1480 CHRISSI ISLAND = GAIDOURONISI WYSPA LASSITHI K. KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  500 m
 • Szerokość:
  25 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek i kamienie
 • Charakt. Dna:
  piasek i kamienie
 • Udogodnienia plażowe:
  na średnim poziomie
 • Typ obiektu
  Wyspa
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  brak dojazdu
 • Dostęp
  bez większych trudności
 • Otoczenie
  zalesione
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  znakomite warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  brak warunków

Opis

1480 CHRISSI ISLAND = GAIDOURONISI WYSPA LASSITHI K. KRETA

34.876334, 25.721430

4.5G

OGÓLNIE

Wyspa Chrissi (Złota Wyspa) lub Gaidouronisi (Ośla wyspa) to jest niezamieszkana wyspa grecka około 15 km na południe od Ierapetra. Powierzchnia wyspy wynosi 6 km2. To jest prawie zupełnie płaska wyspa z kolorowymi skałami (czerwone brązowe, czarne i szare). Najwyższy punkt na wyspie ma wysokość 31 m i nazywa się Kefala ( gr. głowa). Od XIV wieku służyła jednak jako baza dla piratów z Algieru. Ok. 700 m. na wschód od Chrissi znajduje się mała wyspa Mikronisi.

Mieszkańcy Ierapetra lubia tę wyspę i nazywają go po prostu "Wyspa". Mówi się, że rok temu Gianni Agnelli, prezes Ferrari, chciał kupić wyspę, ale jest ona zbyt wielką turystyczną aby wyspa mogła dostać się w prywatne ręce.

OCHRONA

Wyspa Chrissi została uznana jako obszar ochrony przyrody i jest surowo zabronione obozowanie (nocowanie). Na wyspie rośnie chroniony wysoki las z drzewami jałowca. Należy trzymać się z dala od ostoi lasu cedrowego, który został opasany linami. Przy brzegu wyspy zalega miejscami warstwa pokruszonych na miał muszli, które tworzą różowawe zabarwienie na ogół złotego piasku. (Chrissi znaczy złoty). Zbieranie piasku i muszli jest surowo zabronione.

ZABYTKI

W zachodniej części wyspy znajduje się kaplica św. Mikołaja  zbudowana ok. 13 w 34.878876, 25.694266. W pobliżu są bizantyjskie baseny solankowe, ruiny minojskie, pozostałości rzymskich grobów i skromna latarnia morska. Jest także stary port.

Otaczające wyspę wody są płytkie, zazwyczaj spokojne.

PLAŻE

Tropikalne plaże są mocno zajęte z powodu licznych wycieczek turystycznych. Wycieczki z Ierapetra organizowane są codziennie rano i wracają po południu. Łodzie z Ierapetra płyną na Chrissi 50 min. i przybijają do portu znajdującego się w okolicy Vougiou Mati (gr Oko wołu), na południowym wybrzeżu. Jest tu tawerna, gdzie można zjeść posiłek. Mimo, że działa tu jedna z dwóch funkcjonujących tawern na wyspie, to prawie wszyscy przybyli szybko ją opuszczają ze względu na intensywny ruch stateczków przywożących gości. . Można spotkać inne nazwy w tej okolicy: Three Vagges, Fragou, Anemomites i Zaratustra.

Występujące tu zalesienie pozwala na znalezienie nieco cienia. W pobliżu jest South Beach (Vagies), gdzie można mieć relaksującą kąpiel i wynająć parasol.

W sąsiedztwie znajduje kilka plaż: Fragou Mimas 34.873018, 25.726018, South Beach of Vagies 34.874189, 25.729381, gdzie można odpocząć i wypożyczyć parasol.

Jeżeli chce się osiągnąć inną plażę niż tę do której dobija statek, to warto rozważyć najbardziej popularną plażę położoną na północnym wybrzeżu. Można dostać się tam po krótkim spacerze z portu. Droga biegnie przez wspaniały las cedrowy. Po 5 min. dociera się do głównej plaży na wyspie, zwanej Belegrina, (Golden Beach, Chrysi Ammos, Złote Piaski). Belegrina jest pełna pokruszonych muszli, woda jest krystalicznie czysta i ma jasnoniebieskie kolory. Plaża bardzo przypomina plaże na Karaibach. Jest minimalnie zorganizowana (z parasolami i stołówką), gdzie można dostać napoje. Wody są płytkie i bardzo przeźroczyste.

Dalej na zachód od Belegrina, jest kolejna plaża zwana Hatzivolakas 34.876095, 25.731436. Plaża jest spokojniejsza, a dno morskie jest kamieniste. Wody jak wszędzie na wyspie są płytkie i turkusowe. Natura tutaj dopisuje oczekiwaniom poszukiwaczy nieskażonego piękna. Otoczenie jest skaliste, jest trochę białego piasku. Przy plaży rosną ponad 200 letnie cedry.

Na zachód od Hatzivolakas archeolodzy odkryli ślady osady minojskiej, która rozkwitła z powodu handlu dibromoindygo, czerwonym barwnikiem używanym w starożytności i czasach bizantyjskich. Barwnik ten wytwarza skorupiak Brandaris gastropod Murex. Aby wyprodukować ok 1 g. tego barwnika trzeba było poświęcić 10000 małż. Stąd szaty purpurowe i fioletowe mogły zdobić tylko najbardziej utytułowanych, a sam barwnik zyskał nazwę purpury królewskiej.

W pobliżu można odwiedzić niewielką kaplicę św Mikołaja, stare saliny i latarnię morską.

