1444 CHIONA = HIONA K KOUREMENOS LASSITHI SITIA KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  300 m
 • Szerokość:
  25 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek
 • Charakt. Dna:
  piasek
 • Udogodnienia plażowe:
  na niskim poziomie
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bardzo łatwy
 • Otoczenie
  malownicza mała zatoka
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  dobre warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

 

1444 CHIONA = HIONA K KOUREMENOS LASSITHI SITIA KRETA

 

35.197598, 26.277229

 

35.195277, 26.278870

 

Chiona leży 22 km na wschód od Sitii. Chiona oznacza chleb świętojański strąki zawierające jadalne nasiona rosnące na drzewie chlebowym. Nazwa pochodzi od magazynów w dialekcie kreteńskm które zazwyczaj były budowane przy brzegu morza. Ułatwiało to transport między magazynem a okrętem. Obszar znany był z handlu chlebem świętojańskim. Nasiona do czasu rozpowszechnienia trzciny cukrowej i buraków cukrowych były głównym źródłem cukru dla mieszkańców regionu. W smaku chleb świętojański przypomina osłodzone kakao. Dlatego jest używany jako substytut kakao, głównie ze względu na bardzo niską zawartość tłuszczu, hipoalergiczność oraz brak kofeiny. Nasiona zawierają oprócz cukru również pektyny, garbniki. Z owoców wyciskany jest sok o nazwie kaftan, który używany jest jako syrop do konserw owocowych oraz jako dodatek do wyroby napojów alkoholowych. Zmielone i wypalone nasiona stanowią namiastkę kawy. Dawniej nasiona karobu, ze względu na jednolity rozmiar i stałą wagę (ok. 200 mg), służyły jako precyzyjna jednostka masy. Używane dziś na określenie jednostki wagi słowo karat, wywodzi się od greckiego słowa keration oznaczającego właśnie karob.

 

PLAŻE

 

Pierwsza plaża nazywa się Bondalaki (Mpoundalaki) 35.195125, 26.279001.

 

Jest to niesamowita plaża o białym piasku i płytkimi błękitnymi wodami Plaża jest uważana za najlepszą w całej okolicy. Jest to niewielka, miła, piaszczysta plaża. Plaża jest znana z piękna i spokoju. Plaża jest średnio zorganizowana. Można skorzystać z pryszniców. Brak natomiast ułatwień dla osób niepełnosprawnych. Przy plaży rośnie tamaryszek zapewniający nieco cienia.

 

Na wschód od głównej plaży znajduje się kilka małych zatoczek, gdzie można znaleźć ciche miejsce do samotnego popływania nawet bez stroju kąpielowego.

 

Sąsiadująca z poprzednią plażą plaża Chiona jest piaszczysto-żwirowa, cicha - duża, bardzo piękna i całkiem pozbawiona organizacji: Wody są płytkie, kryształowe, dno żwirowe z nielicznymi kamieniami. Plaża nie jest zbyt długa, ale jest znana ze swojego piękna i spokoju. Na ww. plaży można mieć idealny dzień, zwłaszcza jeśli połączyć plażowanie z posiłkiem w słynnej tawernie rybnej Batis. Można skorzystać z pryszniców. W pobliżu można zaopatrzyć się w żywność i napoje. To jest dobre miejsce do nurkowania, zwłaszcza na południowym krańcu plaży. Plaża nie jest zatłoczona. W pobliżu można zaopatrzyć się w żywność i napoje.

 

W okolicy plaży Hiona rosną gaje oliwne.

 

Na przeciw Chiona znajdują się wysepki Grandes.

 

Na północ od Chiona, jest długa plaża Kouremenos 35.205107, 26.271863, bardzo znana jako miejsce do uprawiania windsurfingu, ze względu na bardzo silne wiatry. Ponadto, można przejść się na szczyt wzgórza Kastri na zachodnim krańcu plaży, gdzie są ruiny starego fortu. Stąd są niesamowite widoki na morze.

 

SPACERY

 

Na północno-zachodnim krańcu plaży, niedaleko od cypla Kastri, znajdują się tawerny: z widokiem na cypel i wspomniane wyspy Grandes. Można tu skosztować "kakavia" i "buyabesa" (tradycyjne kreteńskie posiłki z rybami). W pobliżu można wynająć pokoje.

 

Ponadto, w miejscu Roussolakkos 35.195407, 26.275326, 200 m od plaży Chiona, można zwiedzić pozostałości starożytnego portu i osady minojskiej. Osada była otoczona murami. Powstanie osady datowane jest na wczesny okres minojski, ale rozkwit nastąpił w czasach późnym okresie minojskim. Znaleziono kilka pochówków, głównie wczesnych okresów cywilizacji minojskiej. Większość mniejszych artefaktów znalezionych w Roussolakos jest wystawiana w Muzeum Archeologicznym Sitia. W obrębie osady można zobaczyć pozostałości sanktuarium Zeusa Dictaeosa, czynnego od czasów geometrycznych, aż do panowania rzymskiego. Wśród znalezisk, najważniejszym jest inskrypcja z hymnem Couretes (strażników świątyni) do Zeusa.

 

DOJAZD

 

Dojazd dobą betonową drogą do plaży. Parking jest w pobliżu plaży. Jest sporo miejsca ale obozowanie i nocowanie w kamperach jest zabronione.

 

300x25

 

opracował

 

Krzysztof Krasiński

 

mail

 

krasin111@wp.pl

 

 

Obiekty w poliżu