1262 FRESKI AKROTIRI SANTORINI (CZ 1)

OK LEG

Najistotniejsze parametry

  • Udogodnienia plażowe:
    na dobrym poziomie
  • Typ obiektu
    Obiekt archeologiczny
  • Obciązenie
    duże

Opis

1262 FRESKI - MALOWIDLA ODKRYTE W AKROTIRI SANTORINI (CZ 1)

36.350836, 25.401714

Freski a właściwie malowidła ścienne zostały umieszczone w pomieszczeniach starego Akrotiri. Akrotiri leży na południowym krańcu Sanntorini. Freski po ich odkryciu zostały zdjęte i przewiezione do Muzeum Archelogicznego w Atenach. Kilkanaście kopi malowideł można znależć w Santozeum w Fira a całkiem nieliczne w Muzeum Prehistorycnym w Fira.

Zachowane malowidła ścienne pozwalają zobaczyć jak wyglądało codzienne życie miasta przed katastrofą. Wynika z nich, że przed wybuchem cywilizacja na wyspie była bardzo rozwinięta. Być może była jednym z ważniejszych centrów handlowych świata minojskiego.

Uważa się że do najciekawszych frasków należą:

 

"THE SPRING = LILIES = PEJZAŻ Z JASKÓŁKAMI = PAPIRUS" (LANDSCAPE WITH SWALLOWS)

Museum of Prehistoric Thera, Santorini

FRESK "SPRING " zajmował trzy ściany w jednej z komnat Akrotiri. Stanowi swoisty tryptyk malarski. Jest to wspaniałe dzieło sztuki, przedstawiające kolorowy skalisty krajobraz na którym rosną kwitnące lilie malowane ze specyficzną manierą. a nad nimi latają jaskółki, odtworzone z niezwykłą precyzją. Krytycy są podzieleni co do tego czy jaskółki są w tańcu godowym czy raczej toczą bitwę. Przyjmując łagodniejszą wersję interpretacyjną dziś tak zdobiona komnata należałaby zapewne do kobiety o dużej wrażliwości na piękno. Należy zwrócić uwagę na fakt, że przedstawienie przez artystę otoczenia przyrodniczego jest chyba pierwszym tego rodzaju osiągnięciem na świecie. Uważa się że celem artysty bardziej jednak było oddanie radości jaka towarzyszy człowiekowi z nastaniem wiosny kiedy wszystko co otacza odradza sie i zachwyca.

 

 

FRESK RYBAK (THE FISHERMAN FRESCO)

Jest to jeden z najlepiej zachowanych fresków z Akrotiri i przedstawia postać mężczyzny niosącego dwa "grona" ryb zadzierzgniętych żółtym sznurkiem. Bardzo podobny fresk zdobi przyległą ściany. Obie postacie są nagie i mają częściowo ogolone głowy. Przyjmuje się że ci młodzi ludzie wykonują jakiś rytuał religijny. Taki domysł uprawdopodabniają znaleziska odkryte w pobliżu (rytualne naczynia w sąsiednim korytarzu). Uważa się że chodzi o ofiarę z ryb ponieważ obaj młodzieńcy kierują się w stronę narożnika pomieszczenia gdzie znaleziono stół ofiarny.

 

FRESK MŁODZI MĘŻCZYŹNI UPRAWIAJĄ BOKS".(THE BOXERS FRESCO)

Fresk przedstawia dwóch młodych bokserów, być może uprawiających ten sport jako jakieś przedsięwzięcie rytualne. Na pozostałych trzech ścianach tego pomieszczenia znajdują się duże freski przedstawiające antylopy. To że mamy do czynienia z chłopcami sugerują utrzymane w czerwonawej kolorystyce ciała, co stanowiło typową konwencję prezentacji płci męskiej. Chłopcy są przepasani pasem zaś rękawice ma każdy z nich tylko na prawych ręce. Włosy są długie skręcone w warkocze z wygolonymi częściowo głowami - znak młodzieży. Trudno nie zauważyć, że chęć zademonstrowania odrębności także dotyczy współczesnej młodzieży. Chłopiec po lewej stronie nosi zaskakującą ilość biżuterii: naszyjnik, kolczyki, bransoletki i obrączki, podczas gdy jego przeciwnik jest pozbawiony ozdób. Czyżby to oznaczało, że istniały różnice społeczne w starozytnym Akrotiri.

 

FRESK Z MAŁPAMI (MONKEY FRESCO)

Museum of Prehistoric Thera, Santorini

Fresk zachował się tylko we fragmentach. Przedstawia niebieskie małpy wspinające się po skałach, uciekające przed pogonią dwóch psów. Małpy pojawiają się także w innych przedstawieniach sztuki minojskiej, często są przedstawiane jako opiekunki kapłanek lub w pobliżu świętych ołtarzy. Ponieważ na wyspie Santorini znaleziono czaszkę małpy dlatego uważa się, że mogły one występować na wyspie raczej jako zwierzęta z innych krain przywiezione dla określonych celów (np.: rytualnych).