1257 SANTORINI = FIRA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Rodzaj plaży:
  kamienie i głazy
 • Charakt. Dna:
  kamienie i skały
 • Udogodnienia plażowe:
  na średnim poziomie
 • Typ obiektu
  Wyspa
 • Obciązenie
  duże w sezonie wakacyjnym
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  tak
 • Dojazd
  trudny
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  wysokie strome klify
 • Przestrzeń
  częściowo osłonięta od wiatru
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  średnie warunki
 • Kiteserfing
  średnie warunki
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

1257 SANTORINI = SANTA IRENE = CALLISTE = FIRA = FILITERA = FILOTERA = KALAVRIA = KARISTI = TEVSIA = THIRAMENI = RINEIA. Podczas  okupacji Osmańskiej nadano jej nazwy GOZI, DERMETZIK i DIMERTZIK.

Ta wielość nazw wynika głównie z faktu, że wyspa była w posiadaniu róznych władców którzy zwykle nadawali jej kolejną nazwę.

 

Obecna wyspa Santorini przed 3500 laty była okrągłą wyspą i nazywano ją "Strogili" (gr. okrągła) ze względu na jej kształt. Jeszcze w trzecim tysiącleciu p.n.e. na wyspie tętniło życie, a kontakty z innymi krainami utrzymywano przez port Akrotiri. W czasie intensywnego rozwoju, pod koniec 17 w. pne nastąpiło trzęsienie ziemi. Wyspa i miasta zostały całkowicie zniszczone. Dziś, dzięki głębokim wykopom archeologicznym istnieje możliwość poznania niektórych szczegóły architektury sprzed wybuchu dzięki głębokim wykopaliskom których efekty zgromadzono w Muzeum Prehistoria na Thira. Wybuch spowodował zniszczenie wszelkiego życia na Santorini ale był także przyczyną upadku całej kultury Minojskie. Sądzi  się, że powstała fala tsunami zniszczyła także miasta na krecie i innych wyspach greckich. Niektórzy badacze biblii uważają, że pływy związane z wulkanem dotarły do Egiptu i spowodowały "cudowne" rozstąpienie wód morskich.

Po wielkim wybuchu wulkanu pozostały skrawki lądu tworzące wyspy okalające kalderę.

Historia

W 13 w pne. Santorini jest ponownie zamieszkane przez Fenicjan, a w 9 w pne. przez Lacedemończyków którzy nadałi jej nazwę "Thira". W tym okresie Thira osiągnęła znaczący rozwoju kultury. Ptolemeusze używali Thira w czasach hellenistycznych jako bazy w czasie wojny. W czasach rzymskich Thira ma mniejsze znaczenie ale jest zauważona przez podróżników (Pauzaniasz). W okresie bizancjum w 11 w. w Mesa Gonia Aleksy Komninos funduje kościół Panagia Episkopi, który zachował się do dziś. Po okresie krucjat, Thira przypada Markos Sanoudos (1204) i zostajie dołączona do Księstwa Morza Egejskiego. W okresie panowania Franków Santorini otrzymał baron Giacomo I Barozzi, a następnie Andrea I Barozzi. Po wielu potyczkach między Bizancjum, Wenecją, w Sanudos i Barozzis,  pojawiła się w 1372 rodzina Argenta jako właściciele lenna świętego Mikołaja, które zostały scedowane na nich przez księcia archipelagu Mikołaja III Della Carceri (1371 -83).. Do 1480 roku, Santorini pozostawała pod panowaniem księstwa Egejskiego. W tym samym roku została oddana jako posag Fiorenzy, córki Giacomo III Crispo, która poślubiła Domenico Pisani, syna księcia Kreteńskiego. Pomimo faktu, że małżeństwo zawarto na Milos, wszyscy goście udali się na Santorini na uroczystość przekazania wyspy Pisaniasowi. Zjechało wielu feudałów wśród których był Francesco D Argenta, pan Oia (Epanomeria). Panowanie Argentas trwało do 1577 roku, kiedy rodzinę Argentas wzięto do niewoli po ataku dziesięciu tureckich statków. Rodzinę Argentas przewieziono do Trypolisu w Syrii. Po uzyskaniu wolności w wyniku okupu 2500 piastrów Loukas a i jego bratanek Andreas a zabiegali w krajach zachodnich o pieniądze na wykup kolejnych członków rodziny ale nie udała się zbiórka ponieważ prawie wszyscy zmarli w niewoli. Dargentas nie powrócili na wyspę. Przedstawiciele rodziny stali się w kolejnych generacjach członkami wielu zgromadzeń duchownych tak katolickich jak i prawosławnych. W burzliwych czasach, panowania Franków wyspą władali Wenecjanie, Frankowie, Hiszpanie, Portugalczycy, Kreteńczycy i rodziny bizantyjskie. Zamek Skaros na Santorini był centrum administracyjnym Wenecjan, jednak najlepiej ufortyfikowanym był zamek św. Mikołaja w Oia, wzmocniony trzema małymi, chronionymi portami. Wenecjanie nadają nazwę wyspie Santorini, stanowiącą pochodną słów "Santa Irini", włoskiej nazwy kościoła św Ireny. Walki Franków o dominację i piraci powodują upadek Santorini. Podczas okupacji tureckiej (1579-1821), Santorini rozwija działalność handlową z portami wschodniej części Morza Śródziemnego. Wyspa jest niszczona w ### Następuje wzrost gospodarczy i kulturowy, który przyspiesza w wyniku traktatu Küçük Kaynarca (1774), zgodnie z którym statki handlowe Santorini mogła pływać po Morzu Śródziemnym pod ochroną rosyjskiej flagi, a przejście przez Bosfor zostaje na stałe otwarte. Dzięki temu basen morza czarnego przestaje być wewnętrznym morzem osmańskim. W 1830 następuje dołączenie Santorini do nowopowstałego państwa greckiego.

