1348 BOHALI TWIERDZA = BOHALI CASTLE ZAKYNTHOS ZANTE

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na średnim poziomie
 • Typ obiektu
  Zamek
 • Obciązenie
  znikome
 • Cień
  całkowity
 • Restauracja
  restauracja w zasięgu
 • Sklep
  sklep w zaięgu spaceru
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  wysokie wzgórza
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

1348 BOHALI TWIERDZA = BOHALI CASTLE ZAKYNTHOS ZANTE

37.789720, 20.892811

Zamek został zbudowany na szczycie zielonego wzgórza, z panoramicznym widokiem na miasto Zakynthos. Wzgórze w wielu miejscach opada pionowymi ścianami co w oczywisty sposób predystnowało je na wykorzystanie jako miejsca obronnego. Obecnie białe zerwy dodają miejscowości Zakynthos szczególnej oprawy od strony północnej. Od południowej wznosi się wysoka i zazwyczaj zamglona góra Skopos.

Na podstawie badań archeologicznych pierwotnie na wzgórzu istniała starożytna cytadela miasta Psofida. Pierwsi osadnicy, którzy przybyli na Zakynthos pochodzili z miasta Psofida - Dardanosi. Najpierw przenieśli się do Azji, Dardanos po czym skierowali się na Zakynthos. Nadali tradycyjną nazwę nowemu miastu. Nowi władcy wyspy przyjęli kult bogini Artemidy, typowy dla Arkadyjczyków. W okresie jego budowy twierdzy średniowiecznej zapewne znaczna część wzgórza pozbawiona była roślinności otwierając kontrolę na wszystkie kierunki świata. Twierdza zbudowana została z kamienia Ashlar poddającego się łatwo obróbce powalającego kształtować prostopadłościenne bloki. Gatunek kamienia jest wspomniany przez antycznego budowniczego Witruwiusza. Nie jest to więc budulec szczególnej wytrzymałości ale w okresie budowy twierdzy zdolność burząca artylerii była niezbyt zaawansowana. Uważa się, że forma twierdzy przypomina mury zamków na Krecie.

W latach okupacji weneckiej na zamku zlokalizowano organy administracji i stacjonowały wojska. W mury twierdzy chronili się mieszkańcy wyspy w przypadku zagrożenia ze strony piratów lub obcego ataku.

W 1480 roku twierdza w znacznym stopniu została zniszczona przez Turków. Pozbawiony opieki zamek popadał w ruinę zwłaszcza, że uszkodzenia powstawały w trakcie kolejnych trzęsień ziemi i najazdów. Główną renowacja miała miejsce w 1515 w okresie panowania Wenecjan. Osadzono w twierdzy armaty, a w dużej bramie dzwon służący jako zegar miasta. Obecność Wenecjan potwierdza ozdoba trzeciej bramy Lew św Marka (Lion of St. Mark)i. W twierdzy stacjonowały wojska i administracja. Wenecjanie utworzyli wewnątrz zamku nowoczesne rozwiązania bojowe oraz skuteczny system kanalizacyjny. Uważa się że system był bardzo nowoczesny jak na swoje czasy. Upływ czasu i wiele trzęsień ziemi spowodowało wiele uszkodzeń. W 1646 roku mury zostały odbudowane ponownie przez Wenecjan. Wewnątrz zamku Wenecjanie zbudowali piękne budynki.

Ważnym program ochrony zamku przeprowadzili Anglicy w 1812 roku, kiedy Zakynthos było pod ich kontrolą. W tym czasie zamek także służył jako centrum administracyjne.

 Dziś zachowały się imponujące mury niemal w całości zamykające teren twierdzy. Lokalizacja pozwala docenić zamysł budowniczych, ponieważ można podziwiać panoramiczny widok na wyspę. Podczas spaceru po zamku można zobaczyć kilka budynków, które są nadal w stanie niemal nienaruszonym. Szczególnie dobrze zachowane jest więzienie, prochownia, główny bastion twierdzy. Są tu ruiny wielu kościołów z 15 i 17 wieku, a także szczątki centrum administracji i koszary z okresu okupacji brytyjskiej. W kilku miejscach leżą wprost na ziemi potężne lufy armatnie, które mimo dość suchego klimatu zasługiwałyby na lepszą ochronę. Cały obszar twierdzy pokrywa piękny sosnowy las powodujący, że zwiedzanie tego miejsca staje się niezwykle przyjemne niezależnie od pogody. W szczytowej części twierdzy oprócz instalacji radiowych jest nowo zbudowana kantyna, która ze względu na niezbyt duże zainteresowanie twierdzą raczej podupada i jest zazwyczaj zamknięta.

Dojazd do twierdzy nie stanowi problemu. Samochód można pozostawić tuż przy głównej bramie twierdzy. Wstęp jest płatny ok 4 EURO. Teren twierdzy jest dość płaski i zaopatrzony w dobrze utrzymane alejki, więc nie ma problemu ze zwiedzaniem osób mniej sprawnych. Należy zwrócić uwagę na dzieci bo w licznych miejscach istnieje możliwość upadku z murów twierdzy.

W latach 1970-71 podjęto prace zabezpieczające tych fragmentów murów i bram twierdzy, które groziło zawaleniem. Ostatnie wykopaliska na zamku pozwoliły odkryć zabytki z okresu bizantyjskiego, w tym kościół, który datuje się na 12 w.

Obiekty w poliżu