1469 PLAKIAS = GIALIA RETHYMNO KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  1400 m
 • Szerokość:
  40 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek
 • Charakt. Dna:
  piasek
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  długi - męczący
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  rodzin z dziećmi
 • Nurkowanie
  nieciekawe warunki
 • Kiteserfing
  dobre warunki
 • Inne sport wodne
  dobre warunki

Opis

1469 PLAKIAS = GIALIA RETHYMNO KRETA

35.186448, 24.398675

Piękna i duża plaża w zatoce Plakias, otoczona stromymi wzgórzami w odległości 35 km od Rethymno.

W sąsiedztwie plaży, po zachodniej stronie jest port. Jest też marina dla dużych jachtów. W pobliżu portu plaża jest przeważnie żwirowa, ale dalej na wschód plaża staje się lepsza, piaszczysta i mniej zatłoczona. Główna plaża leży między Cape Mouri, (wschodnia część plaży zwana Paligremnos = Gonates = Knees = Kolana do  miejscowości Plakias.

Wody są czyste, przeciętnej głębokości, uznawane za chłodne co jest spowodowane ujściem rzeki Kotsifos. Plaża jest oznaczona Błękitną Flagą. Plaża jest zorganizowana (parasole i leżaki, prysznice, ratownik, szatnie, boisko do siatkówki). Istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych. Jest także centrum nurkowania. Plaża jest przyjazna dla rodzin. Niestety w dni wietrzne pobyt na plaży może być mniej przyjemny. Natomiast w takie dni plaża przyciąga licznych windserferów. Przy plaży rośnie tamaryszek

Plaża stała się dość popularna w ostatnich latach (dużo turystów). W 1970 w miejscowości było 10 budynków. Dziś przy plaży jest wiele hoteli i innych zabudowań. Zlokalizowano wiele restauracji z ładnymi tarasami z widokiem na morze. Mimo rozbudowy Plakias zachowało sporo prywatności i spokoju. Nie ma tu nocnych klubów i dyskotek.

Około 100 m od plaży jest zorganizowany kemping.

Starsza część Plakias może się bardziej podobać. Nowa jest trochę zbyt elegancka. W Plakias można znaleźć wszelkiego rodzaju zaopatrzenie i usługi (lekarz, apteka). Można wynająć samochód, motocykl lub rower. Istnieje sporo sklepów, kilka supermarketów i mnóstwo tawern do wyboru. Są bankomaty i poczta.

Na krańcach wschodnich występują wysokie, pionowe klify z jaskiniami wykonanymi przez Wermacht w czasie II wojny światowej. Miejsce nazywa się Gonates (tj. kolana), ponieważ zgodnie z tradycją, epicki bohater Digenis klęczał tam, aby pić wodę ze źródła.

W Paligremnos obserwuje się dziwne zjawisko przy każdej pełni księżyca, w okresie od września do stycznia. Światło księżyca odbija się jak w lustrze w tutejszych klifach. Zafascynowane tym efektem duże kalmary zbliżają się do plaży, a miejscowi zbierają je wyposażeni w duże kije.

Na wschodnim krańcu, plaża jest odcięta przez wysoką i gładką ścianę wapienia. Za nią plaża jest dyskretnie wykorzystywana przez nudystów.

WYCIECZKI

Z portu organizowane są wycieczki statkiem. Wzdłuż plaży biegnieę droga, która jest idealnym miejscem na spacery i rowerowe wycieczki.

Wąwóz Kotsyfos (kos) jest dostępny samochodem i pieszo, ale imponujący Kourtaliotkos na zachodzie można przejść tylko pieszo. Ten ostatni, według miejscowej tradycji, otrzymuje swoją nazwę (grzechotanie) od dźwięku słyszanego o północy kiedy wiatr przeciska się przez jego wąskie szczeliny. W wąwozie jest kościół poświęcony Agios Nikolaos.

Warto odwiedzić Moni Preveli religijnych pomnik bogatej i wspaniałej przeszłości.

Dla tych, którzy lubią spacery lub kolarstwo obszar daje duże możliwości. Proponuje się 3-godzinną wędrówkę z plaży Plakias do miejscowości Selia. Po drodze są piękne widoki na , libijskie morze. Warto wybrać drogę powrotną przez plażę Souda skąd droga prowadzi w niewielkiej odległości od brzegu morza.

Druga wycieczka z plaży Plakias kieruje do Myrthio, wgłąb wyspy. Można zwiedzić kościół Przemienienia Zbawiciela.

Nazwa miejscowości pochodzi z zioła mirtu ( Myrtia), uprawianego w okolicy. Pierwsze historyczne wzminki o tym miejscu sięgają 10 w., kiedy to cesarz bizantyjski Nicefor II Fokas (961 AD) budowanej drogi i mosty, aby połączyć miejscowość z Sellia. Miejscowość zachowała naturalne piękno tradycyjnej architektury. Położenie apewnia panoramiczny widok na zatokę Plakias. Dalej na północ przecina się wąwóz Kotsyfos by kierując się na wschód, dojść do Selia. Po 3,5 km w lewo polna droga prowadzi do ruin starego klasztoru. Stąd można zejść do plaży Souda i wrócić do Plakias.

Warto odwiedzić niezbyt odległą plażę Skinos, Souda.

W kierunku wschodnim znajduje się bardzo ciekawa plaża Peiratiko Fiord = Phoinikas (Palms) (fiord piratów).

 

DOJAZD: dobrymi drogami. Istnieje komunikacja autobusowa z Rethymno. Przy plaży wiele miejsc parkingowych.

Jadąc samochodem należy wybrać drogę wojewódzką Melampon- Agias Galinis a następnie zjechać w m. 35.230812, 24.473854 i kierować się przez Koxare i Lefkogia. Drogi są dobrze oznakowane.

1400x40

Obiekty w poliżu