1258 OIA SANTORINI = APANO MERIA SANTORINI

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Rodzaj plaży:
  kamienie i żwir
 • Charakt. Dna:
  kamienie i głazy
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  skrajnie duże
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  tak
 • Dojazd
  skrajnie trudny
 • Dostęp
  trudny
 • Otoczenie
  wysokie strome klify
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  średnie warunki
 • Kiteserfing
  brak
 • Inne sport wodne
  brak warunków

Opis

1258 OIA = APANO MERIA SANTORINI

5G

Miejscowi nazywają miejscowość "Apano Meria" co oznacza miejsce na szczycie świata a czasem "anomeria". Stąd ich mieszkańcy to apanomerites.

Miejscowość jest położona na niewiarygodnie stromym stoku. Do stoku przyczepione są niewielkie domostwa wszystkie w kolorze białym z dachami często barwionymi na niebiesko. Ten kolor zapanował w okresie panowania osmańskiego jako wyraz przywiązania do tradycji greckiej wiązanej zwykle z niebieskim kolorem mórz a także odniesieniem do "niebieskich" wartości religijnych. Miejscowość jest malownicza zachwyca swoją niepowtarzalną urodą. Była przedmiotem miłości poety i laureata nagrody Nobla Odysseas Elytis który wyraził swoje uczucia w wierszu "Oda do Santorini". Wiersz jest impresją nawiązującą do najistotniejszych elementów tutejszego krajobrazu, tradycji i historycznych odniesień. Słychać w nim grzmot fal i płacz piany itd. Uważa się że piękno Oia nie ma sobie równych. W rzeczywistości jest prawie niemożliwe, aby opisać je słowami. Małe białe domy przyklejone są do zbocza zaskakująco ubarwionego kolorami ochry, głębokiej fuksji, kobaltowego błękitu, różu i rdzawej czerwieni. Wśród zabudowań wiją się ścieżki często doprowadzające do małego kościoła lub kapliczki. Oia jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Grecji, jeśli nie na świecie. To inspiruje wielu artystów, poetów i chyba każdego turystę.

TURYSTYKA

Dlatego Oia jest celem tysięcy turystów dziennie. Przybywają oni na jednodniowe wycieczki, zawijają na krótko wielkimi statkami wycieczkowymi i mniejszymi jachtami a są także tacy, którzy chcą poznać wyspę dokładniej i postanawiają zatrzymać tu się na dłuższy czas. Unikalność i liczba tutejszych atrakcji powoduje, że trudno jest wybrać te najciekawsze. przewaga turystów przebija się wąską uliczką w kierunku bizantyjskiej twierdzy. Po drodze stara się wykonać możliwie wiele zdjęć zabudowanego zbocza. Sekundy na wykonanie setek zdjęć przez tysiące turystów powodują niezwykłe zatory i poddenerwowanie tych, na których czeka autobus wycieczkowy aby przenieść swoich podopiecznych do kolejnego miejsca, którego nie można pominąć. Tak więc zwiedzanie Oia wymaga pokory, dużej odporności nerwowej lub.. przyjazdu tu w porze roku w którym ruch turystyczny jest znacznie mniejszy. Ale nawet podczas szczytu turystycznego piękno zachodzącego słońca rozświetlającego krawędzie towarzyszących wysp, obserwowane z jednej z niezliczonych tawern i kawiarni utrwali się w pamięci jako przeżycie wspominane przez wiele lat.

Nadmiar liczby turystów powoduje, że właściciele lokali ustalają niekiedy bardzo wysokie ceny, choć niektórzy pozostają na dość przyzwoitym poziomie cenowym. Należy przed wyborem lokalu zapoznać się z cenami w karcie "menu" a jeśli nie jest udostępniona, to należy taki lokal ominąć. Oia została poważnie uszkodzona w 1956 roku w trakcie trzęsienia ziemi. Trzeba było włożyć wielki wysiłek i wielkie zaangażowane do odbudowy.

