1260 FIRA = THIRA STOLICA SANTORINI

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Typ obiektu
  Miejscowość
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  tak
 • Dojazd
  trudny
 • Dostęp
  trudny
 • Otoczenie
  wysokie strome klify
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich

Opis

1260 FIRA STOLICA SANTORINI

4G

36.420702, 25.430453

Fira = Chora jest stolicą Santorini, którą Grecy nazywają także Thira. W przeszłości nazywano ją Calliste - Najpiękniejsza. Podobnie jak Oia leży na krawędzi stromego, 300 m. klifu opadającego w kierunku zachodnim do kaldery. Klif stanowią głównie pumeks i popioły. Zaskakujące jest ubarwienie - od czerni, przez brąz do ciemnej czerwieni. Na wschód teren opada bardzo łagodnie ku morzu do którego jest ponad 2 km. Najkrótsza, niezbyt łatwa droga do miasteczka prowadzi z portu Skala Fira, leżącego u stóp klifu. Słowo skala znaczy dokładnie schody. Droga z portu do leżącej 300m wyżej stolicy wyspy prowadzi po około 600 skalnych stopniach. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach może pokonać tę trasę na osiołku. Przejazd osiołkiem jest niezbyt przyjemny ze względu na prawdopodobieństwo otarcia kolan o szorstkie powierzchnie stojącycg przy drodze budynków i murków. Przejście piesze także nie należy do przyjemności ponieważ w ciągu dnia zbocze jest niezwykle intensywnie nagrzewane, droga jest bardzo wyślizgana a poślizg jest jeszcze bardziej prawdopodobny ze względu na pozostałości po osiołkach. Z tego powodu jeśli tylko kolejka do kolejki nie jest zbyt długa warto skorzystać z szybkiej kolejki szynowej zbudowanej przed laty przez Austriaków. Dojście do stacji kolejki ułatwiają liczne oznaczenia "cable car". Niestety przepustowość kolejki jest ograniczona i wystarczy, że pojawi się w zatoce większy statek wycieczkowy a kolejka szybko się wydłuża. Do nabrzeża portu Skala Fira zawija już niewiele statków. Głównie są to małe statki wycieczkowe i miejscowe promy. Większe zatrzymują się w pewnej odległości a turyści transportowani są małymi motorówkami.

Stolica wyspy została niemal od podstaw odbudowana po tragicznym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło wyspę w 1956r. Zginęło wówczas około 80 osób. Mimo nacisków władz, mieszkańcy nie zdecydowali się na przeprowadzkę do bezpieczniejszej, centralnej części wyspy. Odbudowali swoje domy i obecnie utrzymują się głównie z turystyki, która rozwinęła się intensywnie w latach 70 i 80 ubiegłego wieku. Latem miasteczko przeżywa najazd ogromnej rzeszy turystów. Przewaga z nich jest na, "jednodniowych" zorganizowanych wycieczkach co koncentruje niemiłosiernie ruch turystyczny w dwóch miejscowościac: Oia i Thira. Powoduje to blokowanie nielicznych i wąskich dróg dojazdowych. Jest przyjętą praktyką pozostawianie pojazdów w miejscach, które w innych częściach Europy nigdy nie byłyby miejscem parkowania. Stąd częste przypadki przepychanek słownych i przesunięć pojazdów siłami kierowców, którzy zostali zablokowani.

ZWIEDZANIE

Centralnym punktem miasta jest plac z tarasem widokowy z licznymi lornetkami, z którego można podziwiać kalderę i przyklejone do zboczy białe domki.

Warto obejrzeć zbiory (opisy w odrębnych zakładkach):

Muzeum Archeologiczne

Muzeum Megaro Gizi

Muzeum Prehistorii Thira

Santoryńskie Muzeum Folkloru

Interesujące może być zwiedzenie strożytnej Thera.

Do ciekawszych kościołów można zaliczyć Katedrę Orthodox Metropolitan

W Fira jest wiele kościołów: Agios Minas, katedra Ipapanti, katedra Chrystusa klasztor Panagia ton Dominikanidon, Panagia tou Rodariou. Liczba ta wzrasta z powodu szczególnych zasad podatkowych. Zasady te umożliwiają każdemu budowanie przybytku religijnego, który to nie podlega zwykłym przepisom fiskalnym. Dlatego nowe inwestycje zawierają jakieś kościółki lub kaplice, które ściśle przylegają do zabudowy mieszkalnej z oczywistych powodów.

OTOCZENIE THIRA

Zaskakujące jest sąsiedztwo miejscowości Fira Na szarej, pumeksowej ziemi rosną żółte łany pszenicy, czerwone pomidory (małe) i uprawianych w zaskakujący sposób zielone winogrona. Ostre powiewy morskie, brak opadów deszczu w okresie letnim i wysokie temperatury powodują, że gałęzie krzewów nisko splata się w formę niemal metrowej średnicy gniazda. Tak uformowany krzak lepiej toleruje trudny klimat i daje winogrona służące do produkcji wspaniałych, mocnych i znanych gatunków. (Santo). Gleba wulkaniczna jest niezwykle żyzna, więc plony mogą udać znakomicie pod warunkiem, że nie nastąpi jakaś anomalia klimatyczna. Fira nie dysponuje zasobami naturalnej wody, dlatego mówi się, że na Fira łatwiej o wino niż o wodę. Z tego powodu mieszkańcy korzystają z wody przywiezionej w butelkach, zaś dla innych celów zbudowano odsalarnie wody morskiej, która nie nadaje się do spożycia.

USŁUGI W MIEŚCIE

W centrum miasta każdy znajdzie coś dla siebie. W licznych, zatłoczonych zaułkach jest duża ilość sklepów, których wystawy zachęcają do zakupów. Na ulicy Ypapantis (znanej również jako złota ulica) znajduje się znaczna liczba sklepów jubilerskich, w których można nabyć biżuterię  pochodzącą z najnowszych kolekcji znanych projektantów greckich  jak i zagranicznych. Najnowsze trendy widoczne są również w butikach z odzieżą, obuwiem czy też innymi akcesoriami.

Po przejściu złotej uliczki, warto zajrzeć na równie wąską drogę, która jest do niej prostopadła, zaczynając od rondka z palmą po środku. Droga ta jest mniej popularna, przez co można się na niej swobodnie poruszać. Można tutaj również znaleźć wiele sklepików z ciekawymi pamiątkami a ceny mogą być konkurencyjne.

W mieście znajduje się wiele hoteli bardziej przypominających domy do wynajęcia. Właściciele zadbali aby wiele z oferowanych domów było wyposażonych w zwykle niewielkie baseny do kąpieli. Usytuowane są one na zboczach kaldery dodając widokom szczególnej atrakcyjności.

DOJAZD

Dojazd do Thira jest możliwy autobusem także z Thira odchodzą autobusy w rozmaitych kierunkach. Wyspa jest niewielka więc nawet jeśli nie uda się dojechać dokładnie na ustalone miejsce to zawsze pozostaje możliwość dotarcia pieszo. Na wyspie popularne i wygodne jest poruszanie się quadem, którego wynajęcie nie powinno przekroczyć 20 EURO/dzień. Jeśli przyjedziemy do Fira własnym pojazdem wtedy należy go pozostawić dużym parkingu, który znajduje się poniżej szpitala ( stoi tu wielka ilość autokarów wycieczkowych).

Na koniec warto wybrać się wieczorem na spacer aby zobaczyć morze o zachodzie słońca. Widok z miasta zapiera dech w piersiach.