1479 VAI PALMGROVE k PSILI AMMOS FINIKODASSOS LASSITHI SITIA KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  300 m
 • Szerokość:
  20 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek i kamienie
 • Charakt. Dna:
  piasek i kamienie
 • Udogodnienia plażowe:
  na średnim poziomie
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  malownicza mała zatoka
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  dobre warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

1479 VAI PALMGROVE = FINIKODASSOS k. PSILI AMMOS SITIA LASSITHI KRETA

35.254242, 26.264929

Plaża Vai znajduje się 94km na wschód od Agios Nikolaos i 24km na wschód od Sitia, na wschodnim wybrzeżu Krety. Jest to najbardziej znana plaża we wschodniej części Krety, a jej główną cechą jest duży gaj palmowy z kreteńskimi palmami daktylowymi (Phoenix theophrasti). Plaża zyskała swoją nazwę od słowa Vagia czyli palma i przypomina plaże karaibskie Plaża jest bez wątpienia najbardziej fotografowaną ze wszystkich kreteńskich plaż. Palmy rosną od 2000 lat. Można się doliczyć 5000 drzew. Istnieją mniejsze kolonie tych drzew w innych częściach Krety oraz w południowo-zachodniej Turcji. Według legendy, drzewa urosły w wyniku pobytu na wyspie saraceńskich piratów. Jak wspomniano palmy rosną tu od 2000 lat, a piraci działali tu znacznie później. Dlatego hipoteza ta uległa zmianie i Saraceni zostali zastąpieni przez Fenicjan, którzy władali wybrzeżami Morza Śródziemnego 20 wieków temu.

HISTORIA

Las ten został po raz pierwszy wspomniany w okresie klasycystycznym. Vai została odkryta przez hipisów w późnych latach 70-tych po filmowej reklamie czekolady Bounty, która tutaj została nakręcona. W reklamie z palm spadały kokosy, w rzeczywistości tutejsze palmy rodzą daktyle. W 1980 roku, kiedy ruch hippisów wygasł, Vai została zaatakowana przez setki turystów i szybko zamieniła się w zaśmiecony dziki camping. Palm Grove w celu ochrony zostało odgrodzone i ogłoszone obszarem chronionym. Dlatego plaża jest otwarta dla publiczności tylko w ciągu dnia. Zabroniono biwakowania.

WSTĘP

Wejście na plażę jest płatne. Plaża jest dostępna od 7.00 do 21.00. Poza sezonem wakacyjnym plaża jest niedostępna.

PLAŻA

Plaża ma białawy lub złoty piasek (w północnej części ze żwirem i kamykami) i płytkie turkusowe wody. Warunki zachęcają do nurkowania i polowań podwodnych. W kilku miejscach, są śliskie gładkie skały, wejście do wody może być nieco utrudnione. Na przeciw plaży jest kilka małych wysepek Peristerovrachoi, które upiększają krajobraz i chronią od wiatrów. Istnieje możliwość schronienia się przed słońcem pod palmami. Plaża została wyróżniona Błękitną flagą. Przy plaży wybijają źródła dobrej, słodkiej wody. Małym strumień zasila dolinę zapewniając dobre warunki licznym oleandrom.

Nieco dalej od brzegu występują wysokie wydmy, na których można zauważyć rzadkie rośliny z niezwykłymi kwiatami (głównie wiosną).

Plaża jest chroniona przez ratowników. Jest przyjazna dla nudystów. Najbliższe pokoje do wynajęcia znajdują się poza obszarem chronionym (15-25 min spacer).

Wszystkie te zalety powodują, że plaża jest mocno zatłoczona w okresie wakacyjnym. Mniej obciążone są pobliskie plaże Itanos i Kouremnos. Warto więc spróbować przyjechać na plażę Vai na przełomie września i października, wtedy plaża będzie pusta, wody dostatecznie ciepłe, a usługi nadal dostępne.

