1509 SARAKINA GORGE K MIRTOS LASSITHI KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  36000 m
 • Szerokość:
  3 m
 • Udogodnienia plażowe:
  na niskim poziomie
 • Typ obiektu
  Wąwóz
 • Obciązenie
  znikome
 • Cień
  całkowity
 • Restauracja
  nie
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  trudny
 • Otoczenie
  wysokie strome klify
 • Przestrzeń
  całkowicie osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  młodych

Opis

1509 SARAKINA GORGE K MIRTOS LASSITHI KRETA

start 35.052122, 25.576384

meta 35.048050, 25.578567

16 km na zachód od Ierapetra znajduje sie tradycyjna wioska Mythi. Wąwóz znajduje się 1 km na północ od miejscowości Mirtos. W niewielkiej odległości od wsi, przebiega długi kanion Sarakina Gorge, który kończy się w pobliżu Mirtos. Wąwóz znany z pięknej przyrody, jeden z ciekawszych na Krecie. Pokonanie tego wąwozu jest prawdziwym wyzwaniem. Istnieje wiele wariantów wędrówki poprzez ten wąwóz, zarówno krótkie lub dłuższe odcinki. Wybierając wariant dłuższy trzeba zaplanować jeden lub więcej noclegów w Myrtos. Piękno wąwozu zapiera dech w piersiach. Okresowo, zwłaszcza wiosną i jesienią wypełnia go woda co zwiększa jego atrakcyjność.

WARIANTY WYCIECZKOWE

Najciekawszy odcinek zwykle pokonywany przez turystów ma długość ok. 1,5 km, a jego szerokość waha się od 3 do 10 metrów. Istnieje możliwość skrócenia wędrówki poprzez wcześniejsze podejście do drogi lub powrót pokonana trasą. Trasa od Males do Mirtos ma 16 km i a trasa od Males i Metaxohori wynosi 18 km. Można również przejść w ciągu dwóch dni od Selakano do Mirtos. Ta trasa ma wtedy 36 km. Odległości przez wąwóz Sarakina podane są w kilometrach, ale dla dłuższych wędrówek należy wziąć poprawkę na trudności na trasie. Różnice w wysokościach są dość duże i trzeba brać pod uwagę czas niezbędny na powrót.

Najdłuższy wariant wymaga zorganizowania noclegu w któreś z pobliskich miejscowości. Ściany sięgają 150 m wysokości. W gardzieli Kryopotamos rzeka płynie przez cały rok. Miejscowi nazywają gardziel Sarantapihos.

Podsumowując:

najkrótszy spacer 4 km,

od zapory do Mirtos 12 km.

od Males do Mirtos 16 km,

od Males i Metaxohori 18 km,

z Selakano do Mirtos 36 km (konieczne 2 dni).

Odległości w kilometrach, nie pozwalają na określenie czasu trwania wędrówki bo zależy on od trudności spotykanych na trasie i sprawności fizycznej biorących udział. Nadto zazwyczaj wędrówkę odbywa się tam i z powrotem więc czas przejścia odpowiednio się wydłuża.

WYMAGANIA

Można chodzić tu latem i zimą. Najtrudniejsze warunki panują w pozostałych okresach roku. W wąwozie organizuje się zazwyczaj wycieczki w kierunku zgodnym ze spływem wód.

Wędrówka przez wąwóz wymaga sprawności ze względu na konieczność pokonywania spiętrzonych skał i płynącej wody (wiosną i jesienią). Płynąca woda zapewnia naturalne piękno zielonej przyrody. Bardziej bezpieczna jest wędrówka latem ale mniej satysfakcjonująca i bardziej uciążliwa ze względu na wyższe temperatury. Można także odwiedzić wąwóz zimą ale warunki wędrówki są trudne do przewidzenia. Po silnych opadach woda może mieć silny prąd a nawet wiry! W niektórych miejscach przejście wymaga umiejętności wspinaczkowych i zabezpieczenia przed upadkiem liną. Mimo tych trudności niektóre fragmenty kanionu mogą być idealnym miejscem na przyjemny spacer z większymi dziećmi uwzględniając aktualny stan zagrożenia.

STRÓJ DLA WĘDRÓWKI:

Buty górskie lub sportowe powinny zapewniać dobrą przyczepność. Do plecaka należy zabrać wodę, niezbędne pożywienie i ewentualnie GPS. W zimie zaleca się dodatkowe ubrania, skarpetki, płaszcz przeciwdeszczowy, itp.

LEGENDA

Według legendy gigant (syn Zeusa) Sarantapihos gdy skończył pić wodę z rzeki, jego długa broda rozcięła góry na dwie części i utworzył się kanion.

