1255 LYTTOS HERSONISSOS KRETA

OK LEG

Najistotniejsze parametry

 • Rodzaj plaży:
  piasek i kamienie
 • Charakt. Dna:
  żwir i kamienie
 • Udogodnienia plażowe:
  na dobrym poziomie
 • Obciązenie
  średnie
 • Cień
  częściowy
 • Restauracja
  tak
 • Cafe
  tak
 • Sklep
  nie
 • Dojazd
  bez większych trudności
 • Dostęp
  bez trudności
 • Otoczenie
  duży hotel przy plaży
 • Przestrzeń
  otwarta
 • Plaża dobra dla:
  wszystkich
 • Nurkowanie
  nieciekawe warunki
 • Kiteserfing
  dobre warunki
 • Inne sport wodne
  średnie warunki

Opis

1255 LYTTOS HERSONISSOS KRETA

3G

35.336971, 25.351708

Plażę w zasadzie można przypisać do plaż m. Analipsi. Plaża Lyttos wyróżnia się tym, że przylega ona do dużego kompleksu hotelowego o tej samej nazwie. Plaża znajduje się odległości 20 km od lotniska w Heraklionie. Z plaży jest blisko do Hersonissos. Istnieje możliwość przejścia wzdłuż linii brzegowej. Nieco problematyczne jest ominięcie po drodze kilku hoteli. Drugim wariantem jest skorzystanie z okrężnej komunikacji kolejką, ciągnącą otwarte wagoniki, poruszającą się w kierunku zachodnim po nadmorskiej promenadzie. W kierunku wschodnim zaś, wracając do Hersonissos, trasa kolejki odbiega od nabrzeża i zatrzymuje się w Starym Hersonissos. Przystanki kolejki są oznaczone i podaje się terminy kursów kolejki. W przypadku braku tablicy z terminami odjazdu warto poczekać bo kolejka w godzinach od 9:00 do 20:00 kursuje praktycznie co pół godziny http://www.traintour.gr/index.php/en/hersonissos/village-city-tour. Miejscowość Stare Hersonissost warto odwiedzić tym bardziej, że można wysiąść z kolejki pospacerować tradycyjnymi uliczkami wśród domów zachowujących stylowe weneckie pozostałości, obejrzeć kilka lokalnych atrakcji, skorzystać z propozycji tutejszych restauracji i wsiąść ponownie do kolejki po przerwanej podróży. http://www.hersonisos.com/hersonissos-villages/old-hersonissos.

Plaża Lyttos jest piaszczysta, dno piaszczyste z kamieniami. Można wybrać miejsca gdzie jest mniej kamieni - tam zwykle jest więcej kąpiących. Plaża jest zorganizowana (parasole, łóżka plażowe). Restauracje są na terenie hotelu.

W dużej odległości (10 km) widać niezamieszkałą dużą wyspę Dia. Wyspa jest chroniona Natura 2000. Na wyspie żyje szereg zwierząt w tym dziki królik (oryctolagus cuniculus cnossius) a także orzeł (mavropetritis).

W 1976 roku Jacques Cousteau w trakcie podwodnych badań znalazł szczątki starożytnego portu w wodach pomiędzy Heraklionem i Dia. Odkrył także wrak francuskiego statku "La Terese". Wrak nazwano "wrak czaszek", ze względu na liczne szczątki szkieletów znalezione wewnątrz statku. Systematyczne badania rozpoczęte 1987 roku, doprowadziły do znalezienia wielu armat z symbolami francuskich królów, kul armatnich i różnych narzędzi i przedmiotów używanych na statku. Ilość szczątków kostnych pozwalała oszacować, że na statku zginęło ok. 300 osób. Znalezisko są bardzo cenne i ważne dla badaczy, gdyż daje informacje na temat technik budownictwa okrętowego, a także uzupełniają historię 25-letniego oblężenia przez Turków miasta Candia (ob. Heraklion).

Zgodnie z zachowanymi dokumentami statek należał do floty, która przybyła do Heraklionu na pomóc oblężonym obrońcom. Statek pojawił się w dniu 19 czerwca 1669. Był to jedyny okręt, który zatonął podczas tego ataku. Statek zatonął od przypadkowego wybuchu beczki prochu, i miał fatalny wpływ na morałe wojsk interwencyjnych. W rezultacie Francuzi zostali zmuszeni do opuszczenia wyspy. Wkrótce potem "Megalo Kastro" ( "wielki zamek", jak zwykło nazywać się Heraklion) przekazany został Turkom. Statek został zbudowany w Tulonie w latach 1662 do 1665 r. i był jednym z najlepszych okrętów wojennych Francji. 900 tonowa konstrukcja, była uzbrojona w 58 dział.

Obecnie na Dia organizowane są wycieczki z możliwością nurkowania. Wyprawa na wyspę to całodzienna wycieczka. Podróż łodzią trwa ok. 40 minut.

udostępniony wrak w Zatoce Agrilia nie jest wyżej wspomnianym. Mimo to jest jedną z największych atrakcji tej okolicy. Jest to 20 metrowa drewniana łódź, która leży na głębokości od 12 do 18 metrów.  Historia wraku rozpoczyna się 30 lat temu, kiedy to podczas przypływu, niedbale zakotwiczona łódź zatonęła! Podczas nurkowania można zaobserwować także życie wielu mieszkańców morskich głębin, wrak jest ich domem przez cały rok, mieszkają tu graniki, małe rybki, gąbki i jest duże bogactwo muszli. Nurkowanie w okolicy wraku jest odpowiednie dla nurków o różnym stopniu zaawansowania, ponieważ jego pokład jest otwarty i łatwo dostępny.

Istnieje możliwość skorzystania z wycieczki na Dia bez nurkowania. Jest tu mała piaszczysta plaża, przy której można pływać w krystalicznie czystych ciepłych wodach , a także łowić ryby i opalać się. Wycieczka zapewnia odosobnienie, a wykupiona wycieczka zwykle jest połączona z serwowaniem dobrego, stylowego posiłku. Inne oferty wycieczek proponują rozmaite atrakcje. Można tu pospacerować w małym lesie na zachodnim brzegu wyspy. Można również odwiedzić małą kaplicę, która znajduje się na szczycie skąd rozciąga się wspaniały widok. Sprzęt do nurkowania jest dostępny w ramach kosztów wycieczki. 

Obiekty w poliżu