UDOGODNIENIA

Parasole i leżaki, prysznice, parking, kawiarnia, snack bar, bar na plaży, restauracja. Istnieje możliwość korzystania ze sportów wodnych (narty wodne, banan), windsurfingu, nurkowania i polowania podwodnego (dobre warunki).

Topless i nudyzm jest tolerowany na południowym końcu plaży.

Na południowym końcu plaży znajduje się restauracja / kawiarnia i bar na plaży.

CENY

Wielka popularność plaży powoduje. że ceny są tu wyższe od przeciętnych. Cały region jest własnością potężnego Toplou Monastery, która jest największym właścicielem ziemskim w wschodniej Krecie. Sytuacja monopolisty ułatwia podnoszenie cen. 15-wieczny klasztor zbudowany jest jak forteca, a gospodarze dysponują wielką kolekcję bizantyjskich ikon. Wydaje się, ze dysponują daleko idącymi uprawnieniami, bo mimo ochrony plaży pozwolili wybudować m.inn. przy niej tawernę.

WYCIECZKI

Najlepszy okres na wizytę w Vai jeśli celem jest zwiedzenie okolicy jest wiosna i jesień. Latem jest zbyt gorąco na spacery. Ale jeśli już trzeba wybrać się na wycieczkę w lecie trzeba ją skończyć przed 11.00 rano, lub zacząć po 5.00 po południu.

Idąc w kierunku północnym wzdłuż plaży można znaleźć kilka mniejszych plaż, mniej zatłoczonych, ale równie pięknych.

Jeśli ma się ochotę na dłuższe wypady, można jechać 2 kilometry na północ do archeologicznego Itanos, gdzie są ruiny starożytnego miasta zatopione w morzu.

Można też zwiedzić wysepkę Elassa, w odległości 5 km morskich od Vai. Konieczne jest wtedy dysponowanie odpowiednim sprzętem pływającym.

Warto wybrać się na wzgórze ponad południowym krańcem plaży, skąd można objąć wzrokiem całą plażę i zrobić cudowne zdjęcia.

5 minut na północ od Vai przed Itanos jest piękna, piaszczysta plaża 35.259719, 26.265320. Inną opcją jest cudowna plaża Psili Ammos na południu 35.195525, 26.275475.

W miejscowości Palekastro 6 km od plaży, znajduje się wiele kawiarni serwujących lokalne potrawy. W miejscowości jest Muzeum folkloru.

STANOWISKO ARCHEOLOGICZNE

Stanowisko archeologiczne Rousolakos-Palekastro intryguje archeologów od lat. Znajduje się ono 150 m od Hiona Beach 35.195525, 26.275475. Położenie, a zwłaszcza dobre warunki uprawy roli powodowały że w starożytności w miejscu tym rozwinęło się miasto lub pałac. Fundamenty kamienne domów są dobrze widoczne, a kilka domów zachowało ściany do wysokości dwóch metrów. Widnieją na nich i freski. Spacerując wśród ruin widać wyraźne kontury szerokich ulic i kilka głębokich studni. Jest to również jedno z najlepiej opisanych stanowisk na tablicach rozmieszczonych w różnych miejscach rozległej ekspozycji. Jednym z najciekawszych znalezisk w Palekastro jest Kouros - młodzieńcza postać mężczyzny, rzeźbiona w kości słoniowej i platerowana złotem. Rzeźba świadczy o niezwykłym talencie twórcy zdolnego do przedstawienia realnych szczegółów. Jej rozbite i nadpalone fragmenty leżały w jednym z budynków, który interpretowany jest jako sanktuarium miasta. Rzeźba została wykonana w okresie archaicznym. Postać o wysokości ok 50 cm składa się z fragmentów wykonanych ze szlachetnych materiałów (kryształ górski, złoto, kość słoniowa). Sposób przedstawienia wskazywałby na import z Egiptu. Kouros jest eksponowany obecnie w Muzeum Archeologicznym w Sitia.

