1472 WĄWÓZ KURTALIOTIKO = GORGE OF KOURTALIOTIS RETHYMNON KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  4000 m
 • Szerokość:
  10 m
 • Udogodnienia plażowe:
  na średnim poziomie
 • Typ obiektu
  Wąwóz
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  całkowity
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  trudny
 • Otoczenie
  wysokie strome klify
 • Przestrzeń
  całkowicie osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  młodych
 • Nurkowanie
  nieciekawe warunki
 • Kiteserfing
  brak
 • Inne sport wodne
  brak warunków

Opis

1472 WĄWÓZ KURTALIOTIKO = GORGE OF KOURTALIOTIS RETHYMNON KRETA

35.203853, 24.468607

Wąwóz Kurtaliotiko, zwany także Szpara Kourtaliotis, znajduje się na południu Krety 22 km na południe od m. Rethymnon. Nazwa Kourtaliotiko zawdzięcza dźwiękom, które się tworzą, gdy wieje silny wiatr. Odgłos odbić dźwięków przypomina dźwięk kourtalis (kastanietów).

Wąwóz jest dostępny dla chcących przejść ciekawą trasę miejscami wypełnioną dość intensywnie płynącą wodą umożliwiającą chłodną kąpiel. Są tu miejsca gdzie woda nie tylko płynie korytem ale także ścieka z pionowych skał tworząc swego rodzaju wodospady i prysznice. Cała trasa jest dość długa (3 km) i wymaga poświęcenia nie mniej niż 4 godzin. Jest to jeden z najpiękniejszych wąwozów na Krecie. Wspaniałe skały pionowe znajdują się po obu stronach wąwozu. Wysokość pionowych ścian sięga 300 m. w kilku miejscach. Szerokość wąwozu w niektórych miejscach jest tak mała, że trudno się zmieścić między ścianami. Różnica poziomów wynosi blisko 200 m. Można przejść wybrany fragment trasy ponieważ wzdłuż kanionu biegną drogi, które na w niektórych odcinkach zbliżają się do kanionu umożliwiając dotarcie do jego dna. Kanion ukształtowała rzeka a ponieważ skały są wapienne utworzyła niezwykle urozmaiconą rzeźbę tworząc liczne oczka wodne. Przewaga z nich jest dość płytka ale trafiają się miejsca w których konieczne jest przepłynięcie niewielkich odcinków. Ponieważ nurt jest dość intensywny dlatego odcinki wypełnione wodą lepiej pokonuje się z prądem. Trzeba zauważyć, że poziom wody jest zależny od pory roku i w okresie letnim może być bardzo mało wody zaś w pozostałym okresie woda może być bardzo wartka, głęboka i niebezpieczna. Trzeba także stwierdzić, że wapienne skały mogą się oderwać od zboczy i spowodować zmianę warunków spływu wody w najlepszym przypadku, nie wspominając o groźbie utraty zdrowia itp.

PRZEBIEG WĄWOZU

Wąwóz zaczyna się w m. Koxare i biegnie pomiędzy górami Kouroupa (984 m) i Xiro Oros, czyli Sucha Góra (904m). Wąwóz kończy się jeziorem i plażą Preveli.

Najczęściej do wąwozu schodzi się z dobrej drogi Koxare - Asomatos, przy kościele św. Mikołaja (Agios Niolaos). W pobliżu kościoła tryskają źródła zasilające rzekę w kanionie. Legenda głosi, że św. Mikołaj (Agios Nikolaos o Kourtaliotis) w tym miejscu siedem razy uderzył swoją pasterską laską w suche ściany wąwozu w wyniku czego trysnęło siedem źródeł.

Inna wersja podaje, że święty chciał zamieszkać z uczniami w okresie suszy. Dotknął dłonią skałę i w pięciu punktach pod palcami pojawiły się źródła. Powyżej źródeł znajduje się często odwiedzane kaplica, do której można dotrzeć z drogi przez wąwóz i kamienne schody.

Druga mniejsza kaplica poświęcona jest Agios Georgios. Kaplica jest ozdobiona freskami Świętej Trójcy, gdzie Duch Święty przedstawiony jest w postaci gołębia wylatującego z ust BogaOjca, co jest unikalne w całej Grecji.

Rzeka tworzy poniżej źródeł mały staw, który zasila 40 m. wodospad. Stamtąd płynie do niewielkiej betonowej zapory by kierować się spokojnie w kierunku południowym. Przy strumieniu rosną platany i inne drzewa zapewniające przyjemny cień. Dalej strumień zmierza do miejsca w którym są pozostałości tłoczni oleju należącej niegdyś do klasztoru Preveli. Charakter rzeki zmieniła się w międzyczasie staje się niedostępna z powodu gęstych zarośli.

