1504 KEDROS RETHYMNON KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  brak jakichkolwiek udogodnień
 • Typ obiektu
  Góra
 • Obciązenie
  znikome
 • Cień
  brak
 • Restauracja
  nie
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  trudny
 • Otoczenie
  otwarte
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  młodych

Opis

1504 KEDROS RETHYMNON KRETA

35.179976, 24.619827

35.181667, 24.617500

Kedros, mimo że jest dość niskim szczytem jest jednym z najbardziej wymagających na Krecie z powodu trudnych podejść i ostrych skał oraz stromych klifów. Szlak jest dość dobrze oznaczony żółto-czarnymi znakami i opisany na stronie:

http://www.destinationcrete.gr/en/e4-path-at-rethimno/e35-36-spili-kissos-kedros-gerakari .

Szlak rozpoczyna się od m. Spili gdzie znajduje się niezwykła wenecka fontanna Kefalovrissi zasilana wodami z gór. Woda nadaje się do picia i dzięki temu można bezpiecznie napełnić pojemniki na wodę. Niezwykłość fontanny polega na tym, że woda tryska z rzędem umieszczonych 19 lwich głów. Trasa wiedzie na południe, aż dochodzi się do źródeł przy wylocie z wąwozu Agia Fotia. Stamtąd można pójść polną drogą, która przecina las sosnowy z Vatolaki a kończy na wsi Kissos. W Kissos można zrobić przerwę i zatrzymać  się na głównym placu pod starym platanem i ponowie napełnić pojemniki na wodę. Chcąc zaoszczędzić czas i wysiłek można dojechać samochodem od m. Kissou Kampos do Kissos. Stąd trzeba już pieszo, zakosami rozpocząć podejście oznaczone czeronymi kropkami, najpierw w kierunku północno-wschodnim, a po dotarciu na grzbiet, skierować się bardziej na południe orientując się na stożek góry Kedros wg znaków E4. Wymagający szlak prowadzi pod szczyt do rozejścia się dróg. Miejsce jest tym charakterystyczne że nieco poniżej po prawej ręce widać kaplicę Agios Ilias. Droga na wschód rozpoczyna zejście do Gerakari. Skręt w prawo umożliwi dojście, wspinając się ostatnie 200 m. do wierzchołka Kedros. Na szczycie znajduje się mała kaplica Analipsi (Ascension Zwiastowanie).

Stąd są niesamowite widoki na okoliczne doliny, Kambos, górę Psiloritis a nawet Lefka Ori . Zejście drogą tak jak podejście lub wariant do Gerakri. Gerakari jest znana z wyśmienitych czereśni.

Góra Kedros znajduje się na południowy zachód od Psiloritis.

Ma stożkowy kształt (gr. kentri). Jest to góra z wapiennnych skał. Dlatego teren obfituje w kaniony i ciekawie ukształtowane skały. Okolica jest prawie sucha, brakuje drzew a zarośla są całkiem pozbawione wody. Na Kedros rosną endemiczne lub rzadkie kwiaty, takie jak: tulipany, zawilce, kaczeńce, jaskry, hiacynty, storczyki. Surowy klimat jest odpowiedni dla gniazdowania sokołów, a także większych ptaków drapieżnych, takich jak: sępy płowe, złote orły i orły Bonelli. Ze względu na znaczenie flory i fauny okolice Kedros zostały uznane za obszar podlegający ochronie Natura 2000. Na północ od Kedros znajduj e się pełen drzew wąwóz Kissano 35.197023, 24.551131 oraz wspomniany wąwóz  Agia Fotia.

Podczas II wojny światowej  mieszkańcy wspierali ruch oporu. Uznawali okolice Kedros jako obszar umożliwiający w miarę bezpieczne schronienie. W odwecie, niemieccy okupanci zniszczyli pobliskie wsie i zamordowana kilku mieszkańców.

Innym wariantem wejścia południowego jest szlak od miejscowości Kria Vrisi 35.155165, 24.631778. Tutaj można zostawić samochód. W takim przypadku wycieczka trwa około 7 godzin. Początkowo droga pnie się zakosami i jest dobrze rozpoznawalna. W górnej partii góry sytuacja się zmienia i rozpoznanie drogi staje się bardzo kłopotliwe ale odległość do szczytu jest już stosunkowo niewielka.

Obiekty w poliżu