STAROŻYTNA ITANOS

Starożytna Itanos była dużym portem. Rozkwitała w okresie klasycznym, jak widać z pozostałości wystawnych budynków, świątyń (Asklepios, Fortune, Athena) i srebrnych monet, stanowiących prawdziwe dzieła sztuki. Ważne są również inskrypcje znalezione w Itanos. Szczególnie w czasach hellenistycznych, starożytny Itanos był zaangażowany w spory z sąsiednimi miastami: Praisos i Ierapytna. Z pomocą Ptolemeuszy w Egipcie spory udało się pokojowo zażegnać. Także w czasach rzymskich Itanos posiadała znaczącą pozycję. Świadczą o tym monety z kreteńskich mennic. Miasto kwitło aż do wczesnego okresu bizantyjskiego, o czym świadczą szczątki dużych i bogatych kościołów.

Itanos odkrył archeolog Halbherr. Badania nadal dziś są prowadzone są przez Instytut Badań Morza Śródziemnego. W wyniku prowadzonych prac uzyskano wiele inskrypcji, monet, wyrobów garncarskich, złote kolczyki itp.

Według tradycji historycznej Itanos było wielokrotnie atakowane do 17 w., co spowodowało, że mieszkańcy założyli nowe miasto Sitanos w bezpieczniejszym miejscu.

FAUNA

Wiele ptaków wędrownych zatrzymuje się w regionie w trakcie podróży do i z Afryki. Taki stan zawdzięcza się dostępowi do świeżej wody w stawie i wpływającym do niego strumieniom. Tutejsze lasy są miejscem gniazdowania rozmaitych ptaków i zwierząt, takich jak nieśmiała kreteńska marten (kuna) i stoat (gronostaj). Do niedawna zwierzęta były zagrożone wyginięciem ale po wprowadzeniu zakazu polowań ich liczba wyraźnie wzrasta.

FAUNA

Wiele ptaków wędrownych zatrzymuje się w regionie w trakcie podróży do i z Afryki. Taki stan zawdzięcza się dostępowi do świeżej wody w stawie i wpływającym do niego strumieniom. Tutejsze lasy są miejscem gniazdowania lokalnych ptaków i zwierząt, takich jak nieśmiała kreteńska marten (kuna) i stoat (gronostaj). Do niedawna zwierzęta były zagrożone wyginięciem ale po wprowadzeniu zakazu polowań ich liczba wyraźnie wzrasta.

KOSZTY

Jedyną wadą jest to, że Vai jest dość kosztowne. Ceny za parking, parasole i stołówki są wyjątkowo wysokie. Ponadto, tawerna jest nielegalnie zbudowana, ale niestety w warunkach greckich jej właściciel jest "nie do ruszenia. To potwierdza powiedzenie, że kapłani rządzą Grecją. Mimo to Vai jest jedną z plaż, które powinny być w pierwszej kolejności odwiedzone na Krecie.

DOJAZD

Jadąc przez Sitia, należy kierować się w stronę Moni Toplou (Klasztor Toplou) i jechać dalej 8 km dość dobrą drogą. Można dojechać tu kamperem ale pozostanie na noc nie jest dopuszczalne. Parking jest bezpłatny jeśli zostawi się samochód dostatecznie daleko od wejścia na plażę. W takim przypadku do plaży czekać będzie dojście ok. 10 min.

Utrzymuje się komunikację autobusową z Sitia kilka razy dziennie. Wiele biur turystycznych organizuje wycieczki całodniowe.

WSTĘP

Wejście na plażę jest płatne. Plaża jest dostępna od 7.00 do 21.00. Poza sezonem wakacyjnym plaża jest niedostępna.

300x20

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

Language version of the site in preparation

Sprachversion der Site in Vorbereitung

 

Obiekty w poliżu