1466 BALOS = BALLOS LAGUNA CHANIA KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  400 m
 • Szerokość:
  200 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek
 • Charakt. Dna:
  piasek
 • Udogodnienia plażowe:
  na niskim poziomie
 • Obciązenie
  skrajnie duże
 • Cień
  brak
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  skrajnie trudny
 • Dostęp
  trudny
 • Otoczenie
  malownicza mała zatoka
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  dobre warunki
 • Kiteserfing
  brak
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

1466 BALOS = BALLOS LAGUNA CHANIA KRETA

35.583658, 23.589174

Słynna laguna Balos znajduje się około 56 km na północny zachód od Chanii. Laguna znajduje się pomiędzy Przylądkiem Cape Gramvousa (Vouxa/trypti) i małym półwyspem Cape Tigani (Patelna). Balos za swe unikalne piękno jest z pewnością najczęściej fotografowaną plażą na Krecie. Powszechnie uważa się plażę Balos jako najpiękniejszą.

OGÓLNIE

Laguna jest chętnie odwiedzana przez zwykłych turystów i koronowane głowy.

Balos słynie z turkusowych wód, dzikiej przyrody i pięknej egzotycznej scenerii. Latem Balos jest odwiedzana przez tysiące ludzi przybywających tutaj promami z portu Kissamos. To powoduje, że plaża w szczycie sezonu jest zatłoczona. Jeżeli już koniecznie chce się zobaczyć tę plażę to trzeba przybyć tutaj wcześnie rano. Pobyt w takim miejscu pozostanie w pamięci na zawsze.

PLAŻA

Plaża Balos ma biały piasek nieco zabarwiony na różowo co wynika z dużej ilości drobnych części muszli żyjących tu skorupiaków. Wody są intensywne niebieskie lub turkusowe. Morze jest bardzo płytkie i ciepłe, idealne dla małych dzieci. Dno jest piaszczyste. Dalej od brzegu wody stają się głębsze. W tych miejscach są idealne do nurkowania. Plaża jest dobrze chroniona od wiatrów wyspą Gramvousa.

NATURA 2000

Obszar laguny zajmowany jest przez rzadkie gatunkami flory i fauny, chronione w ramach programu Natura 2000. Żyją tu sokoły Eleonora, kormorany gniazdujące w jaskiniach. Ponadto obszar ten jest schronieniem dla żółwia morskiego Caretta caretta. Pomimo ochrony istnieją tu skromne kawiarnie. Przy nich w ostatnich latach pojawiły się liczne parasole.

WADY

Zasadniczą wadą jest niezwykła popularność laguny. Wadą jest także miejscami błotniste dno, płytkie i ciepłe wody. To sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, które czasami powodują nieprzyjemny zapach. Czasami prądy morskie nanoszą śmieci.

DOSTĘP

Do Balos można dostać się na trzy sposoby.

Pierwszym i najprostszym sposobem jest wykupienie wycieczki promem rano z Kissamos (około 25 do 30 euro). Z promu będzie można zobaczyć dzikie brzegi Gramvousa oraz ślady wskazujące na podniesienie terenu o 6 do 9m po silnym trzęsieniu ziemi w 365 ne. Może się okazać, że podróż odbywać się będzie w towarzystwie delfinów. Ponadto prom zazwyczaj zatrzymuje się na kąpiel przy egzotycznej plaży Imeri Gramvousa na wysepce, gdzie można zobaczyć ruiny starej weneckiej fortecy i rozbity statek.

Jeśli nie chce się płynąć łodzią i mając do dyspozycji samochód (4x4) lub motocykl można dojechać bardzo złą, polną drogą z Kaliviani i wzdłuż Cape Gramvousa. Po 10 km droga doprowadzi do parkingu ponad laguną o ile parking nie będzie kompletnie zajęty. Z parkingu do plaży jest zejście wygodnymi schodami (15 min). Panoramiczny widok Balos i wyspy Gramvousa Imeri zapiera dech w piersiach. Uwaga! w przypadku zajętości parkingu samochody zatrzymują się na poboczu drogi często daleko od parkingu. W takim przypadku piesze dojście już nie jest takie łatwe i może trwać ponad pół godziny.

Jednak najbardziej ekscytującym sposobem dostępu do Balos jest 3 godzinny trekking z Kaliviani, poprzez surowy krajobraz Gramvousa. Półwysep porasta tymianek, oregano i dzikie kwiaty. Nie należy zapomnieć o kapeluszu i zapasie wody. Jeśli idzie się do Balos, można odwiedzić niewielką kaplicę Saint George (Tigani). Na Tigani, można również odwiedzić dużą jaskinię, gdzie wiele kobiet i dzieci zabili Turcy podczas masakry w 1825 r. Jest znak pamiątkowy w miejscu, gdzie znaleziono kości ofiar. Ponadto, na północ od Balos, na Cape Korykon znajdują się pozostałości rzymskiego małego miasteczka Agnio ze świątynią Apollina 35.597127, 23.603222. Dziś znajduje się malownicza kaplica Agios Sostis.

WYCIECZKI

W sezonie letnim organizuje się codziennie wycieczki morskie z Kasteli Kisamou na Balos, (najczęściej z 2-godzinnym przystankiem na Imeri = Tame = Potulnej Gramvousa i 3 godzinnym pobytem na Balos. Wyspa Agria = Wild = Dzika Gramvousa jest 3 km na północ od Imeri.

FALSARNA

W południowej części Cape Gramvousa, po zachodniej stronie, jest znakomita plaża Falasarna 35.492328, 23.579819.

ZABYTKI

Na północ od Balos, na przylądku Korykon, znajdują się ruiny rzymskiego miasta Agnion, ze świątynią boga Apolla.

opracował

Krzysztof Krasiński

mail

krasin111@wp.pl

http://greckirelaks.pl/

 

Obiekty w poliżu