mylić z wyspą Elafonissi przy Peloponezie. Wysepkę z lądem łączy przepiękna laguna. To jest 150 m pas płytkich wód z piaszczystym dnem, umożliwiający przejście w bród na wyspę. Wyspę przedstawiono w zakładce Nr 1615. Przejrzysta woda przybiera tu kolory od zielonego do różnych odcieni błękitu.

 

PLAŻA

 

Plaża jest dość duża, z delikatnego, biało-różowego piasku. Na brzegu rosną powyginane przez wiatr drzewa, chronione w ramach programu Natura 2000. Plaża jest dobrze zagospodarowana (leżaki, parasole, toalety, przebieralnie i niewielkie bary z przekąskami). Na plaży działa ratownik. Umiarkowanie kłopotliwy dojazd i niezrównana uroda plaży powoduje, że jest chętnie odwiedzana przez licznych turystów. Turystów przyciąga tutaj nie tylko krystalicznie czysta, mieniąca się wszystkimi odcieniami błękitu i zieleni woda, ale przede wszystkim różowy piasek. W rzeczywistości są to miliony fragmentów pokruszonych muszelek. Popularność powoduje duże zatłoczenie zwłaszcza w dni wolne od pracy. W lipcu i sierpniu miejsce to przyciąga przeszło 2,5 tys. turystów dziennie. Nie ma tu hoteli i dużych ośrodków turystycznych. Plaża nie jest w zasadzie osłonięta od wiatrów więc trzeba się liczyć z chłodnymi powiewami nawet w gorące dni. W przypadku Elafonissi plaża ma specyficzny kształt. Jest to piaszczysty przesmyk łączący wyspę Kretę z wyspą Elafonissi. W pewnych okresach przesmyk zalewa woda ale głębokość nie przekracza 1 m. Czuje się natomiast zmienne prądy wody różniące się znacznie temperaturą, co brodząc nie ma większego znaczenia ale może być istotne podczas dłuższego nurkowania.

 

Wschodnia część plaży jest lepiej zorganizowana i tutaj plażuje większość ludzi. Są parasole, prysznice, bary i szatnie. Na plaży działa ratownik. Jak przy każdej większej plaży jest małe centrum gastronomiczne.

 

Na wspomnianym przesmyku rozstawione są także parasole i łóżka plażowe. Wody opływają przesmyk od północy i południa. Kolejne plaże są na południowym wybrzeżu wyspy Elafonissi. Ta znaczna ilość plaż powoduje, że można rozłożyć się z własnym plażowym ekwipunkiem prawie w każdym miejscu pod warunkiem, że nie wypada akurat szczyt sezonu. Bywa, że bardziej ukryte miejsca zajmują nudyści.

 

Około godziny 18…19.00 plaża zaczyna pustoszeć.

 

W pobliżu są niewielkie pensjonaty w których można przenocować.

 

FLORA I FAUNA

 

Plaża jest chroniona na zasadach Natura 2000. Przeważają obszaru wydmowe. Można tu spotkać kilka endemicznych gatunków zwierząt oraz kilkadziesiąt unikalnych i endemicznych gatunków roślin. Żyją tu żółwie morskie niespotykane gdzie indziej, a także względnie popularne żółwie Careta careta.

 

KOZY

 

Podróżując po górach napotyka się całe stada kóz. Zadziwiające jest z jaką łatwością skaczą po skałach. Ich zdolność po części wynika z niezwykle twardych i ostrych krawędzi kopytek. Czasem jednak powodują obsuwanie sie kamieni na drogę, co może spowodować uszkodzenie samochodu. Jeszcze większe straty można ponieść gdy pozostawi się samochód pod drzewem w celu osłony przed słońcem. Kozy poszukując dostępu do wyższych partii drzewostanu potrafią gromadnie wskoczyć na dach samochodu i solidnie porysować dach w wyniku walki o najlepsze miejsce do żerowania. 

 

DOJAZD

 

Istnieją dwa warianty dojazdu do Elafonisi. Niezależnie od wybranej trasy jadąc od strony Chanii trzeba dojechać Nową Drogą Narodową w pobliże miejscowości Kissamos. Wybierając trasę wzdłuż zachodniego wybrzeża Krety należy przejechać Kissamos i kierować się na zachodnie wybrzeże przez Trachilos. W przypadku wyboru drogi przez wąwóz Topolia należy zjechać w Kokkino Metochi. Na końcowym etapie drogi się łączą w ok. m. Kefali. Obie prowadzą przez góry, są kręte i miejscami bardzo wąskie. To powoduje, że pokonanie stosunkowo niewielkich odległości wymaga sporo czasu. Dojazd na końcowym odcinku odbywa się przesuszoną drogą gruntową, na której przejeżdżające samochody potrafią podnieść niespotykane tumany skalnego pyłu. Tuż przy plaży znajduje się bardzo duży parking. W okolicy są dostępne płatne toalety. Warto skorzystać z obu możliwych tras dojazdowych ponieważ oba warianty są równie ciekawe i malownicze. Oznacza to, że należy zróżnicować wariant dojazdu i powrotu. Obie drogi są stosunkowo dobrze oznaczone.

 

Z Elafonissi utrzymują komunikację statki z Paleochory.

 

 (Patrz zakładka Wyspa Elafonisssi)

 

opracował

 

Krzysztof Krasiński

 

mail

 

krasin111@wp.pl

 

http://greckirelaks.pl/

 

 

 

 

 

Obiekty w poliżu