OPIS WĄWOZU

Kanion jest bogaty w roślinność, ptaki. Na dnie płynie zazwyczaj woda tworząc oczka wodne. Wiosną i latem wody jest sporo więc tworzą się dość duże baseny, w których można się wykąpać a nawet popływać. Niestety zazwyczaj woda nie jest ciepła więc kąpiele mogą nie być przyjemne. Czasami można zobaczyć żółwia lub kraby we wodzie.

DOJAZD I DOJŚCIE

Jeśli jedzie się z Ierapetra na zachód dociera się do m. Mournies w której należy skręcić na północ. Następnie należy przejechać przez miejscowość Mithi i podążać do m. 35.048200, 25.578261 gdzie znajduje się mały parking w pobliżu tamy spiętrzającej wodę na rzece Mirtos. Dalej należy iść wzdłuż z koryta rzeki, aż dochodzi się do wąwozu Sarakina Gorge. Idąc korytem rzeki, wśród oczek wodnych i małych wodospadów po ok. godzinie będzie można zobaczyć kolejny most. Tu kończy się trasa w wąwozie i można wybrać drogę powrotną. Prawie równie atrakcyjna może być trasa zaczynająca się od ww. zapory z biegiem rzeki. Wtedy odcinek do pokonania jest nieco dłuższy i mniej eksponowany. Ten wariant trasy można zakończyć w m. 35.033510, 25.583586 skąd pozostaje już tylko 1 km drogą szutrową do m. Mythi.

KRÓTKA WYCIECZKA SARAKINA GORGE

Jest to krótki spacer (4 km). Najwygodniej jest zacząć od góry. Można również rozpocząć od wspomnianej zapory k. Mithi, wtedy można wejść do wąwozu i wrócić tą samą drogą.

Idąc wariantem w dół czasami przydatna jest lina asekuracyjna. Trzeba uważać na śliskie kamienie. Trasa wiedzie przez oczka wodne, małe wodospady i niekiedy trzeba pokonywać wielkie bloki skalne. Wąwóz miejscami jest tak wąski, że niemal nie widać nieba.

Na zboczach rosną liczne sosny. W miejscach gdzie zbocza skalne są gołe okazuje się że wybarwione są na różne, niesamowite kolory. Przy zaporze jest mały parking i miejsce do zorganizowania pikniku.

DŁUGA WYCIECZKA PRZEZ SARAKINA GORGE DO MIRTOS:

Trasa zaczyna się od ww. zapory i zmierza w dół ok. 12 km. Początkowo idzie się przez dzikie zarośla bambusowe rosnące  wzdłuż rzeki. Wzdłuż koryta leży wiele, mało stabilnych kamieni, istnieje więc ryzyko upadku. Schodząc w dół zarośla ustępują sosnowym laskom. Trzeba pokonać kilka wodospadów. Stopniowo wąwóz się zaciska (szerokość ok 2 m) i tworzą go wysokie skalne ściany. W połowie tego odcinka trzeba wejść do wody o głębokości blisko 2 m i spłynąć niezależnie od pory roku. Spływ nie jest długi, dalej jest już możliwość podążania suchą drogą. Tutaj można podsuszyć ubrania. Dalsza droga prowadzi wzdłuż brązowych skał, a następnie podąża się suchym w lecie korytem rzeki. Wreszcie wąwóz się rozszerza i wtedy pojawiają się zabudowania Mirtos. Dalsza droga to miły spacer wśród drzew pomarańczowych i oliwnych.

Z MALES PRZEZ SARAKINA GORGE:

To jest trasa ok. 16 km. Na niektórych odcinkach trasa jest bardzo wymagająca. Oba wcześniej opisane odcinki stanowią fragmenty trasy opisywanej tu trasy z Males. Dotarcie do Males jest możliwe własnym samochodem lub taksówką. Piesze podejście jest możliwe ale chyba szkoda tracić siły mając w perspektywie wysiłek pokonania wąwozu. Początek wędrówki biegnie poprzez gaje oliwne i niemal opustoszałą wieś. Można również przejść z Males do Metaxohori, co wydłuża wycieczkę o kilka km.

TRASA DWUDNIOWA Z SELAKANO DO MIRTOS:

Jest to wędrówka wymagająca pokonania 35 km. Z konieczności trzeba ją podzielić się na dwa dni. Trasa obejmuje 3 poprzednio wspomniane odcinki wąwozu. Ta trasa zapewnia duże zróżnicowanie. Zaczyna się wysoko i prowadzi przez miejscowości: Males, Christos, Metaxohori i dalej wąwozem Sarakina do Mirtos.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

 

Obiekty w poliżu