Dalej jest Old Bridge lub Big Bridge który został zbudowany w latach 1850-1852 podczas panowania tureckiego. Jest to jeden z większych kamiennych mostów Krety. W 1970 r. zbudowano obok mostu betonową tamę, która umożliwia przejazd samochodów. Podczas spływu wód w zimie tama jest całkowicie zalewana. Blisko mostu znajduje się Tawerna Gefyra. Kontynuując jazdę od tawerny można dotrzeć do plaży Drimiskiano po 5,5 km trudnej i krętej drogi.

Około 500 m. na południe od mostu znajdują się na zachodnim brzegu rzeki ruiny Dolnego klasztoru Preveli, (Kato Moni Preveli = Mega Potamou). Kościół w klasztorze jest dedykowany Janowi Chrzcicielowi (Agios Ioannis Prodromos). Na dzwonie znajduje się data 1594. Klasztor został opuszczony w 19 wieku. Naprzeciwko budynku łączy się rzeka z Bourtzoukos = Kissamos. Za dopływem po obu stronach rzeki rosną duże cyprysy, dęby, drzewa chleba świętojańskiego i drzewa oliwne. Koryto jest następnie skaliste z kaskadami. Dalsza droga wąwozem jest trudna do przejścia ponieważ blokują ją duże głazy, tworząc małe baseny wodne. Po przejściu wąskim gardłem w odległości ok. jednego kilometra od ujścia, ściany wąwozu trochę się otwierają, zalewając brzegi z bogatą roślinnośćią (oleander i lentisk, eukaliptus i pierwszych palm), które tworzą mały las. Brzeg jest dostępny dla pieszych od 500 m. od ujścia. Ostanie 400 m. rzeka tworzy jezioro Preveli (Limni Preveli) o powierzchni ok. 15.000 metrów kwadratowych. Brzegi są pokryte trzciną, kwiecistymi oleandrami i palmowym lasem aż do ujścia. Między drzewami wschodniego brzegu jest strumień tuż przed plaży, i mała kaplica Agios Savvas z 14 lub 15 w.

Tuż przy plaży obok palm rośnie tamaryszek zapewniając sporo cienia, gdzie oferowane są leżaki.

Cały kanion jest nadal własnością mnichów z klasztoru Preveli.

Łodzie wycieczkowe z Plakias przywożą dziennych turystów na plażę Preveli, więc jest ona w sezonie zawsze bardzo zajęta. Oprócz plaży Preveli, istnieją dwie inne plaże dostępne od lądu. Jedna z nich to Drimiskiano druga Ammoudi.

FLORA I FAUNA

Nietypowe warunki w wąwozie wykorzystują rozmaite gatunki roślin i zwierząt. Z powodzeniem egzystuje tu wiele rodzajów zwierząt. Gęsta roślinność i wysokie strome klify po obu stronach, są charakterystyczne dla tego środowiska.

Skaliste zbocza wąwozu są pełne dziur i jaskiń. Pozwalają one na gniazdowanie wielu rodzajów ptaków zwłaszcza drapieżnych. Do najbardziej zagrożonych należy sęp, który tu występuje zanikając na całych Bałkanach. Oprócz sępa żyją tu inne gatunki ptaków drapieżnych: myszołowy, orzeł przedni (golden eagle) i orzeł południowy, orłosęp (lammergeier).

W wąwozie żyją żółwie wodne (Mauremys caspica) i węże (Elaphe situla).

Rosną tu palmy Theophrastus (Phoenix theophrastii), które stanowią drugie co do powierzchni skupisko tych drzew na Krecie. Zboczach pokryte są roślinnością typową dla takich  warunków, podczas gdy u ujścia rzeki znajdują się wydmy i rośnie tu Posidonia (Posidonia oceanica). Są to jedne z najbardziej chronionych roślin nadmorskich.

UJŚCIE

Od połączenia z Frati Gorge rzeka nazywana jest chętnie Big River i wpływa do morza na plaży Preveli..

DOSTĘP

• autobusem (linia Rethymnon / Preveli) (w sezonie turystycznym) lub Rethymnon / Plakias

• łodzią od Agia Galini i Plakias.

Wysokości: Piso Moni Preveli 175 m; Parking Palm Beach 120 m; Old Bridge 57 m;

TRASY

- Klasztor Moni Preveli Piso - wąskiej części wąwozu  4 km (4 godziny);

- Palaia Gefira Old Bridge - Klasztor Moni Preveli Piso = 4 km (4 godziny);

- Plaża preveli - wąską częścią = 2 km (1 godzina 30 minut).

Odkrycia w latach 2008-2009 do Preveli i na południowym wybrzeżu wykazują obecność hominidów przez co najmniej 130 000 lat potwierdzający najstarsze ślady ich pobytu.

Obiekty w poliżu