W 20 wieku życie Santorini ponownie upada w wyniku działań wojennych a następnie katastrofalnego trzęsienia ziemi w 1956 r.

Pod koniec lat 70-tych następuje gwałtowny rozwój turystyki związany po części z archeologicznymi odkryciami w Akrotiri. Stopniowo odwiedzający poddają się niezwykłemu urokowi wyspy i przylega do niej nazwa "Kallisti" (gr. Najpiękniejsza").

 

WYCIECZKI

Na Santorini przygotowano liczne trasy piesze, ale oznaczenie pozostawia wiele do życzenia. Są tablice z opisami, znaki i mapki jakiś czas szlak jest łatwy do odczytania i nagle ścieżka się gubi, oznaczenia są rzadko. Poniekąd wynika to z faktu, iż wiele tych ścieżek jest słabo uczęszczanych

Polecane są:

z Fira do Oia

z Fira do Akrotiri,

z Fira do Klasztoru Profitis Ilias

Monastyr Agios Nikolaos

Kościół Panagia Episkopi

Katedra katolicka 36.420600, 25.430577

Akrotiri

TWIERDZE: Emporeio Castelli & Gulas, Skaros Castelli, Pyrgos Castelli

 

PLAŻE:

PLAŻE PÓŁNOCNE

Oia, Katharos, Ammoudi. Armreni,

 

PLAŻE PÓŁNOCNO WSCHODNIE

Baxedes, Paradisos, Pori, Koloumbo,

Oia - Baxedes and Paradisos Beach

 

PLAŻE WSCHODNIEGO WYBRZEŻA

Karterados. Monolithos, Avis, Xiropigado, Vorvoulos, Kanakari, Exo Gialos,

 

PLAŻE POŁUDNIOWO-WSCHODNIE

Kamari, Perissa&Perivolos

 

PLAŻE POŁUDNIOWE

Vlichada, Almyra,

Almyra Beach

 

PLAŻE POŁUDNIOWO-ZACHODNIE

Akrotiri, Gialos

 

PLAŻE PO STRONIE KALDERY

Red Beach -  Kokkini Paralia

White Beach -  Aspri Paralia

Kambia Beach

Mesa Pigadia Beach

 

NURKOWANIE

Miejsca na nurkowanie: Półwysep Tripiti w Thirassia, Palia Kameni (wrak statku), Mesa Pigadia, Ammoudi, Armenis (nurkowania głębokie), Asproníssi

Centra nurkowe znajdują się w: Ammoudi, Kamari, Perissa i Oia

 

WINDSURFING

Sprzętu dio windsurfingu jest dostępny na następujących plażach: Kamari, Perissa, Avis.

 

UROCZYSTOŚCI I IMPREZY

Maj,12: Agios Epifanios in Akrotiri Festival

Maj, 29: Agia Theodosia in Akrotiri Festival

Lipiec: The Santorini Jazz Festival

Lipiec, 1: Agii Anargiri in Megalohori Festival

Lipiec, 24: Agios Ioannis in Monolithos Festival

Sierpieńt: The Ifestia Festival

Sierpień: Panagias

Wrzesień: The International Music Festival

Wrzesień, 8: Panagia in Oia

Wrzesień, 8: Timios Stavros in Perissa Festival