1365 ANCIENT INATOS K TSOUTSOURAS HERAKLION KRETA

WP

Najistotniejsze parametry

 • Typ obiektu
  Obiekt archeologiczny
 • Obciązenie
  znikome
 • Cień
  brak
 • Restauracja
  nie
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  trudny
 • Dostęp
  trudny
 • Otoczenie
  wysokie wzgórza
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  młodych

Opis

 

1365 ANCIENT INATOS K TSOUTSOURAS HERAKLION KRETA

 

34.987060, 25.284240

 

Miejscowość Tsoutsouras zbudowana jest w miejscu starożytnego miasta Inatos, portu Priansos. W pobliżu znajduje się plaża Tsoutsouras (patrz zakładka Nr 1577)

 

HISTORIA
Inatos było ważnym miastem, położonym u wylotu wąwozu rzeki Mintris w pobliżu miejscowości ob. Tsoutsouras . Tsoutsouros odegrało również ważną rolę podczas niemieckiej okupacji. Jedna z pierwszych organizacji przeciwko niemieckiemu okupantowi została utworzona w okolicach Viannos i Malevizi. Zajmowała się między innymi udzielaniem pomocy alianckim żołnierzom w ucieczce do Egiptu. Pierwsze angielskie okręty podwodne przybyły do Tsoutsouras w 1941 r.

 

ODKRYCIA ARCHEOLOGICZNE

 

Odkrycia archeologiczne ujawniły, budynki publiczne i prywatne, warsztaty, łaźnie, akwedukt, most nad rzeką Mintris, który łączył dwie części miasta, ruiny teatru a także bazylikę. Znaleziono cmentarze w różnych miejscach. Na wschodnim skraju, w miejscu Aliori, została znaleziona część osady minojskiej.

 

Na Pera Tsoutsouros w regionie Kerkelos (lub Łapa Zeusa),starożytni mieszkańcy kotwiczyli swoje okręty. Tutaj znaleziono ślady działania mieszkańców starożytnego Inatos.

 

JASKINIA

 

Na północ od miejscowości znajduje się jaskinia bogini Eileithya (Eilei). Bogini porodu była czczona przez wiele wieków. W jaskini znaleziono znaczną liczbę wotywnych ofiar składanych przez wiernych, takich jak gliniane i brązowe figurki męskie, kobiety w ciąży i w scenach erotycznych, klejnoty i miedziane podwójne topory, modele z gliny, a także egipski fajans (rodzaj kwarcu ). Szczególnie te ostatnie dowodzą wpływ sanktuarium na szeroki świat. W muzeum w Heraklionie prezentuje się obecnie dwie rzeźby przedstawiające Artemis mierzącą z łuku do Niobe osłaniającej jedną ze swoich córek.

 

DOJAZD

 

Z Heraklionu droga prowadzi przez Ardę do Arkalochori i dalej do Viannos. Na tych odcinkach drogi są dobrej jakości ale dość słabo oznakowane i w miejscowościach można łatwo się pogubić. Także GPS może zawieść ponieważ te okolice są zazwyczaj słabo aktualizowane przez producentów map cyfrowych. Tuż przed miejscowością Martha na skrzyżowaniu skręca się w kierunku zachodnim do wiosek Skinias i Kato Kasteliana. Droga jest całkiem przyjemna, przechodząc przez uprawy winorośli i gaje oliwne. Z Kato Kasteliana droga biegnie kilka km w niezamieszkałe góry, osiągając poziom 435 m. npm. by po 12 km doprowadzić do Tsoutsouros stromym, kretym zjazdem. Ten odcinek trasy jest imponujący, widoki na otaczające góry są wspaniałe, a zwłaszcza szczyt Kofinas oraz dolinę rzeki Mindris, która kończy się nad morzem małym, malowniczym wąwozem.

 

Tsoutsouros jest również dostępne z Ierapetra, prez Arvi, Keratokampos, Dermatos stopniowo pogarszającą się drogą. Transport publiczny dociera tylko do miejscowości Kato Kasteliana.

 

opracował

 

Krzysztof Krasiński

 

mail

 

krasin111@wp.pl

 

 

Obiekty w poliżu