1327 NAVAGIO SMUGLERS COVE ZAKYNTHOS ZANTE

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Długość:
  150 m
 • Szerokość:
  50 m
 • Rodzaj plaży:
  piasek i żwir
 • Charakt. Dna:
  piasek i żwir
 • Udogodnienia plażowe:
  brak jakichkolwiek udogodnień
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  nie
 • Cafe
  nie
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  brak dojazdu
 • Dostęp
  brak dojścia
 • Otoczenie
  wysokie strome klify
 • Przestrzeń
  całkowicie osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  brak warunków

Opis

1327 NAVAGIO SMUGLERS COVE ZAKYNTHOS ZANTE

http://greece.greekreporter.com/2013/10/20/base-jumpers-love-navagio-beach-watch-3-unreal-videos/

37.859696, 20.624678

To jest najsłynniejsza plaża Zakyntos. Nazywana także Shipwreck Beach, czasami określane jako "Smugglers Cove" a pierwotnie Agios Georgios. Plaża jest położona wśród niewyobrażalnie malowniczych klifów otaczających plażę. Jej urodę podkreśla dzikość otoczenia ponieważ klify są tak strome, że nie ma możliwości dostać się na plażę od strony lądu. Ściany mają kilkaset metrów. Wody są tu nieskazitelnie czyste a błękitny kolor, lekko mleczny, w dużej mierze pochodzi od tutejszych wapiennych skał. Uroda tego miejsca przyciąga tysiące turystów co nieco odbiera przyjemności pobytu. Organizatorzy wycieczek dbają aby turyści nie zatrzymywali się tu zbyt długo bo na swoje miejsce czekają już następni. Powoduje to znaczne zamieszanie I nerwowość prowadzące do niekiedy tragedii. W ostatnich czasach dwaj młodzi turyści utonęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Warto zwrócić uwagę na to, że stateczki wycieczkowe podpływają nie do samego brzegu co w przypadku chęci skorzystania z kąpieli może być niebezpieczne. Podstawową przyczyną może być oczywisty szok termiczny. Drugą fakt, że stateczki w dni wzburzonego morza nie decydują się na zbyt bliski kontakt z lądem. W końcu wysokie ściany klifów tworzą złudne wrażenie małej odległości pomiędzy statkiem a wybrzeżem. Dodać można, że dość często miejsce odwiedzają paralotniarze co powiększa zamęt na plaży. Jedną z głównych atrakcji jest częściowo zagłębiony w piasku wrak okrętu. Zwykle stateczki zatrzymują się na ok. 2 godziny.

Oprócz skorzystania z wycieczek organizowanych prawie ze wszystkich portów na Zakynthos do plaży można dopłynąć wypożyczonym kajakiem lub łódką. Taka prywatna wycieczka dostarczy zapewne więcej wrażeń i uchroni od reżimu wspólnej wycieczki. Trzeba jednak wziąć pod uwagę ryzyko wynikające ze zmiennej aury, a także konieczność sprostania podejmowanego wysiłku. W każdym przypadku trzeba się liczyć z koniecznością pokonania trasy ok 5 km w jedną stronę.

Plażę można dość dobrze zobaczyć z punktów widokowych 37.861808, 20.625637 zbaczając z głównej drogi w m. 37.861484, 20.638684 w pobliżu Monastery of St. George Kremnon.

Plaża jest przedmiotem sporu własności. Ostatnio poinformowano, że jedna z miejscowych rodzin, rzekomo posiada tytuły własności do obszaru otaczającego plażę Navagio i rozważa go sprzedać. Sprzedający ponoć są ostatnimi potomkami starej rodziny szlacheckiej, którzy posiadają tytuły własności od 17 w. Istnieją także podstawy tytułu własności do tej samej plaży dla Kościoła greckiego. W imieniu Kościoła greckiego, bp Chrysostomos z Dodonie poinformował, że Kościół nie zamierza zrezygnować ze swoich praw do tego regionu, zauważając, że kwestia ta została już badana przez radców prawnych miasta Zakynthos. Upubliczniono informacje, że zapłacono 9.000.000 euro i 400.000 euro jako kwoty od praw przeniesienia własności mimo, że uważa się, że nieruchomość jest warta dwukrotnie więcej. Firma, która rzekomo planuje kupić teren wokół plaży Navagio jest międzynarodową firmą z branży nieruchomości która jest powiązana z emirem Kataru.

W dniu 2 października 1980 roku frachtowiec, MV Panagiotis, osiadł na mieliźnie tuż przy plaży w trakcie sztormowej pogody i złej widoczności. W 1937 r. statek opuścił stocznię w Glasgow jako „MV Saint Bedan”  i zaczął swoją międzynarodową karierę jako mały statek do przewozu towarów. W 1964 r. został sprzedany Grekom z Salonik, którzy przechścili go na „Meropi”. Po dwóch latach został ponownie sprzedany i po raz kolejny zmienił nazwę, tym razem na „Charis”. W 1975 r. po kolejnej transakcji uzyskał swoją ostateczną nazwę „Panagiotis” (prawdopodobnie od nazwiska nowego właściciela) i od tego czasu słuch o statku zaginął. Niektórzy twierdzą, że służył jako statek przemytniczy aż do 1980 r. kiedy to podczas sztormu i pogoni przez straż graniczną zatonął w okolicach Smugglers Cove, jak określana jest też Zatoka Wraku. W swój ostatni rejs wypłynął prawdopodobnie z Turcji lub Algierii. Miał dostarczyć papierosy włoskiej mafii… Jedna z legend głosi, że mieszkańcy Zakynthos obrabowali całą jego zawartość i przez kolejne 4 lata na wyspie nie sprzedano żadnej legalnej paczki papierosów. Niektórzy Grecy uważają, że Ministerstwo Turystyki postanowiło potajemnie umieścić statek na tej plaży, żeby…stworzyć atrakcję turystyczną dla wyspy. Faktycznie coś w tym jest, bo lokalizacja statku nie wygląda jakby sam miał się tu znaleźć. Znajduje się dość daleko od linii brzegowej i ustawiony został idealnie po środku plaży, a w dodatku perfekcyjnie równolegle do linii brzegowej.

Regularne wycieczki do plaży organizyje się z Porto Vromi (do południa), i z Agios Nikolaos oraz Cape Skinari od północy. (całodniowa wycieczka dookoła wyspy to kosztuje ok 30 EUR od osoby). Ze względu na znaczne obciążenia plaży warto brać udział w wycieczkach organizowanych bardzo wcześnie lub po godz. 14.

Przewodnicy twierdzą, że aby wrócić na Zakynthos trzeba przy użyciu kamienia z plaży napisać coś na wraku.

Gmina Zakynthos we współpracy z Lokalną Instytucją Szkolnictwa Technicznego, planuje rozpocząć prace konserwatorskie statku. Nadto zamierza się ograniczyć dostęp do wraku ze względów bezpieczeństwa ludzi i zachowania zabytku. Zamierza się zaangażować strażnika oraz rozwiązać problem toalet.

Obiekty w poliżu