MIESZKAŃCY I BUDOWNICTWO

Oia była zamieszkana wyłącznie przez kapitanów morskich, marynarzy i wszystkich tych których działanie było niezbędne dla sprawnego funkcjonowania żeglugi. Do dziś zachowały się neoklasyczne i renesansowe domy armatorów i kapitanów. Domy te miały wyposażenie odpowiadające tamtejszym czasom. Musiały jednak uwzględniać trudne warunki wynikające z stromości zbocza. W wielu przypadkach dach jednego domu stanowił podłogę położonego powyżej i jednocześnie podłoga leżała na dachu rezydencji poniżej. Domy kapitanów były przestronne z nowoczesną jak na owe czasy strukturą architektoniczną. Natomiast ziemianki biedoty miały wąskie wejście przez które wchodziło się do długich pomieszczeń wydłubanych w lawie. W przedniej części był pokój dzienny, w środku sypialnia, oraz kuchnia. Wykonywanie dość skomplikowanych siedzib ułatwiał materiał dość łatwy do obróbki, lekki i wytrzymały (pozzuolana). Dziś właśnie te prymitywne jaskinie są w centrum zainteresowania najbogatszych turystów, koszt noclegu wielokrotnie przekracza koszt pobytu w luksusowym hotelu.

Życie społeczne w Oia, z natury rzeczy odżywało w zimie. To wynikało z faktu, że zimą zamierał ruch statków ze względów na trudne warunki atmosferyczne i kapitanowie z załogami pozostawali w domu. Jak w każdym mieście portowym mieszały się różne narodowości. Byli tu potomkowie Franków, bizantyjczycy głównie z Konstantynopola i Krety, ludzie z Azji Mniejszej i wysp Jońskich a także osiedli tu od wielu lat. W okresach szczytowego powodzenia na wyspie żyło 10.000 mieszkańców, a w innych okresachniewiele ponad 300.

Na mapie sporządzonej w 1745 roku przez rosyjskiego mnicha Wasilij Grigorowicz Barskij podano że Panomeria jest jedną z najwiekszych miejscowości na Santorini.

100 lat później, w 1850 r. na wyspie Thera żyło 13,071 mieszkańców (spis Iosiph Dekigalas, zaś w największej miejscowości Epanomeria było ich1,732.

CO ZWIEDZAĆ

Oia została poważnie uszkodzona w 1956 roku w trakcie trzęsienia ziemi. Zawaliło się wiele budynków a także do morza runęła znaczna część twierdzi Agios Nikolaos. Trzeba było włożyć wielki wysiłek i wielkie zaangażowane do odbudowy.

 W Oia jest kilka miejsc do odwiedzenia (niektóre obiekty wyodrębniono w dodatkowych opisach):

 • Muzeum Marynarki (Navtiko Mousio) 36.461343, 25.373717 prezentujące m. inn. dokonania Greków w zakresie ekspansji handlowej.
 • Zamek Kasteli Agios Nikolaos 36.459994, 25.372693
 • Armeni Port of Oia 36.460840, 25.380714

Jeden z najstarszych portów w tej części wyspy. Wcześniej był używany do handlu winem i połowu ryb. Droga do portu jest dość trudna, zwłaszcza w okresie letnim. Aby się tam dostać, można skorzystać z łodzi oczekujących w porcie Ammoudi Dojście do tego portu też nie jest proste bo wymaga zejścia po 291 stopniach lub wykorzystania muła.

 • Kościół Panagia od Platsani 36.462115, 25.376300

Pierwotny Kościół został zbudowany w obrębie murów zamku Oia. Po jego zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1856 r, Kościół został zbudowany w nowej lokalizacji. Uważa się, że zbudowano go na bardziej stabilnym podłożu.

Jest miejscem kultu Akatyst Hymn Przenajświętszej Bogurodzicy (Akathist Hymn of the Most Holy Theotokos).

 • Wiatraki

Zbudowane w miejscu występowania intensywnych  wiatrów, obecnie wykorzystywane jako luksusowe wille, pomiędzy miastami Fira i Oia.

 • Ammoudi Port i plaża w Oia 36.460525, 25.369897

Port położony u podnóża miejscowości o tej samej nazwie. Port wykorzystuje naturalne, malownicze zatoczki. Miejsce znane z doskonałych tawern rybnych i doskonałych miejsc do pływania. W dawnych czasach, statki były ładowane w Ammoudi przed rozpoczęciem rejsu. Nadal można oglądać statki rybackie i statki mijają, delektując się posiłkiem w jednej z wielu lokalnych restauracji. Port jest również doskonałym miejscem do pływania.