1507 FYLAKES = AGIA PELAGIA HERAKLION KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  450 m /200 m
 • Szerokość:
  20 m /10 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek i kamienie
 • Charakt. Dna:
  piasek i kamienie
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  tak
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  malownicza mała zatoka
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  rodzin z dziećmi
 • Nurkowanie
  dobre warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  dobre warunki

Opis

 

1507 FYLAKES = AGIA PELAGIA HERAKLION KRETA

35.405818, 25.018229

 

3G

 

Plaże Agia Pelagia (św. Pelagia) znajdują się 25km na zachód od m. Heraklion. Nie należy mylić z plażami w pobliżu Agia Pelagia i Gouves.

 

Agia Pelagia stała się bardzo popularną miejscowością turystyczną w ostatnich latach. Jest preferowana przez turystów i mieszkańców z powodu licznych małych zatoczek, które są chronione przed północnymi wiatrami.

 

Miejscowość Agia Pelagia jest przytulna, a zatoka wygląda bardzo ładnie. Uwija się tu wiele caiques (tradycyjne drewniane łodzie). Zielonkawe skały wynoszących się z morza. Na wybrzeżu rosną palmy i wiele kwiatów.

 

PLAŻE

 

W okolicy Agia Pelagia i przy samej miejscowości jest wiele plaż w różnym stopniu zorganizowanych. To powoduje, że w trakcie pobytu każdy turysta znajdzie tu tę najbardziej ulubioną.

 

GŁÓWNA PLAŻA

 

Główna plaża nie jest zbyt długa i szeroka. Usytuowanie w pobliżu wysokiego cypla powoduje, że bardzo szybko staje się zacieniona. Plaża jest piaszczysta. Wody są normalnej głębokości, dostatecznie ciepłe. Głębokość rośnie dość szybko w miarę oddalania od brzegu. Plaża jest chroniona od wiatru. Dlatego nadaje się dla rodzin z dziećmi. Na plaży działa ratownik. Istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych. Plaża jest zwykle mocno zatłoczona. Plaża jest zorganizowana (parasole i leżaki, prysznice, kawiarnia, snack bar, restauracje, tawerny). Można wypożyczyć rowery wodne. W pobliżu jest super market, sklepy z pamiątkami, kawiarenka internetowa, bankomaty, apteka, gabinet lekarski. Istnieje możliwość wynajęcia samochodu lub roweru. Plaże Agia Pelagia to są dobre miejsca do nurkowania. Działa tu centrum nurkowe.

 

W pobliżu można wynająć pokój lub miejsce w hotelu.

 

PLAŻA FYLAKES

 

35.408211, 25.020688

 

Plaża Fylakes (więzienia) sąsiaduje od północy z ww. opisaną plażą. Idąc wzdłuż Przylądka Souda (nie mylić, Souda przy Chanii lub Plakias), przechodzi się przez sanktuarium, po pewnym czasie dociera do najpiękniejszej plaży w okolicy. Plaża jest w małej zatoczce z drobnym piaskiem i zielonymi wodami. Przylądek chroni od północnych wiatrów. Plaża jest tak wąska, że kiedy morze staje się wzburzone plaże mogą zaniknąć. Ponieważ plaża jest bardzo mała i dość dużo ludzi do niej dociera (mimo, że odkryto je niedawno) stają się mocno zatłoczone.

 

DOJŚCIE

 

W celu dojścia do plaży Fylakes trzeba zejść w dół ze skalistego wybrzeża. Dobrnięcie do właściwego miejsca na plaży może wymagać większych umiejętności, a niekiedy zamoczenia w wodzie po pas.

 

PLAŻA KLADISSOS LUB CAPSIS

 

35.409165, 25.017841

 

Na zachodnim końcu plaży Fylakes jest Out of the Blue Capsis Resort , duży ośrodek położony w pięknym ogrodzie. Ośrodek ma także dostęp do plaży po drugiej stronie Ligaria Cove. Ta plaża nazywa się Kladissos lub tak jak Hotel - Capsis. Warto zrobić spacer pod górę, aby odwiedzić ośrodek i zatrzymać się na posiłek lub kawę, ponieważ jest tu bardzo pięknie.

