1383 ADELE BEACH = ADELIANOS KAMPOS RETHYMNON KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Rodzaj plaży:
  piasek i żwir
 • Charakt. Dna:
  piasek i żwir
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  miejskie (liczne zabudowania)
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  średnie warunki
 • Kiteserfing
  dobre warunki
 • Inne sport wodne
  dobre warunki

Opis

1383 ADELIANOS KAMPOS I KAMBOS RETHYMNON KRETA

2,5G

35.373705, 24.541949

Wioska Adele znajduje się w odległości około 8 km na wschód od Rethymnon przy drodze prowadzącej do klasztoru Arkadi. Jest to piękna mała wioska zbudowana na wysokości 70m npm i liczy 350 osób. Można łatwo poznać Adele. W miejscowości jest wiele pięknych, malowniczych, bielonych domów, historycznych kościołów i gustownych tradycyjnych kawiarni. Wioski Adele wraz z pobliskim osiedlem Paraskewii są idealne na spokojne spędzenia lata a nawet pobytu zimowego, ponieważ istnieje wystarczający zasób zakwaterowania w rozsądnych cenach. Odległość od plaży wynosi zaledwie 3 km, a dla tych, którzy lubią spacery istnieją dwie atrakcyjne trasy do wyboru.

Położenie miejscowości Adele jest dobra jako baza dla wielu wycieczek po całej Krecie.

W Adele zachował się klimat tradycyjnej greckiej wioski. Charakterystyczne wąskie uliczki nie ułatwiają znalezienia miejsca na zaparkowanie samochodu warto więc rozważyć zorganizowanie spaceru. W tych okolicach istnieje wiele dróg o znikomym natężeniu ruchu więc spacer nie będzie uciążliwy o dojście zajmie nie więcej niż 40 minut.

W odległości 15 km w głąb wyspy teren wznosi się znacząco, a najwyższe wzgórze Gargani sięga 645 m. Tutaj bierze początek rzeka Potami, która została spiętrzona w 2008 r. zapewniając regionowi względnie stabilne zaopatrzenie w wodę. Utworzony zbiornik wodny jest największym na Krecie i zawiera ponad 20 milionów m3 wody, a głębokość zbiornika dochodzi do 44 m, tworząc jednocześnie znakomity obszar bytowania ptactwa i innych zwierząt. W 2014 r. stwierdzono tu obecność 2 m krokodyla, którego nie udało się pochwycić. Zmarł w zimie 2015 r. ze względu na niezwykle niskie temperatury jakie panowały na Krecie w tym roku.

W tych okolicach pod koniec II wojny światowej niemieckie wojska na rozkaz generała Friedrich-Wilhelm Müller,a, nazywanego rzeźnikiem Krety, podjęły działania pacyfikacyjne w których zginęło niemal 200 mieszkańców, innych osadzono w twierdzy w Rethymno. Niemcy splądrowali, a następnie zniszczyli kilka wsi. Nigdy już nie zostały odbudowane. Uzasadnieniem operacji była pomoc udzielana przez mieszkańców greckim partyzantom wspieranym przez angielskich instruktorów. W odwecie partyzanci zaatakowali posterunek niemiecki w wyniku którego śmierć poniosło ponad 30 żołnierzy. Później generał Müller został pochwycony w Prusach Wschodnich przez wojska radzieckie, następnie przekazany Grekom, osądzony i stracony.

PLAŻA

Plaża to fragment niekończącej się (20 km) piaszczystej plaży ze żwirem w pobliżu Rethymnon. Plaża znajduje się 1km od centrum m. Platanias i 2 km od malowniczej miejscowości Adele. Do centrum Rethymnon jest tylko 6 km. Plaża znajduje się w płaskiej części Krety. Na plaży leży czysty piasek ze żwirem. Wody są turkusowe, czyste i dość płytkie. W wietrzne dni mogą pojawić się wysokie fale zagrażające bezpieczeństwu kąpieli. Plaża została oznaczona Błękitną Flagą. Ostrzega się przed małymi płaskimi skałkami występującymi w niektórych miejscach. Mogą one być przyczyną poślizgnięcia lub innego kłopotu. Długość plaży powoduje, że zawsze można znaleźć miejsce dla siebie. W wielu miejscach są rozstawione parasole i leżaki, dostępne są prysznice i toalety. Linia brzegowa jest zróżnicowana pod względem bezpieczeństwa zwłaszcza biorąc pod uwagę pobyt dzieci. Dlatego należy zbadać czy plaża i morze spełnia oczekiwania pod względem bezpieczeństwa. Adelianos Kampos jest dobrze znana z możliwości uprawiania wielu sportów wodnych. Są tu także tawerny i bary funkcjonujące przy plaży lub przy głównej ulicy biegnącej równolegle w odległości 200 m morza. W pobliżu jest wiele sklepów w których można znaleźć wszystko co będzie potrzebne turyście.

DOJAZD

Do plaży można dojechać autobusem z Rethymno lub Heraklionu.

WYCIECZKI

Będąc w okolicy warto odwiedzić m. Platenes w której oferuje się udział w różnych sportach wodnych, są tu także liczne tawerny, bary, dyskoteki, parki golfowe. Interesująca ale całkiem odmienna jest m.

 

Obiekty w poliżu