Można także pójść na wschód od Belegrina. Tutaj jest plaża Kataprosopo (tj plaży Face-to-face) 34.876095, 25.731436, która położona na wprost wysepki Mikronisi. Mikronisi znajduje się na wschód od Chrissi i zapewnia schronienie tysiącom mew. Omawiana plaża jest mniej imponująca niż te na północnej stronie, ale bardziej odosobniona. Na plaży leży drobny żwir. Są tu także błękitne, krystaliczne wody. Wody są tutaj płytkie i nie przekracza 5m głębokości (aż do Mikronisi), dzięki czemu jest to doskonałe miejsce dla amatorów nurkowania.

Na południowym wschodzie jest plaża Kalafaterna i Minima.Na północnym zachodzie jest plaża Kokkini Plaka, a bardziej na południe Kentra, Keramidia, Mouzouria i Kasela. Na południowym wybrzeżu istnieje możliwość znalezienia miejsc do plażowania i kąpieli w Anemomilos, Kokina, Vlichada. Plaże wspomniane począwszy od Kalafaterna nie mają takich walorów jak opisane bardziej szczegółowo. Ich  walorem jest zapewne fakt, że jako bardziej odosobnione będą mniej zatłoczone.

WARUNKI POBYTU

Jak wspomniano na wyspie są dwie tawerny i nie ma sklepów. Zważywszy, że na wyspę przybywają setki turystów i przebywają na niej kilka godzin powstaje istotny problem zaopatrzenia w żywność i napoje. Gorąco się zaleca zabranie wszystkiego co może okazać się potrzebne podczas pobytu na wyspie. Oprócz wody i jedzenia należy zadbać o odpowiedni ubiór i buty. Konieczne jest zabrania nakrycia głowy, okularów słonecznych i środków ochrony przed słońcem. Trzeba też pamiętać, że podczas korzystania z przeprawy, zwłaszcza wieczorem można poczuć nieprzyjemny chłód, który może spowodować nieprzyjemne konsekwencje.

Na północnym wybrzeżu wyspy z plaż korzystają nudyści.

SKAMIELINY

Na wyspie odkryto wiele skamieniałości, które są datowane na 350.000 do 70.000 lat, które powstały w glebie wulkanicznej.

FAUNA

Na wyspie żyje 120 gatunków ptaków. Bywają także żółwie ale nie obserwowano aby tu składały jaja. Można zobaczyć niekiedy fokę Monachus monachus, zwierzę ponad 2 m długie i ważące ok 300 kg. Dlatego północno-wschodni cypel wyspy, miejsce gdzie bywa ta foka, nazwano Fokiospilio (Jaskinia fok)

OCHRONA WYSPY

Jak wspomniano wyspa Chrissi jest chroniona jako obszar wybitnie naturalnego piękna. Na wyspie jest największe skupisko wiecznie zielonych lasów Juniperus macrocarpa. Większość drzew przekroczyła wiek 200 lat i wysokość do 7 metrów. Niektóre drzewa mają nawet 300 lat i 10 metrów wysokości. Drzewa nie rosną zbyt gęsto. Ponieważ wyspa nie dysponuje dostępem do słodkiej wody dlatego system korzeniowy musi być odpowiednio rozwinięty. Gatunek w starożytności zajmował szczególne miejsce ponieważ stanowił znakomity budulec. Biblia wymienia ten gatunek drzewa wielokrotnie. Olbrzymie zapotrzebowanie spowodowało, że cedr niemal całkowicie zniknął z dotychczas zajmowanych obszarów. Na wyspie rośnie Colchicum Costurieri - roślina, która sama w sobie jest dość niepozorna. Wyróżnia ją jednak fakt, że to jest jedyne miejsce na ziemi gdzie można ją zobaczyć. Kwitnie wiosną więc osoby przyjeżdżające tu latem pozbawione są możliwości podziwiania jej kwiatów.

Otoczenie wyspy jest znane z tego, że w płytkich i ciepłych wodach żyje kilkadziesiąt gatunków skorupiaków, niektóre z nich osiągają 10 cm.

Wyspa jest chroniona zgodnie z zasadami Natura 2000. Nie wolno zbierać muszli, skamielin, starożytnych artefaktów lub roślin. Należy trzymać się z dala od lasu cedrowego. Nie wolno, zbierać piasku i muszli. Nie jest dopuszczalne biwakowanie i nocowania pod namiotem. Nie wolno palić ognisk. Nie jest pewne jak zareagują strażnicy w przypadku próby rozpalenia grilla na węgiel drzewny. W każdym przypadku trzeba zadbać o to aby miejsce z grillem było możliwie jak najbardziej odległe od drzew i innych zarośli. Trzeba pamiętać, że temperatura powietrza w cieniu może sięgnąć 40 st. C, a wtedy płomień przenosi się niezwykle łatwo. Należy korzystać z wyznaczonych ścieżek z których wiele jest wyłożonych drewnianymi chodnikami. Ułatwia to spacery zwłaszcza gdy piasek jest rozgrzany do temperatur dających znać nawet korzystającym z solidnego obuwia. Jest 10 km tras, po których można się poruszać. Campingowanie nie jest dozwolone.

DOSTĘP DO WYSPY

Do Chrissi można popłynąć małym statkiem (łodzią wycieczkową) z Ierapetra lub Myrtos. Wycieczki są organizowane od połowy maja do końca października. Łodzie wycieczkowe odpływają rano i wracają ok. godz. 16.00. Podróż trwa ok. 50 min. zwykłym statkiem zaś wodolotem ok 25 min. Rejsy mogą być odwołane w przypadku wiatru o sile przekraczającej 6 st. Beauforta. Po pięciu godzinach następuje powrót.

500x25

800x15

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

 

Obiekty w poliżu