 

PLAŻA PSAROMOURA

 

35.412950, 25.017952

 

Dalej na północ jest plaża Psaromoura (są tu piękne skały w morzu i sklepik na plaży) i Mononaftis (mocno zabudowana zatoka) 35.416460, 25.018752

 

PLAŻA VLYHADA

 

35.402923, 25.021310

 

1 km na wschód do Agia Pelagia są dwie maleńkie zatoki z niewielkimi piaszczystymi plażami. Obie plaże są otwarte na północ co powoduje, że nie są chronione przed wiatrami Meltemia. Pierwsza z nich zwana Vlyhada Cove znajduje się przy ośrodku Diana Aparments 35.409165, 25.017841. Plaża jest kamienista. W zasadzie nie ma dostępu do tej plaży od strony lądu więc pobyt na niej jest możliwy przybywając tu wpław lub łodzią.

 

Druga plaża znajduje się przy Hotelu Sea Side 35.401758, 25.026177.

 

PLAŻA LIGARIA

 

35.399370, 25.025991

 

Za tymi plażami znajduje się znacznie większa, spokojna plaża Ligaria 35.399370, 25.025991. Na tej plaży jest kilka miejsc, gdzie można wypić drinka lub kupić coś do jedzenia. Jest tu mały supermarket. Na plaży rozstawiono parasole i leżaki do wynajęcia. Na wschodnim krańcu plaży Ligaria jest centrum nurkowe.

 

DOJAZD

 

Aby dostać się do Agia Pelagia należy jechać główną drogą łączącą Heraklion z Rethymnon. Najlepiej zjechać w kierunku wybrzeża w m. 35.406085, 24.991737 lub 35.399875, 25.010935. Trzeba uważać na znaki drogowe ponieważ wiele z nich wskazuje dojazd do plaży, ale może się okazać, że znak dotyczy innej plaży niż ta, która jest celem.

 

Możliwy jest dojazd autobusem komunikacji miejskiej ale należy się upewnić do którego przystanku dojeżdża autobus. Przy plaży jest parking oraz postój taksówek

 

Uwaga: należy zachować ostrożność w trakcie jazdy na ostatnich kilometrach ponieważ silne wiatry mogą zepchnąć samochód w nieoczekiwaną stronę.

 

Istnieją dwie stacje benzynowe przy głównej drodze w Agia Pelagia.

 

HISTORIA

 

Na obszarze Agia Pelagia istniało starożytne greckie miasto. Przyjmuje się, że to była Apolonia, miasto, które zostało zniszczone przez Kydonian w 171 p.n.e. Obecna nazwa miejscowości pochodzi od klasztoru Agia Pelagia, który jest ok. 1 km na zachód od wybrzeża. W ścianie starego klasztoru znajdują się dwie tarcze a między nimi herb.

 

Cristofero Buondelmonti wspomna plażę w książce z 1412 r. opisującej Kretę. Informuje w niej, że wielu pielgrzymów przybywało tu w celu poprawienia zdrowia.

 

Agia Pelagia była w okresie weneckim jednym z najważniejszych portów w regionie. Podczas tureckiego oblężenia Candia (dzisiejszy Heraklion) ww. port był używany do udzielania pomocy oblężonym Kreteńczykom. Później, Turcy zbudowali twierdzę. Tutaj, legendarny statek Arkadi zakotwiczył w czasie rewolucji kreteńskiej w celu dostarczenia amunicji rebeliantom.

 

450x15

 

LEGENDA

 

W północnej stronie Agia Pelagia, w jaskini znaleziono ikonę św. Pelagii. Stąd nazwano miejscowośc a jaskinię Evresi = Discovery. Następnie zbudowano klasztor pod wezwaniem Agia Pelagia. Tysiące wiernych przybywało na plażę w święto klasztorne aby umieścić swoje stopy lub całe ciało w piasku mając nadzieję wyleczenia swoich chorób. Dziś, niestety, nie ma śladów po tym klasztorze.

 

ATRAKCJE

 

Spacer W kierunku zachodnim prowadzi do stanowisk archeologicznych(w pobliżu dużego Capsis Hotel).

 

SPACERY

 

W miejscowości można zobaczyć kilka znaków, które prowadzą do skromnego klasztoru Agia Pelagia 35.408026, 25.007523. Klasztor jest zwykle zamknięty, więc nie można zobaczyć go od środka.

 

Kolejny spacer, kieruje pod górę w kierunku Nymphes Villas 35.395167, 25.013889. Trzeba założyć, że pieszo spacer będzie trwał ok godziny w jedną stronę. Stąd są zapierające dech w piersiach widoki na zatokę. Można zajrzeć do małego kościoła Agios Nikolaos na szczycie wzgórza.

 

Obiekty w poliżu