1508 PLAŻA FALASSARNA = PACHEIA AMMOS = LONG BEACH CHANIA KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  3000 m
 • Szerokość:
  100 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek i kamienie
 • Charakt. Dna:
  piasek i kamienie
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  otwarte
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  dobre warunki
 • Kiteserfing
  znakomite warunki
 • Inne sport wodne
  dobre warunki

Opis

1508 PLAŻA FALASSARNA = PACHEIA AMMOS = LONG BEACH CHANIA KRETA

35.493768, 23.579855

4G

Falsarna znajduje się w odległości 57 km na zachód od Chanii.

Plaża a właściwie plaże należą do najbardziej znanych plaż w Grecji. Oceniono je jako najlepsze na Krecie i jedne z 10 najlepszych plaż w Europie. Plaże ciągną się na dużej długości. Najbardziej popularna jest plaża centralna. Niektóre fragmenty plaż mogą być zajęte przez nudystów.

PLAŻA POŁUDNIOWA FALASSARNA

35.483780, 23.576963 jest duża i piaszczysta. Dno jest miejscami skaliste i dlatego miejsce jest idealne do nurkowania. Plaża, podobnie jak prawie wszystkie tutejsze plaże, nie jest chroniona przed wiatrami północnymi Meltemia jak również przed zachodnimi.

GŁÓWNA PLAŻA FALASSARNA

PACHEIA AMMOS = LONG BEACH

35.493391, 23.579856

(gruby piasek). To jest egzotyczna plaża o długości 1 km i szerokości 150 m. Piasek w Falassarna jest biały, dzięki czemu kolor wody pięknie kontrastuje i przypomina tropikalne plaże. Jeśli ma się szczęście i nie wieje z zachodu, można być oczarowanym plażą i turkusowymi wodami. Ta plaża przyjmuje największą liczbę turystów, ale z powodu swojej długości nie wydaje się być tłoczno. Plaża oferuje parasole, leżaki i kilka barów z przekąskami i kawiarni, w których można dostać jedzenie i i coś do picia. Istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych. Jest tu boisko do siatkówki plażowej.

MAŁA PLAŻA

Jest jeszcze inna długa plaża, mimo to nazywana małą plażą 35.502749, 23.577413 na północ o długości 800 m, bardzo podobna do głównej plaży. Plaża ta dzieli się na kilka mniejszych plaż wydmami i głazami. Plaża jest cichsza i nie oferuje żadnych udogodnień. W pobliżu znajduje się kaplica Paraskewii 35.501970, 23.578681 ze źródłami świeżej wody.

Dalej na północ, w pobliżu stanowiska archeologicznego, jest mała zatoczka skierowana na południe 35.509634, 23.568585. Ma żwirowe i skaliste dno. Warto tu przyjść, gdy wiatr wieje z zachodu lub chce się zapewnić pełną izolację.

LIVADI

35.483228, 23.576274

Na południe od Pacheia Ammos, przy Livadi, istnieje inna długa plaża, która ma piaszczysty brzeg i skaliste dno morskie. To jest bardzo dobre miejsce dla miłośników nurkowania. Livadi otoczone jest stawami, które stanowią siedlisko wielu ptaków w okresie zimowym.

LIMENISKOS

35.477467, 23.569544

Na południu, w pobliżu małego portu Limeniskos  znajduje się mała kamienista plaża, która jest dobrym wyborem, jeśli oczekuje się miejsca do którego nie będą zdążały tłumy, będzie można nurkować wśród głazów i zjeść coś w pobliskiej tawernie. Nadto tawerna zapewnia interesujący widok na pobliski port jachtowy.

INNE PLAŻE

Inne piękne plaże w tym regionie: Gramvousa, Balos, Elafonisi i plaże w pobliżu Paleochory, Kokkini Gremna.

WYCIECZKI

Interesujące są skaliste wąwozy Agia Irini i sławna Samaria.

OCHRONA

Okolice Falassarna są chronione zgodnie z wymaganiami Natura 2000. Istnieją doniesienia, że okoliczne szklarnie zanieczyszczają morze stosując nadmiar nawozów.

ZACHÓD SŁOŃCA

Jeśli ma się trochę czasu i szuka się czegoś romantycznego, można siąść w jednej z tawern z widokiem na morze i poczekać na zachód słońca.

WINDSUSFING

Jedyną wadą plaży jest to, że Falasarna jest wystawiona na zachód i wody są zwykle wzburzone. Jednakże jest to pożądane przez windsurferów.

ROZRYWKI

Często, zwykle pod koniec tygodnia, organizowane są imprezy na plaży i w barach plażowych. Także warto zwrócić uwagę na młodzieżowe propozycje z m. Platanos zwłaszcza w pierwszą lub drugą sobotę sierpnia.

HISTORIA

Starożytna Falassarna lub Korykos był głównym portem Polyrinia 35.456451, 23.650359. Ruiny Polyrinia znajdują się 6 km na południe od Kissamos. Pozostałości nie należą do zbyt spektakularnych . (szczegóły przedstawiono w zakładce Nr 1863).

DOJAZD

Dostęp jest możliwy własnym pojazdem, taksówką z Kastelli i prywatnym lub wynajętym pojazdem. Droga nie należy do najlepszych. Przy plażach są parkingi. Utrzymywana jest komunikacja autobusowa z Chania i Kissamos.

Jadąc z Chania najszybciej dojedzie się szybką drogą VOAK do Kissamos a dalej szosą na zachód do Trachilos, skąd droga zmienia kierunek na południowy. Dociera się przed Platanos skąd zgodnie ze znakiem drogowym należy skręcić w prawo do Falsarna. Po osiągnięciu wzgórza nad Falassarna, widać oszałamiającą plażę Long Beach.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

 

Obiekty w poliżu