1450 ANCIENT APTERA CHANIA KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na średnim poziomie
 • Typ obiektu
  Kompleks archeologiczny
 • Obciązenie
  średnie
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  wysokie wzgórza
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

1450 ANCIENT APTERA CHANIA KRETA

35.462762, 24.140964

Ancient Aptera (Apteria, Apterea lub Aptaria) znajduje się około 15 km od miasta Chania i wznosi się nad Zatoką Souda. Miasto w okresie minojskim było jednym z najważniejszych państw-miast Krety. Zbudowano je na płaskowyżu na wysokości 200m. Jest ono wymienione jako (A-pa-ta-wa) na tabliczkach z pismem linearnym B datowanych na 14-13 w. pne.

HISTORIA

Jego historia rozpoczyna się w okresie minojskim (3500 - 1070 pne.). Najlepiej zachowały się budynki z okresu geometrycznego (1000- 685 pne.), hellenistycznego (323- 67 pne) i panowania Rzymian ( 67 pne - 324 ne.).

FUNKCJONOWANIE

Aptera miała porty Marathi i Kalives leżące w zatoce stanowiącej nakwiększy naturalny port w tej części Morza Śródziemnego. One czyniły z Aptera jeden z najważniejszych ośrodków handlowych na Krecie. Szacuje się że w mieście żyło 20 tys ludzi. Tylko niewielka część była wolna pozostali to niewolnicy. Wolni obywatele zajmowali się głównie kupiectwem lub piractwem. Z takiej działalności rosły wielkie fortuny i znaczenie. Aptera był jednym z niewielu miast, które miały znaczącą sieć handlową. Obejmowała ona najważniejsze śródziemnomorskie porty. Aptera według Strabona miała port Cisamos.

Jednym z największych znalezisk były fragmenty traktatu zawartego pomiędzy Aptera i Kydonia. Znalezione dwa fragmenty oryginalnie stanowiły górną część steli z porowatego wapienia znalezione w ruinach Aptera. Napisy są mocno starte i z trudem rozpoznawalne. Te fragmenty nie zawierają zbyt wiele treści. Ale połączone z innymi znalezionymi podobnymi traktatami stanowią dość szeroką możliwość interpretacji czasów w których rywalizowały ze sobą poszczególne miasta na Krecie zabiegając o poparcie państw Sparty, Aten i innych. Obecnie znalezione fragmenty traktatu znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Chania.

http://archiv.ub.uni-heidelberg.de/propylaeumdok/99/1/Chaniotis_vier_kretische_Staatsvertraege_1991.pdf

WOJNY

Mieszkańcy Aptera niechętnie prowadzili wojny. Jeśli już było trzeba to starali się wykorzystać obcych, zaciężnych wojowników wykorzystując swoją potęgę ekonomiczną. W trzecim w. pne. Aptera była w stanie wojny z Kydonia, znacznym starożytnym miastem w północno-zachodniej Krecie. Nie pomogły  zaciężne wojska. Pod koniec 3 w. pne. Aptera zawarła traktat pokojowy z Kydonia. W dużej części greckiego okresu archaicznego Aptera była pod kontrolą Kydonia. W 220 r pne. oba miasta dołączyły do sojuszu Oreia.

Kreta zawsze stanowiła poważny problem dla bezpieczeństwa żeglugi. Dlatego w 69 r. pne. Marcus Antonius Creticus, ojciec słynnego Marka Antoniusza, wysłał przedstawiciela na Kretę w sprawie uregulowania zagadnień bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Śródziemnym. Kreteńczycy nie podjęli negocjacji i zaczęła się wojna. Widząc brak perspektywy zwycięstwa Kreteńczycy zaproponowali poddanie. Pompejusz przyjął kapitulację. I tak Kreta stała się się prowincją Rzymu.

BUDOWLE:

Miasto zostało otoczone murami, z których duża część (4 km) przetrwała do dziś. Mury były solidnej konstrukcji (podstawa ok 3 m). W Aptera znajdują się ruiny sanktuarium 5-4 w. pne, ogromne, sklepione, imponujące rzymskie trójsekcyjne cysterny. W częściowo odsłoniętym teatrze można zobaczyć rzeźbione detale. Odkopano małe sanktuarium, najprawdopodobniej poświęcone bogini Demeter. Zostały znalezione posągi, epigrafy, filary epitafium, ceramiki, naczynia, rzeźby, figurki, które dziś znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Chanii. Znalezione w mieście monety dają dowody autonomii miasta. Można zobaczyć przy pozostałościach małego teatru, fundamenty domów, rzeźbione grobowce z okresu rzymskiego. Również zostały znalezione wyróżniające się pięknem i delikatnością kolorowe obrazy przedstawiające Apollo i Artemis.

W pobiżu znajduje się twierdza Palaíokastron i twierdza Itzedin (patrz odrębne zakładki).

W centrum starożytnego miasta, powstał znacznie później, klasztor św. Jana Teologa. Klasztor funkcjonował do połowy 1960 roku.

SCHYŁEK

Miasto zostało zniszczone przez piratów w 823 r. ne. i trzęsienie ziemi w r. 700 r. ne.

LEGENDA

Według legendy, starożytne miasto Aptera, co oznacza bez skrzydeł, zostało nazwane tak po klęsce Syren w muzycznym konkursie z Muzami. Muzy odcięły skrzydła Syrenom i kiedy próbowały odlecieć wpadły do wody i sformowały niewielkie wyspy Leucae w Zatoce Souda. Pozostały więc bezskrzydłe.

Na podstawie znalezisk archeologicznych (monety) czczono Aptera Artemidę (bezskrzydłą Artemis).

Wg innych źródeł nazwa nadana została przez Apteron lub Ptera (syna Kydona i ojca Lappiosa) który był założycielem miasta i jego liderem.

ŁUCZNICY

Aptera słynęła ze swoich skutecznych łuczników, którzy walczyli jako najemnicy w różnych krajach, sprowadzając bogactwo do ojczyzny. Wprowadzenie cennego srebra przez powracających najemników dało miastu możliwość bicia własnej monety. Monety były skomplikowane i zazwyczaj przedstawiały boginię Artemis, z jednej strony, a z drugiej założyciela miasta króla Apteras. Inne przedstawiały Apollo lub Herę i pochodnię, pszczoły lub łuk.

ZWIEDZANIE

Część ruin Aptera leży wzdłuż drogi i można je z grubsza obejrzeć. Duża część jeszcze nie została odsłonięta. Obszar ekspozycji z odsłoniętymi budynkami jest na terenie udostępnianym tylko w godzinach otwarcia od 8.30 do 15.00, z wyjątkiem poniedziałku.

Przy głównym wejściu stoi mały kościół tam znajduje się wystawa, gdzie można uzyskać dodatkowe informacje. Udostępnia się także ulotki z małą mapą terenu i krótkimi wyjaśnieniami.

WIDOKI

Z płaskowyżu można podziwiać Góry Lefka (Białe Góry). Widok jest niesamowity, szczególnie wiosną, ponieważ góry są jeszcze pokryte śniegiem.

Obiekty w poliżu